Sude li hrvatski suci na temelju zakona ili uputa?
Ovih dana jedan zbunjeni hrvatski sudac dostavio mi je jedan dopis Ministarstva pravosuđa RH. Žali se da ne zna što da radi, pa me je kao starijeg kolegu upitao za savjet. Naime, pojavila mu se dilema, sude li hrvatski sudovi po hrvatskom zakonu ili po praksi Europske unije? Postavilo se i pitanje od kada to i na temelju kojeg propisa Minsitarstvo pravosuđa određuje „neovisnim" sucima koje će dokaze izvesti i koje će svjedoke saslušati.
Naime Ministarstvo pravosuđa RH ovih je dana proslijedilo predsjednicima županijskih sudova dopis u kojem se prenosi mišljenje Agencije za istraživanje nesreća i ozbiljnih nezgoda zrakoplova i zahtjeva 'da sudovi, a naročito općinski sudovi ne smiju pozivati istražitelje za zrakoplovne nesreće kao svjedoke, radi utvrđivanja odgovornosti, a poradi naplate iz osiguranja', jer je to suprotno praksi Europske unije, a kako smo u „završnoj" fazi pregovora s Europskom unijom, moglo bi se dovesti u pitanje zatvaranja poglavlja 23. To što se time dovodi u pitanje vjerodostojnost pravosudnog sustava Republike Hrvatske čine se da nikoga nije briga!
Mene su učili da u suverenoj zemlji vrijede domaći zakoni i da se to ne može promjeniti dopisom nadležnog Ministarstva ili kakve Agencije. Znam i to da o tome koga će saslušati kao svjedoka odlučuje sud, a ne Agencija niti Ministarstvo pravosuđa. Konzultirao sam još jednog kolegu. Rekao mi je da sam u pravu ali da to vrijedi samo u suverenim državama.
Složio sam se s njim, ali mučilo me zašto Agenciji i Ministarstvu smeta da predmetni istražitelji iskazuju o predmetnoj materiji, jer nema dvojbi da su najkvalificiraniji. No, možda baš njihova kvalificiranost smeta avio kompanijama, osigurateljskim tvrtkama i eurobirokratima kojima je sveta dužnost štititi eurokapital. Naime, postoji realna opasnost, da sud uz njihovu stručnu pomoć lako i brzo dođe do istine, a to čini se pobrojanoj gospodi ne odgovara. Zato se valjda sugerira, kad se dogodi avionska nesreća, salušati kao svjedoke beračicu kukuruza u koje je avion pao, traktoristu, pastira i druge „kvalificirane i pouzdane" svjedoke. To će sigurno biti sukladno europskoj praksi!
Vladimir Gredelj
Budući da je trenutačno dopušteno komentiranje samo registriranim korisnicima, molimo sve one koji žele komentirati da se, ako već nisu, najprije registriraju na Portalu kako bi dobili svoje korisničko ime zaštićeno lozinkom. Tri jednostavna koraka za registraciju objašnjena su ovdje, a u slučaju poteškoća dovoljno je javiti se Administratoru.
Prijava/odjava s Portala Hrvatskoga kulturnog vijeća
Zadnje vijesti
- Udruga pravnika Vukovar uputila pismo Milanoviću .................(24. svibnja 2012.)
- Karamarko: HDZ osniva vladu sjeni; Ante Sanader kooptiran u Predsjedništvo .................(24. svibnja 2012.)
- HDSSB: Vlada ruši mostove hrvatskog jedinstva .................(24. svibnja 2012.)
- Splitski intelektualci: Organizirat ćemo antigay paradu! .................(24. svibnja 2012.)
- Amnesty International i dalje zahtjeva istrage protiv Vladimira Šeksa i admirala Domazeta .................(24. svibnja 2012.)
- Povratak Denisa Latina .................(23. svibnja 2012.)
Zadnji komentari
- Akademik Pečarić: Hrvatsku ruš...
Gospsodine "PAGANINI" možda st...
25.05., 02:56, preporod - Izbori u HDZ-u: 111 glasova pr...
Mirnije sto mogu otvorila sam...
25.05., 00:39, mirna v - Akademik Pečarić: Hrvatsku ruš...
SANU 2 - provedba Ideoložka bi...
