Armenski Goris
Goris je armenski grad i istodobno naziv gorskoga kraja u istočnom dijelu Armenije, u Sjuničkom marzu (oblasti). Smješten je na rijeci Goris (pritok Vorotana) i udaljen 240 km od Jerevana i 70 km od upravnoga (administrativnoga) središta Kapana. Nalazi se u gorskoj kotlini, okružen je visokim gorama i gustim šumama. U okolini grada, blizu sela Hndzoresk, mnoštvo je stjenovitih lanaca i špilja. Stare špilje i stjenovite nastambe svjedoče o tom da su u Gorisu i njegovoj okolini živjeli ljudi još od davnina. Tijekom iskopavanja pronađeni su lončarski proizvodi iz kamenoga i brončanoga doba i različiti predmeti (oruđe za rad, oružje i stvari od bazalta i obsidijana). Blizu Gorisa se nalazi i zemljoslovni lokalitet s kamenim piramidama. Kameni stvaraju neobične, čudne oblike.
Stari Goris
Stijene i špilje blizu sela Hndzoreska
Goris se dijeli uvjetno na stari Goris, koji je smješten potpuno u špiljama, i novi Goris, tj. grad. U blizini grada nalazi se jedan od najljepših armenskih samostana Tatev iz 9. - 10. st.
Tatevski samostan, 9. - 10. st.
Goris je dobio status grada 1885. U gradu se nalazi dom-muzej A. Bakunca, melički (knežev) dom iz 18. st., arheološki i etnografski muzej, kamena crkva sv. Grgura Prosvjetitelja koja je sagrađena od sive sadre. Goris je rodno mjesto mnogih poznatih armenskih književnika, među kojima su Aksel Bakunc (1899. - 1937.) i Sero Hanzadjan (1915. - 1998.).
Pripremio: Artur Bagdasarov