Halloween
Što je HALLOWEEN iliti Noć vještica?! Čujemo tinejdžere kako se već nekoliko dana pripremaju gdje će izaći, u što će se obući..., ali otkud nam ta Noć dolazi i koji joj je smisao, niti se ne zapitaju.
Halloween ili Noć vještica uvriježeni je blagdan u Americi koji se s godinama sve više širi Europom pa tako i našom zemljom. U svojem značenju predstavlja dan uoči Svih svetih, a obilježava se 31. listopada. Blagdan Svih svetih zapovjedna je svetkovina pripadnika Rimokatoličke crkve VrtićiOno što je danas zabrinjavajuće je što se s djecom već u vrtićkoj dobi organiziraju kreativne radionice povodom Noći vještica. Razvijanje kreativnosti od najranije dobi je potrebno, kao što je i dubljenje bundeva za djecu i opuštajuće i zabavno i prilika da se odmaknu od tehnologije i video igrica. No, pitamo se nebi li se bundeve mogle dubiti cijele jeseni, raditi različiti oblici od njih, osim ovih klasičnih s oštrim zubima i trokutastim očima koji sami po sebi već izazivaju nelagodu.te je ujedno neradni dan. Na taj dan prisjećamo se svih svetaca, kako onih kanoniziranih tako i onih koji to još nisu, a tom prilikom ljudi obilaze groblja i pale svijeće za svoje pokojne iako je Dušni dan, odnosno Dan mrtvih 2. studenog.
Prisjeća li se naše društvo bližnjih umrlih ili slavi Noć vještica? Individualno je, ali podosta njih se veseli upravo vampirima i hororima, a ne prisjećanju pokojnika. Kao i sve druge novitete koje preuzimamo iz Amerike tako nam na odmet nisu ni te vještice. Kod nas se zasada na to gleda kao na još jedan dan u godini koji je prigodan za maskiranje, ali pozadina toga je drugačija. Noć vještica je poganski blagdan koji nije u skladu s katoličkim običajima. Ideja o maskiranju u vještice i druge zastrašujuće mitološke likove potječe od davnog vjerovanja da se na taj način tjerala smrt. Još jedno mišljenje o Noći vještica govori da su se na taj dan mrtve duše vraćale na ovaj svijet i po posljednji put posjećivale svoje domove.
Već u vrtiću radionice o Noći vještica
Susret s mrtvim dušama ljudima je djelovao uznemirujuće i toga su se plašili pa su se dosjetili da izdubljuju najprije repu, ciklu i krumpire i u njih stavljaju svijeću. Kasnije su to počelo raditi s bundevom koja je veća i time pogodnija za rađenje raznih oblika. Uloga te svijeće koja se stavljala unutra je da pomogne dobrim dušama da lakše pronađu put do kuće, a grješne duše da zastraši. Kršćani stoga ne pripadaju sljedbenicima ovakvih događaja jer se takvom vrstom zabave ismijava zagrobni život, a samim time i naši pokojni. Nažalost, ponekad kršćani nesvjesno podupiru poganske običaje.
Ono što je danas zabrinjavajuće je što se s djecom već u vrtićkoj dobi organiziraju kreativne radionice povodom Noći vještica. Razvijanje kreativnosti od najranije dobi je potrebno, kao što je i dubljenje bundeva za djecu i opuštajuće i zabavno i prilika da se odmaknu od tehnologije i video igrica. No, pitamo se nebi li se bundeve mogle dubiti cijele jeseni, raditi različiti oblici od njih, osim ovih klasičnih s oštrim zubima i trokutastim očima koji sami po sebi već izazivaju nelagodu.
Pa tko onda usmjerava djecu od najranije dobi na održavanje kulta Halloweena, ako ne mi odrasli? Ne bi li im izdubljena bundeva mogla poslužiti kao košara u koju će strpati jesenske plodove i znati po čemu je karakteristična jesen, izvlačiti te iste plodove i moći ih prepoznati. Ne bi li iz bundeve mogli raditi aranžmane i poticati svoju kreativnost... Toliko toga ima, ali kao i obično, odrasli puno ne razmišljaju...
Lucija Fosić
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.