Reportaža s predstavljanja knjige Britanija i Bleiburžka tragedija

 

Britanija i Bleiburžka tragedija

24. rujna 2009. u prepunoj je dvorani Hrvatske matice iseljenika predstavljeno hrvatsko izdanje knjige Suzanne Brooks-Pinčević Britanija i Bleiburžka tragedija.

Britanija i Bleiburžka tragedija

Pozdravno pismo autorice Suzanne Brooks-Pinčević pročitala je Maja Runje iz Udruge Krug za trg. Knjigu su predstavili prof. dr. Zvonimir Šeparović-predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva, Tom Beram-predsjednik Hrvatskog međudruštvenog odbora odbora za NSW iz Australije, Stjepan Brajdić-preživjeli sudionik Bleiburške tragedije, sudionik Križnog puta, osuđenik na smrt i robijaš iz jugokomunističkih kazamata te prof. dr. Miroslav Tuđman.

Britanija i Bleiburžka tragedija

Na završetku predstavljanja zaslužnim se pojedincima zahvalio urednik knjige Tomislav Nürnberger. Predstavljanje su pratili izvjestitelji i kamere HRT-a i OTV-a.

Britanija i Bleiburžka tragedija

Damir Borovčak

Pismo autorice Suzanne Brooks-Pinčević

 

Svima prisutnima – dobar dan - i hvala što ste došli.

Za mene je ovo jako važan događaj, pa kako si možete i zamisliti, veliko mi je razočaranje što ne mogu biti prisutna. Lansiranje ove knjige je kulminacija mnogo godina napornog rada nekoliko osoba – od prevađanja moje originalne knjige na engleski jezik, koja je izdana 1998. u Novom Zelandu, do prikupljanju sredstava za izdavanje knjige.

Britanija i Bleiburžka tragedija

Britanija i Bleiburžka Tragedija nije napisana kako bi se kritizirala Hrvatska, niti je bila namjenjena zapisivanju hrvatske povijesti prošloga stoljeća. Pa tako onima koje sam čula reći “ma ja to sve znam“ – dopustite da vam kažem kako: Ova knjiga nije povijesna knjiga Ona nije knjiga o Bleiburgu. Ona nije knjiga o Hrvatskom Oslobodilačkom ratu. Ne, ova knjiga je nešto sasvim drugo; ona je potpuno jedinstvena – vrlo umjetnička, strastvena, informativna, primjetljiva.

Knjiga je logična analiza traumatskih faktora koji su imali snažan utjecaj na Hrvatsku u 20. stoljeću. Ona je nepristran uvid i pogled na uzroke i posljedice. Sve u svemu, ova knjiga nudi smjernice za opstanak Hrvatske – na temelju pouke koje smo naučili iz prošlosti.

Britanija i Bleiburžka tragedija

Prvo da vam kažem kako nisam namjeravala napisati ovu knjigu. Nisam jednog dana odlučila pisati o tragičnoj povijesti Hrvatske. Tako se to nije dogodilo. Uostalom, ja nisam spisateljica, već slikarica – bila sam zaokupljena slikanjem sretnih pejsaža i hrvatski problemi nisu bili dio mog svijeta. Ali sve se to iznenada promijenilo kada je počela agresija na Hrvatsku početkom 90ih godina. Bila sam jako pogođena agresijom, jer je Hrvatska domovina mog dragog supruga – mog Gašpara.

Ali, ja nosim hrvatsko ime Pinčević mog Gašpara i preko njega sam upoznala i zavoljela njegovu domovinu Hrvatsku i tako je Hrvatska postala važan dio mog života. Napad na Hrvatsku me je tako pogodio da sam svoje osjećaje o ratu stavila na platno uljenom bojom – ta četiri povijestna platna se sada nalaze Hrvatskome Veleposlanstvu u Australiji. To su slike mojih osjećaja – nastale tijekom tog vremena, iz dubine moje duše, odražavajući sve snažne osjećaje nastale iz te agresije – osjećaje očaja, strahote, boli srca, žalosti, gnjeva i na kraju svakako, pobjedničkog trijumfa. Sve je to uhvaćeno na slikama – sa svakom sam slikom plakala – plakala sam zbog žena i djece, zbog hrvatskih vojnika, zbog majci tih vojnika, i zbog razaranja predivnih djela arhitekture – bilo je to nekoliko jako emocionalnih godina.

