Podjeli, zavadi i vladaj
Pokojni predsjednik Franjo Tuđman se je zalagao za pomirenje između lijevih i desnih, jer je znao da samo svi zajedno možemo pružiti otpor i pobijediti u ratu, zanemarujući kod toga da je više od 20% stanovništva bilo protiv stvaranja samostalne Hrvatske, a koji su od samih početaka radili protiv stvaranja samostalne države.
I došao je na vlast pok. Račan. Suvišno je sada navoditi razloge za njegovu minimalnu pobjedu. Pod njim smo od omražene tuđmanove Hrvatske postali simpatični mnogim EU državama. Održavali su se okrugli stolovi između novonastalih država na Balkanu, potpisan je Sporazum o suradnji i pridruživanju, donio se je Ustavni zakon o pravima manjina, komunizam se je preimenovao u antifašizam, počelo se je žrtvu izjednačavati s agresorom, djelatnike JNA, milicije i ostalih SFRJ državnih institucija koji su svojom voljom napustili Hrvatsku proglasili su izbjeglicama, za sve smo jednako krivi, domoljube su proglasili sljedbenicima ustaštva, nisu proveli lustraciju, iznevjerili su da pravo na stan imaju svi građani, a ne samo srpske navodne izbjeglice, industriju i poljoprivredu su namjerno do kraja uništili, maksimalno povećali uvoz svega (čak šibice iz Poljske) itd.
Sanader je u još štetnijoj verziji djelovao i dalje, može se pohvaliti isporukom generala Gotovine u Den Haag. Sve je dovelo do nove nametnute podjele u narodu, bez da je on to želio, želio je samo raditi i ponosno živjeti. Glavnu riječ su u upravi i medijima dobili sljedbenici komunizma, a drugi su ostali ušutkani i bez nade na pravilno vrednovanje svog postojanja.
Registar i zdravstveni odgoj
RegistarUmjetno stvorena prepucavanja oko objave registra branitelja. Tko ima koristi od toga? Jedna pravna država je bez trošenja energije građana mogla donijeti ispravni zakon o podjeli između borbenih jedinica i onih bezbrojnih administrativnih službi koje su služile i u zbrinjavanju onih koji nisu željeli samostalnu Hrvatsku. Sramota za ministarstva koja nisu bila u stanju do sada pronaći neistinite branitelje i invalide. Ali objava je uspjeh za Vladu, nju je obećala u predizbornoj, pa je ispunila bar nešto što ne koristi nikomu.Umjetno stvorena prepucavanja oko objave registra branitelja. Tko ima koristi od toga? Jedna pravna država je bez trošenja energije građana mogla donijeti ispravni zakon o podjeli između borbenih jedinica i onih bezbrojnih administrativnih službi koje su služile i u zbrinjavanju onih koji nisu željeli samostalnu Hrvatsku. Sramota za ministarstva koja nisu bila u stanju do sada pronaći neistinite branitelje i invalide. Ali objava je uspjeh za Vladu, nju je obećala u predizbornoj, pa je ispunila bar nešto što ne koristi nikomu.
Zdravstveni odgoj ministra Jovanovića ponovno dijeli građane. Nastupa kao apsolutni gospodar života i smrti. Zdravstveni odgoj je potreban, ali i do sada se je učio kroz razne predmete. Neka prepusti odabir roditeljima. A djecu i maloljetnike neka ući da punoljetni postaju s osamnaest, pa neka se do tada suzdrže od ulaska u spolne odnose, jer nisu niti tjelesno zreli, neka ne podliježu raznim utjecajima da su slobodni i da su svi užici dozvoljeni. Ako se brine za zdravlje mladeži neka odredi da svi đaci dobiju dnevno besplatno jogurt ili jabuku, bar dok se ne smanji nezaposlenost roditelja.
Vukovarski Srbin je rekao da ih prema popisu stanovništvu ima 35% i da će prema Ustavu RH-e zatražiti sve gradske natpise ulica, ustanova itd. na ćirilici. Predsjednik Hrvatskog sabora gospodin Leko je rekao da je naš Zakon o manjinama tako dobar da bi ga mogle preuzeti i druge države. Zaboravlja da one nemaju manjinu koja je uz pomoć države svoje nacionalnosti izvršila agresiju na državu u kojoj žive i napravila ogromnu ratnu štetu pa im zbog toga treba dati posebna prava.
Članak 12. Ustava Republike Hrvatske glasi: „ U Republici Hrvatskoj u službenoj je uporabi hrvatski jezik i latinično pismo. U pojedinim lokalnim jedinicama uz hrvatski jezik i latinično pismo u službenu se uporabu može uvesti i drugi jezik te ćirilično ili koje drugo pismo (možda kinesko ili arapsko) pod uvjetima propisanima zakonom.
Pitanje je, jesu li Srbi u Vukovaru hrvatski državljani ili su u Hrvatskoj na privremenom radu – gastarbajteri? Uvjet za dobivanje državljanstva u većini država je, da tražitelj poznaje ustav i jezik te zemlje, a državne službe koje komuniciraju sa stranim radnicima, koji su na privremenom radu i govore samo svoj jezik imaju prevoditelje, njihova djeca uče u školama na jeziku te države, uz pravo na izborne predmete na kojima uče jezik i povijest svojih matičnih država, ukoliko ih ima u dovoljnom broju.
Pitanje pisma u Vukovaru
Traže li Srbi u Vukovaru, bez obzira ima li ih 35% ili 34,87%, ćirilične natpise zbog provokacije ili zbog turista iz Srbije koji žele pronaći Memorijalno groblje i Ovčaru? Služi li sve to normalizaciji suživota ili se stvaraju stalne podijele i frustracije većinskog naroda? Jer njega treba stalno pritiskati, gnječiti i kažnjavati jer je tražio samostalnu Hrvatsku.
Pod Račanom je izvršena prva izmjena Ustava Republike Hrvatske kod koje se je brisalo „državni", pa zadnja izmjena zbog ulaska u EU. Prema tome u nas je to skoro rutina. Pa u svrhu da postanemo država svih građana, bez obzira na nacionalnu pripadnost, bez diskriminacije bilo koga, zatražimo izmjenu Zakona o manjinama. Novi zakon neka bude sličan zakonima nekih EU država. U državi je u službenoj uporabi hrvatski jezik i latinično pismo. Javne škole se moraju održavati također na hrvatskom jeziku uz dodatne predmete iz kulture, povijesti i jezika manjine ukoliko ih ima dovoljan broj.
Ako se strukovna škola održava na srpskom jeziku, a poznate su jezične razlike u nazivima, za koga mi školujemo tu djecu i trošimo proračunska sredstva? Sve udruge i društva manjina moraju dobiti, prema mogućnostima, iz proračuna sredstva za svoja djelovanja, jer svi mi u raznolikosti predstavljamo Hrvatsku, međusobno se poštujemo i ne radimo razlike. I naši iseljenici u dalekim zemljama školuju se na jezicima tih država, a sve više od kada imaju svoju državu, na naš ponos, njeguju jezik, pjesme, ples i običaje svojih predaka.
Rade li nam to namjerno? Dobro dođe svaki razlog za nepotrebne nesuglasice. Samo da narod ne bi razmišljao o nezaposlenima i sve većem siromaštvu u koje su nas doveli nesposobni političari, neki i korumpirani, i mnogi sabornici koji ne komuniciraju s bazom koja ih je birala.
Na kraju zamolba na sve vukovarske udruge: „ tražite izmjenu Zakona o manjinama".
Mira Ivanišević