Only zunzarije&vuvuzele
Večernjak i prognoze
Napokon! Svjetlo u Bruxelleskom tunelu. Dopisnik Večernjeg lista dopisuje iz Bruxellesa - Prognoza EU komisije za sve svoje članice, naravno uključujući i Hrvatsku: Izlazimo (mi, Hrvatska) iz recesije, ali zaposlenost još ne će rasti. Sve to piše na 2. i 3. stranici jučerašnjeg Večernjeg lista. To podržava u svojem komentaru i ugledna komentatorica tvrdnjom: Može se kad se hoće: i sniziti kamate i rezati naknade za papirologiju, pojačavajući bruxellesko svjetlo. Nešto sjene na ovaj optimizam baca bruxelleska ocjena o padu investicija, što znači 1,8 posto manje ulaganja djelomice i zbog toga što Vlada planira povući dobit iz državnih poduzeća.
I ugledna komentatorica malo zasjenjuje svoju potporu optimizmu tvrdeći da skromni oporavak pada u vodu, jer ga prate daljnji rast duga i nezaposlenost. Američki pogled s tradicionalnog druženja Američke gospodarske komore uobličen u izjavu veleposlanika SAD u Zagrebu je: Javni sektor Hrvatske sveprisutan je i guši ekonomiju, a državne tvrtke rade uglavnom loše i opterećuju budžet.
Komentatorica u svojem – kad se hoće, sve se može, pristupu, ima i u vidu da Vlada drastično reže zatvaranje tvrtki. Naime kada se otvaralo tvrtke, pa i za 10 kuna, zaboravilo se na zakonsku regulativu zatvaranja, o čemu je Večernji list nedavno pisao i potakao Ministarstvo pravosuđa na akciju, što priznaje i ministar tvrdeći da ga je tekst u Večernjaku potaknuo da reagira. (Bravo za Večernjak i poticanje ministarstva na posao iz njegova resora, a nekakav novac bi trebao doći radi dobrog prijedloga i Večernjaku- gledamo kapitalistički).
Tako će oni koji su otvarali tvrtke za 10 kuna sada izlaz iz te poduzetničke situacije plaćati 600 kuna – šezdeset puta više nego kada su ulazili u biznis koji se pokazao „biznisom". Naravno da bez političkog bipolarizma u današnjem slučajnom pregledu statusa države ne može, jer pozicija tj. ministar rada i socijalne skrbi, između ostaloga, tvrdi da je tijekom prošle godine, u sva četiri kvartala zaposlenost rasla, a opozicija u liku bivšeg ministra financija hadezeovske provenijencije tvrdi da se u prognoziranju rasta ne vidi Vladin učinak i da je najgore što ne će rasti zaposlenost.
Nezaposlenost i proizvodnja
Vjerojatno je zabilježeni porast zaposlenosti u 2014. po ministru rada i socijalne skrbi dosegao maksimum, pa, zaključujemo da će se pozitivni pomak postići s današnjom RumunjskaBilježimo još i domaći izvor meškoljenja jer da naš analitičar zaključuje kako je još do prije šest godina sedam zemalja EU bilo iza nas po standardu građana, danas su to samo Rumunjska i Bugarska, no da će nas i Rumunjska uskoro prestići.radničkom snagom, vjerojatno kroz povećanu proizvodnost, ali u to nismo sigurni. I za kraj nešto iz resora Međunarodnog monetarnog fonda, koji je po relevantnosti danas stavljen ispod Europske komisije, pa njegove ocjene i prognoze treba tako i gledati. Stoga nas ne bi trebalo, valjda, previše uznemiravati što taj svjetski monetarni „policajac" smatra da nema novih radnih mjesta,da izvoz nizak, a poslovno okruženje loše. I još, nema restrukturiranja javnih tvrtki, ali i da smo skupa zemlja.
Bilježimo još i domaći izvor meškoljenja jer da naš analitičar zaključuje kako je još do prije šest godina sedam zemalja EU bilo iza nas po standardu građana, danas su to samo Rumunjska i Bugarska, no da će nas i Rumunjska uskoro prestići. Napomena: više od 90 posto ovog teksta su citirani naslovi i ostala urednička obrada prezentirana podnaslovima, međunaslovima, potpisima i opisima slika današnje druge i treće stranice Večernjaka.
Zbunjeni iznesenim i teško logički svarljivim podatcima na malom novinskom prostoru, listamo na četvrtu stranicu gdje se, pazi sad, koči naslov: „Važno je znati kome i koliko političar duguje". Nitko se nije, i ne pokušava, i ne će sjetiti postaviti Kennedyjevsko pitanje: „Važno je koliko država duguje političaru..." U traženju odgovora odosmo na FB.
DRAN