Britanija i Bleiburžka tragedija

Za vrijeme slikanja postalo mi je očito da je Hrvatskoj bila činjena golema nepravda. To me je potaklo na detaljno i duboko istraživanje – uzelo je mjesece, godine, razgovarati s ljudima:preživjelima iz Drugog Svjetskog rata i vojnicima ovog novog Hrvatskog Oslobodilčkog rata – kao i proučavanje knjiga iz raznih izvora. I zato sam bila primorana naslikati dvije slike ‘Bleiburg’ – podlu izdaju Hrvatske Države i njene nebobjeđene vojske.

Britanija i Bleiburžka tragedija

Nužno je razumjeti da su slike došle prve – jer su slike koje daju vrijednost riječima. Tek poslije, nakon što sam ih naslikala, osjećala sam se obaveznom riječima opisati puno dublje značenje slika, kako bi osobe ‘Zapadnog svijeta’ razumjele stvarnu pozadinu sukoba – ako to razumijete, onda znate kako je nastala ova knjiga. Prvo je to trebala biti samo brošura, ali kako je moje istraživanje napredovalo, bilo je jasno da će morati biti knjiga, jer je tada bilo toliko toga što sam morala reći. Nakon što je knjiga objavljena ja sam nastavila pisati, tjerana užasom, je sam vidjela, kao što sam predvidjela u knjizi, da lješinari rata trgaju meso s mlade Hrvatske Države. Zato sam napisala Drugi Dodatak za hrvatsko izdanje knjige – to je sažetak tekstova publiciranih tijekom 1998.-2008. u australsko-hrvatskim medijima.

Od vremena završetka Hrvatskog Oslobodilačkog rata Hrvatska je drastično nazadovala i sada balansira nad provalijom. Ne mislim da je potrebno reći da danas u Hrvatskoj ima stvari koje zahtijevaju hitnu akciju. Ne ću dodavati što je već rečeno u knjizi – ostavit ću to vama da pročitate –ali korupcija i samo sebi dovoljna administracija su na vrhu popisa. Iznad svega, Hrvatska treba, mora, ostati samostalna, u nikakvoj uniji s bilo kime. To je bilo ono u čemu je Predsjednik Tuđman bio nepokolebljiv. Bio je u pravu.

Britanija i Bleiburžka tragedija

Napisala sam knjigu Britanija i Bleiburžka Tragedija samo s jednom svrhom – da promoviram ideju prosperitetne, slobodne i suverene nacije, u kojoj je Narod ponosan na dugu borbu kroz prošla stoljeća, da bi osigurao nezavisnu državu Hrvatsku.

Ovom prilikom se zahvaljujem svima koji su sudjelovali u ovom poduhvatu:Stjepanu Brajdiću i častnicima Kluba 242 na njihovoj vjeri u moju knjigu, Dr. Zvonimiru Šeparoviću na njegovom doprinosu publiciranju knjige, mnogim sponzorima u Americi, Novom Zelandu, Kanadi – i posebno Australiji, Jadranki Lučić, mr. Slavici Bogović, Durdi Cecelji Celić i gospodinu Sertiću na delikatnom grafičkom radu, lektoru Branimiru Peteneru, te osobama iz Grafičkog Zavoda Hrvatske.

Ali iznad svega, moje najveće zahvale moraju ići Tomislavu Beramu i Tomislavu Nürnbergeru na njihovoj predanosti i ustrajnosti – bez kojih hrvatskog izdanja ne bi nikada bilo – i posebno Tomislavu Nürnbergeru, čija je vjera u uspjeli završetak knjige bila neusporediva. Hvala vam svima.

Suzanne Brooks-Pinčević

Ovitak knjige

Ovitak knjige

 

KOMENTARI ČITATELJA 

#1 kamere HRT-a i OTV-a.Ognjistar 2009-09-29 03:30
-Predstavljanje su pratili izvjestitelji i kamere HRT-a i OTV-a.

