O knjizi Zdravka Vukića "Sve za Hrvatsku"
da Hrvatska ima javne i tajne službe koje se brinu ili bi se trebale brinuti za sigurnost građana i države, poznato je svima. No tek iz romana slavonskoga pravnika Zdravka Vukića može se doznati da postoji još jedna, supertajna služba za koju znade svega nekolicina ljudi: Odjel kralja Tomislava u Uredu za nacionalnu sigurnost. Šaka, mač i pištolj toga odjela je šarmantni mlađi čovjek Borna Vitez, upućen u sve vještine potrebne za posao tajnog agenta, bivši hrvatski branitelj i domoljub od glave do pete, dobrih manira i visoke naobrazbe. Služba ne štedi novac – ospkrbljuje svog asa svim čudima moderne tehnologije, luksuznim vozilima i ostalim statusnim simbolima jer se intrige i urote protiv Hrvatske odvijaju uglavnom u visokim krugovima gdje se prepleću novac i moć. Pustolovni Vitez u lovu na negativce susreće i zavidan broj lijepih žena koje osvaja bez teškoća.
Jednom riječi, Borna Vitez je hrvatski James Bond. Autor i ne skriva da mu je Ian Fleming uzor, da svjesno ponavlja neke klišeje iz knjiga i filmova o Bondu, ali pokušava i uspijeva kreirati hrvatsku inačicu agenta 007. Dok je originalni Bond imao protivnike isprva u Rusima a potom u psihotičnim teroristima koji predstavljaju globalnu opasnost, Vukićev agent (zastupnik, rekli bismo hrvatski) mora onesposobiti one čija mržnja prema Hrvatskoj i Hrvatima nije jenjala i tjera ih na nova nedjela koja i nisu drugo do nastavak onih koja su činili u vrijeme srpske agresije devedesetih prošloga stoljeća ili štoviše još u Drugom svjetskom ratu. U prvoj Vukićevoj knjizi " Operacija Slavonija" antagonist je navodni mađarski grof koji je u stvari identiteski dobro presvučen četnički terorist, novopečeni baranjski zemljoposjednik i vlasnik dvorca, okružen kamarilom bivših i sadašnjih istomišljenika koji sanjaju nedosanjani velikosrpski san i kojima je samostalna hrvatska država trn u oku, premda su nominalno njezini građani.
Kako je dobro zapazio pisac predgovora toj knjizi, Ivan Vekić, autor je malo toga trebao izmisliti jer zbilja u pojedinim dijelovima hrvatskoga Podunavlja daje temi dostatnu težinu, pa i (moguću) vjerodostojnost. No, nove spletke i ugroze bile bi teško izvedive – sugerira autor – bez pomoći ponekog člana hrvatske političke "elite" koji se na poznate i nepoznate načine uspio vinuti u vrh vlasti, nesklon Hrvatskoj ali sklon korupciji.
Povijesna dimenzija
Povijesna dimenzijaU knjizi koju imate u rukama, autor i njegov junak nakon uvodne banjalučke epizode polaze južnije, prema Dalmaciji, dotično području od Starigrada i Zadra do Biograda na kojemu se odigravaju uzbudljivi događaji u vrijeme sastanka ministara obrane zemalja NATO pakta. Enigma koju hrvatski Bond treba riješiti i spasiti Zadar od katastrofe, ima i povijesnu dimenziju jer njezini rukavci vode do vremena kada su četnici i talijanski fašisti srdačno surađivali u Dalmaciji. Ta stara partnerska idila nastavlja se u ove naše dane u Vukićevu romanu na opasnom projektu koji bi razorio znameniti grad temeljitije od križara u srednjem vijeku ili borna22 10 1asavezničkih bombardiranja u 20. stoljeću, a ne nedostaje i opet visokopozicionirani hrvatski političar koji je duboko umiješan u sotonske namjere.U knjizi koju imate u rukama, autor i njegov junak nakon uvodne banjalučke epizode polaze južnije, prema Dalmaciji, dotično području od Starigrada i Zadra do Biograda na kojemu se odigravaju uzbudljivi događaji u vrijeme sastanka ministara obrane zemalja NATO pakta. Enigma koju hrvatski Bond treba riješiti i spasiti Zadar od katastrofe, ima i povijesnu dimenziju jer njezini rukavci vode do vremena kada su četnici i talijanski fašisti srdačno surađivali u Dalmaciji. Ta stara partnerska idila nastavlja se u ove naše dane u Vukićevu romanu na opasnom projektu koji bi razorio znameniti grad temeljitije od križara u srednjem vijeku ili savezničkih bombardiranja u 20. stoljeću, a ne nedostaje i opet visokopozicionirani hrvatski političar koji je duboko umiješan u sotonske namjere. Svojevrsnu posvetu prvotnom Flemingu daje autor uvođenjem ruskoga trgovca oružjem.
Više nego u prvoj knjizi, autor u ovoj daje maha mašti i stvara akcijski triler snažnoga naboja, s još rafiniranijom kompaserijom trikova, bjesomučnih vožnja, bondovskih ronilačkih upada na jahte, zabava , zavođenja , naoko izgubljenih bitaka i spasonosnih obrata. Mladi pisac Vukić snalazi se u fabuliranju isto tako dobro kao njegov Borna Vitez u poslu tajnog agenta, te imamo pred sobom dobru , točnu i tečnu prozu koja slijedi pravila žanra suvremenog špijunskog i kriminalističkog romana – da se, naime, ne odvlači pozornost od radnje (akcije) dugočasnom naracijom ili suvišnom rječitosti u dijalozima.
Možebitni prigovori čemu i zašto hrvatska verzija Bonda dolazit će posve sigurno prvenstveno od onih koji su i inače vlasnici kolonijalnog uma te teško mogu zamisliti tajnog agenta koji nije Englez ili slične velesilne provenijencije. Prigovore treba odbaciti i iz drugih razloga. Naime, s Ianom Flemingom se dogodilo nešto slično (ako nije bogohulno uspoređivati) kao svojedobno s Petrarcom, te su - poput petrarkista u jutro renesanse – nastali svršetkom 2o. stoljeća flemingisti. Niz dobrih ili barem solidnih pisaca nastavio je sagu o Jamesu Bondu, zadržavajući umnogome pramatricu rano umrloga Fleminga, a na istom su se tragu našli scenaristi novijih i novih filmova. Štoviše, kako to već ide u svijetu književne i filmske industrije, pojavio se i Bond junior,te i knjige koje su kanonizirale Fleminga (Bonda) pa je bilo moguće i djelo pod naslovom " Autorizirana biografija 007".
Hrvatski autor Zdravko Vukić je, dakle, nasljedovatelj te struje i nastavljač u drugom jeziku i na drugoj zemljopisnoj i povijesnoj pozornici što je potpuno legitiman i u povijesti književnosti poznat i odobravan čin. U ovom je slučaju taj čin obavljen na kreativan način koji nije tek tehničko prebacivanje Bonda u hrvatski prostor nego njegovo potpuno kroatiziranje u svakom smislu riječi, uključujući snažan nacionalni osjećaj koji je uostalom intoniran i naslovom romana "Sve za Hrvatsku".
Hrvoje Hitrec