Novi pravopis ne smije se pisati na brzinu prema želji pojedinaca
U pravopisnom rječniku Hrvatskoga pravopisa IHJJ-a na stranici 427. nalazimo: “Stvoritelj (Bog)”, a iza nje se navodi natuknica stvoritelj početnim malim slovom koja upućuje čitatelja na tvorac: stvoritelj > tvorac. Polazeći od navedenoga, pišemo Stvoritelj početnim velikim slovom u značenju Bog i malim prema uputnici > tvorac koja znači u jeziku “ onaj tko nešto tvori, stvara”. Sve je tu jasno kao sunce, ali nešto drugo vidimo na stranici 175. uz imenicu Bog gdje među zagradama čitamo: “Bog (u kršćanstvu stvoritelj svijeta)”. I na stranici 45. u rubrici “Razlike u pisanju velikoga i maloga početnog slova” ponovno imamo porabu malim početnim slovom riječi “Stvoritelj (Bog) – stvoritelj (v. tvorac); Tvorac (Bog) – tvorac (onaj koji je što stvorio ili izumio, stvoritelj”).
Ako umjesto stvoritelja moramo rabiti riječ tvorac, tada nije jasno zašto pravopis i dalje u tekstovima na drugim stranicama rabi upravo riječ stvoritelj, a ne tvorac koju školarcu pa i nama preporučuje? Osim toga, prema rečenici u definiciji Bog - “u kršćanstvu stvoritelj svijeta” ispada da možemo rabiti malim početnim slovom i riječ stvoritelj i istoznačnicu tvorac, ali tada nije jasna uputnica u pravopisu, stvoritelj > tvorac.
Normativna uputnica (“stvoritelj > tvorac”) ne nalazi potvrdu u opisivanju drugih mjesta u pravopisu. Ako riječ Stvoritelj pravopisno i značenjski razlikujemo od “stvoritelja” tj. tvorca, tada se vjerojatno treba i u pisanju na drugim mjestima uvijek stalno pridržavati pravila koja sami uvodimo. Ne možemo školarcu na jednoj stranici predlagati jedno rješenje, a na drugoj svoje rješenje ne poštovati. Kodificirani pravopisni priručnik ne trpi nedosljednost pa i ne pripada jezičnomu savjetniku.
Stvoritelj svijeta
Faust Vrančić, tvorac petojezičnoga rječnika: Dictionarium quinque nobilissimarum Europae linguarum, latinae, italicae, germanicae, dalmaticae et ungaricae - Rječnik pet najuglednijih jezika Europe, latinski, talijanski, njemački, dalmatinski i mađarski
Pisanje velikoga ili maloga početnoga slova u određenim skupinama riječi još je neriješena pravopisna zagana (problem). Trebalo bi jednake primjere pozorno raščlaniti, propisati i onda ih sustavno i dosljedno riješiti sa strukovnjacima iz različitih područja. Svaki novi pravopis ne smije se pisati na brzinu prema želji pojedinaca koji čak samostalno određuju njegovo pojavljivanje u javnosti. Svaki novi pravopis mora prije proći ozbiljnu raščlambu njegova obrazloženoga jezikoslovnoga i društvenoga izlaska u svijet.
Artur Bagdasarov