24.05., 23:37, triarios - Akademik Pečarić: Hrvatsku ruš...
Daruvare, kada biste išta zna...
24.05., 23:28, Staro Crno Brinje - Izbori u HDZ-u: 111 glasova pr...
Bilo nekadašnji, bilo sadašnji...
24.05., 23:25, Jedino Hrvatska - Splitski intelektualci: Organi...
Strikane, a koga bi ti čuvao n...
24.05., 23:08, Jedino Hrvatska - Akademik Pečarić: Hrvatsku ruš...
Mijo, molim Vas da mi oprostit...
24.05., 22:58, Paganini - Splitski intelektualci: Organi...
Pa dobro, kad je već onaj "min...
24.05., 22:58, Jedino Hrvatska - Akademik Pečarić: Hrvatsku ruš...
#10 bradata podvala — Cetina 2...
24.05., 22:51, Cetina - Splitski intelektualci: Organi...
..i normalno antigay parada..i...
24.05., 22:42, MIJO F - Čudni kriteriji za imenovanje ...
Prostačka komunjara knezović g...
24.05., 22:36, Mirogoj - Splitski intelektualci: Organi...
Pa naš dragi ministar čimpaza ...
24.05., 22:35, gojmir - Josipović: HDZ ima sve uvjete ...
Nu, Daruvar, ja koliko znam, ...
24.05., 22:33, Jedino Hrvatska - Akademik Pečarić: Hrvatsku ruš...
..a kakove vi to nebuloze piš...
24.05., 22:22, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
ili si razumio ali se praviš *...
24.05., 22:18, Delić - Josipović: HDZ ima sve uvjete ...
Nu, Daruvar, ja koliko znam, ...
24.05., 22:05, Jedino Hrvatska - EU - Nikolić treba dokazati ko...
Da se potpuno ne raspadne jer ...
24.05., 22:00, Daruvar - Čudni kriteriji za imenovanje ...
Sve do jednog lipog dana. Tko ...
24.05., 21:59, gojmir - Čudni kriteriji za imenovanje ...
Daruvar, nije to glazbenik ve...
24.05., 21:57, Jedino Hrvatska - Niz zanimljivih govornika u ča...
i ponavljam sve isto. "Imamo s...
24.05., 21:57, dantun - Josipović: HDZ ima sve uvjete ...
HDZ-ovci su najbolji kada jedn...
24.05., 21:56, Daruvar - Čudni kriteriji za imenovanje ...
I što ste se uhvatili glazbeni...
24.05., 21:54, Daruvar - Josipović: HDZ ima sve uvjete ...
. Naravno, HDZ-e sada kad je n...
24.05., 21:54, Jedino Hrvatska - Izbori u HDZ-u: 111 glasova pr...
Karamarko u vama probudio žicu...
24.05., 21:50, Daruvar
Tko je na vezi?
- 19 gostiju
Abecedni popis autora
Bagdasarov, Artur; Bašić, Đivo; Biondić, Ivo; Biondić, Vladimir; Bokšić, Ante; Borovčak, Damir; Bošnjak, Marjan; Bralić, Branko; Čolak, Tomislav; Derado, Ivo; Dolbeau, Christophe; DRAN; Drenjančević, Igor; Dužević, Ivo; Gredelj, Vladimir; Grkčević, Pajo; Hečimović, Josip; Ivanišević, Mira; Jošt, Marijan; Jurčević, Josip; Kalafatić, Damir; Kovač, Mate; Kovačević, Mate; Kunek, Ante; Lukšić, Branimir; Marinčić, Anto; Mogorović, Ninoslav; Molak, Branimir; Mršić, Zdravko; Nürnberger, Tomislav; Omrčen, Mirko; Pečarić, Josip; Pešorda, Damir; Pešorda, Mile; Piskač, Nenad; Przystawa, Jerzy; Prpa, Mile; Ranogajec, Zvonimir; Raos, Ivan; Slaviček, Mario; Sole, Romano; Šuba, Slaven; Šumanović, Vladimir; Tolić, Benjamin; Tomašević, Željko; Tučkar, Damir; Hrvatski list; Pisma iz Nj.; UHD91; HSP AS; Prilozi članova; Prilozi čitatelja
KOMENTARI ČITATELJA
...BOLESNA!