Crkva sv. Ovanesa
Crkva sv. Ovanesa Mkrtyča (sv. Ivana Krstitelja) se nalazi u armenskom selu Mastara blizu grada Talin u aragacotnskoj oblasti Armenije. Prema predaji upravo su ovdje pokopane su moći sv. Ivana Krstitelja koje je Grgur Prosvjetitelj dovezao iz Kayserija u Kapadociji. Odavde je naziv sela (arm. mas, masunk znači 'moći'). Na južnim i zapadnim zidovima crkve sačuvani su natpisi koji svjedoče o tom da je crkvu sazidao u 7. st. vanakan (svećenik) Grigor u vrijeme biskupa Teodorosa Gnunija koji je sudjelovao na crkvenom saboru (sinodu) 645. god. u Dvinu.
Ipak istraživači smatraju na osnovi arhitekture da je crkva sv. Ivana Krstitelja sagrađena u 5. st., a da je u 7. st. samo obnovljena. U njezinoj unutarnjosti se vide tragovi obnove. Takva nepodudarnost u nadnevcima, prema istraživačima, povezana je valjda s netočnim tumačenjem armenske riječi šinel koja se u povijesnim izvorima rabi kako u značenju 'graditi, izgrađivati' tako i u značenju 'obnavljati, restaurirati".
Usput budi rečeno da crkva sv. Križa u Ninu iz 9. st. djelomice sliči crkvi sv. Ivana Krstitelja u Mastari i drugim pojedinim armenskim crkvama iz razdoblja od 5. do 7. st.
Crkva sv. Križa u Ninu
Crkva sv. Ivana Krstitelja je nekoliko puta obnavljana, a 891. god. sin svećenika Artavazda Sargis popravio je južni ulaz. U 18. st. sagrađen je visoki zid naokolo i crkva je pretvorena u utvrdu. Kasnije, 1889. god. zid je bio srušen po nalogu seoskoga župnika (poveznica).
Zgrada crkve je vidu kruga, bubnja i ima široku osmostranu kupolu (11,2 m u promjeru) koja je smještena u trompama, a po strnama 4 apside. Zidovi crkve prema tradicijama armenske srednjovjekovne arhitekture vrlo strogi i nemaju bogatoga ukrasa. Crkva sv. Ivana Krstitelja je jedan od najvrjednijih sačuvanih spomenika crkvenoga graditeljstva u Armeniji.
Artur Bagdasarov