To je samo djelomicno tocno! U trenutku kada je mikrofon uzeo zadnji predstavljac, Dr. Tudjman, ekipa HRT-a je sklopila kamere i napustila dvoranu. Scena je bila skoro komicna, kao i sve jugo-fasisticke /komunjarske smicalice, da nije tragicna!
Ocito su radili prema uputama nadredjenih, koje su KRIMINALNO DJELO, jer krsi temeljne zakone novinarstva, posebno placenog drzavnim novcima!
Prijavi Administratoru
#2 očekivanodtuckar 2009-09-29 13:30
za mene je iznenađenje što su se HRTovci uopće i pojavili, a napuštanje skupa prije riječi i slova g. M.Tuđmana je "normalno". Kao i što je jučer u OTVORENOM počelo TV sučeljavanje kandidata za predsjednika RH, a "pomno odabrani" kandiodati su, valjda po procjeni dežurnih HRT cenzora i najizgledniji "pobjednici" izbora: A.Hebrang, N.Vidošević, J.Josipović, V.Pusić.
treba ponoviti : "da nije tragično - bilo bi komično" !
Naime, ovi kandidati (recimo to tako, u sastavu 75% "lijevi" i 25% "desni"), su očito odabir danas dominirajućih globalista, kao najpogodniji za brzi,nekritički ulaz RH u EU !
Oni su trenirani kako treba dati biračima "kruha i igara", pa je i za očekivati medijsku eksploataciju raznoraznih afera i u narednim danima, a navedeni će komentirati što i kako treba u zemlji mijenjati da bi "svi bili sretni".

A istina je na žalost, potpuno suprotna ! navedeni su svojim djelovanjem kroz proteklih 20 godina i doveli Hrvatsku u današnju situaciju, ekonomski katastrofalnu, moralno očajnu, s vizura mladih naraštaja kao potpuno neperspektivnu zemlju za život!
Promijena pak treba biti temeljita, s novim licima i njihovim djelovanjima, koja pak navedenim "izbornim pobjednicima" u režiji HRTa, nije "niti u peti".

Oni ne žele:
- osuditi razdoblje komunizma, sudski dovesti procese do pravomoćnosti protiv protagonista te diktature, pojedinaca i njihovih zločina, provesti LUSTRACIJU u sferi državnih institucija i politike,
- stvoriti novi, pobjednički duh u HRVATA, temeljen na jedinstvu svih u zemlji sa iseljenom Hrvatskom,a koji jedino može vratiti gospodarski oporavak i klimu "jednakih šansi svima",
- spriječiti međunarodne "igre" uz suđenje u Haagu, koja Hrvatskoj daje "vječnu" stigmu zemlje "nastale na zločinu", u funkciji interesa jedne "Europske" (zna se čije!) političke ideje interesne dominacije (sebičnost u "ujedinjenoj" EU),
- odgoditi "ulazak" u "globaliziranu EU" pod diktiranim uvjetima,
- spriječiti ovladavanje stranog kapitala nad temeljnim resursima HRVATSKE (zemlja, voda, i more), kao i infrastrukturi države (komunalna, prometna, komunikacijska)

Predsjednički kandidat koji želi zadobiti povjerenje birača, uz sve postojeće Ustavne ovlasti, mora obećati kako će učiniti sve u svom mandatu na stvaranju duha i klime u politici, koja će omogučiti ostvarenje ovih ciljeva!

Onaj tko to može i želi, a ne daju mu prostor i vrijeme da to javnosti prezentira 8vidljivo i na ovom skupu!), jest Dr. M.Tuđman. Dakako, sličnos stavova i osobnih pogleda g.J.Jurčevića nije upitna, ali kandidatura jest jer razjedinjuje i umanjuje šansu za izborni uspjeh - obojice.
A Dr. M.Tuđman iz pogleda sveukupnog, domovinskog i iseljenog,"bira čkog tijela", u uvjetima ("neformalnog") medijskog ignoriranja diktiranog iz vlasničkih struktura i centara moći izvan RH, ipak je najizgledniji kandidat uza POBJEDU. A, samo to i jest važno - POBJEDA "u ratu", koja će omogućiti da se dobiju i ostale bitke, na parlamentarnim i lokalnim razinama !

Ostavljam VAMA da razmislite, koja je alternativa, ako za Predsjednika bude "izabran" netko od navedenih kandidata iz jučerašnje emisije OTVORENO !
Prijavi Administratoru
#3 Nadan i društvoDRAGO DUVNJAK 2009-09-29 14:02
Citat:
Kao i što je jučer u OTVORENOM počelo TV sučeljavanje kandidata za predsjednika RH, a "pomno odabrani" kandiodati su, valjda po procjeni dežurnih HRT cenzora i najizgledniji "pobjednici" izbora: A.Hebrang, N.Vidošević, J.Josipović, V.Pusić.
treba ponoviti : "da nije tragično - bilo bi komično" !
Naime, ovi kandidati (recimo to tako, u sastavu 75% "lijevi" i 25% "desni"), su očito odabir danas dominirajućih globalista, kao najpogodniji za brzi,nekritički ulaz RH u EU !
G.Tučkar za mene je ovo OTVORENO u redu .Okupili su se zajedno svi kandidati stranaka koje determinira poznati veleizdajnički projekt "LOCIRAJ,IDENTI FICIRAJ......". Tu nema lijevi i desni jer svi su locirali,identi ficirali.....Li jepo ih je vidjeti zajedno .
Očekujem da se HRT revanšira i sa emisijom sa NORMALNIM kandidatima da vidimo i one koji su ZA DOM SPREMNI!
Prijavi Administratoru
#4 Braco Cro RomGolub 2009-09-29 20:00
Jedini kandidat za kojeg bih mogao glasovati je Braco Cro Rom iz Malnareve "Noćne more". Čovjek ima vrlo realne i bistre poglede na hrvatsku stvarnost i budućnost. Bolji je od Mireka Tuđmana (kao i svih dosada prijavljenih kandidata) sto puta.
Prijavi Administratoru
#5 Slike BRITANIJA i Bleiburska TragedijaOgnjistar 2009-10-02 13:39
Nazovi hrvatski umjetnici
Zašto je(kako je moguće) jedina serija slika s tematikom Bleiburga i HOR-a nastala u New Zealandu? Što su slikali naši akademski slikari u vrijeme srbske agresije? Tko su “naši umjetnici”? Murtić, Đamonja? Što je s udrugom likovnih umjetnika? Koja i kakva djela odkupljuje Hrvatska Država i njene institucije? Onu sabotažu na Mirogoju podignutu na sameljenim ciglama Zida boli, što ih(cigle) je “locirao, indentificirao i izručio” Đamonji Milan Bandić!
o Odgovor na ova pitanje je ujedno i odgovor tko i zašto marginalizira razseljeništvo, onemogućuje mu povratak u Hrvatsku i još k tome razseljeništvu želi onemogućiti glasati oduzimanjem prava glasa!
Samooupravno antifašističko- orjunaška klika u svim porama totalne vlasti.
Prijavi Administratoru

Budući da je trenutačno dopušteno komentiranje samo registriranim korisnicima, molimo sve one koji žele komentirati da se, ako već nisu, najprije registriraju na Portalu kako bi dobili svoje korisničko ime zaštićeno lozinkom. Tri jednostavna koraka za registraciju objašnjena su ovdje, a u slučaju poteškoća dovoljno je javiti se Administratoru.

Prijava/odjava s Portala Hrvatskoga kulturnog vijeća

Zadnje vijesti

Zadnji komentari na Portalu Hrvatskoga kulturnog vijeća

Uvjeti korištenja

Portal HKV-a

Izvorni prilozi objavljeni na ovom portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje imena autora, odnosno izvora.

Licenca GNU

Naša udruga

Hrvatsko kulturno vijeće

HKV djeluje od 2006. i nezavisna je udruga građana s više od 1300 članova, mahom hrvatskih intelektualaca.

Kontakti

Stranice članova

Učlani se i predstavi

Članovi naše udruge ugledni su intelektualci, umjetnici, književnici, političari, novinari, poslovni ljudi i studenti. Predstavite se i vi!

Članovi

Izbor publikacija

Izaberi, pročitaj, preporuči

U pripremi imamo cijeli niz zanimljivih publikacija koje će se moći naručiti preko Portala. Rado ćemo poslušati i vaše preporuke.

Trenutna ponuda

Prijava na Portal