Razgovor s Benjaminom Tolićem
Gospodine Toliću, u jednoj od Vaših posljednjih kolumna napisali ste kako je zabluda da će nas Europska unija učiniti boljom državom. Dodali ste da je ta tvrdnja ravna tvrdnji da će nas smrt učiniti boljim ljudima. Iz tih Vaših riječi dade se zaključiti kako ulazak Hrvatske u EU smatrate smrću hrvatske državnosti. Na čemu temeljite takav zaključak, tj. koji su argumenti koje biste naveli u prilog tvrdnje da Hrvatska ne treba ući u EU?
Komu su sloboda, samostalnost i suverenost najviše političke vrjednote, tomu je ta stvar jasna. Za one koji slobodu, samostalnost i suverenost doživljuju kao šuplje politološke apstrakcije izložio je Marjan Bošnjak prije godinu dana mnoštvo konkretnih argumenata protiv ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju u knjizi "EU? – Ne, hvala!". Knjigu je pisac izdao o svom trošku. Moćna su je javna priopćivala temeljito prešutjela, a ravnatelji javnih tribina u Zagrebu nisu se usudili ustupiti dvoranu za njezino predstavljanje. Sudbina Bošnjakove knjige više govori o Europskoj uniji nego cjelokupna desetgodišnja propaganda hrvatskih Vlada i Delegacije EU.
Hrvatska i EUNaše političke elite tvrde da ćemo ulaskom u Europsku uniju osnažiti svoj nacionalni identitet i učvrstiti svoju državnu neovisnost., što je podjednako ludo kao kad bi tko tvrdio da će litru vina najbolje sačuvati ako je ulije u stotinjak litara vodeZa ovu prigodu dovoljno je istaknuti nekoliko bjelodanih činjenica. Ako Hrvatska uđe u Europsku uniju, izgubit će ono za što se stoljećima borila – slobodu, samostalnost i suverenost. Europska je unija naddržava organizirana kao unitarna federacija, bez stvarnih unutarnjih granica. Hrvatske državne granice imat će u toj federaciji virtualnu subregionalnu vrijednost, a četiri i pol milijuna Hrvata dijelit će svoj („nedjeljivi") državni suverenitet s pola milijarde nehrvata. Država bez granica i suverenosti nije država, makar se tako zvala.
To smo trebali naučiti iz jugoslavenskoga iskustva. Hrvatska se i u komunističkoj Jugoslaviji nazivala republikom, tj. državom, ali nije bila država, jer nije bila ni samostalna ni suverena. Njezine granice imale su administrativnu funkciju. Udio Hrvata u jugoslavenskomu pučanstvu bio je oko 22 posto. Kako smo živjeli u toj federaciji, pokazao je način na koji smo iz nje izašli. U Europskoj uniji bit će nas manje od jedan posto. Razmjeran će tomu biti naš utjecaj na oblikovanje našega života na svim područjima. A naše političke elite tvrde da ćemo ulaskom u Europsku uniju osnažiti svoj nacionalni identitet i učvrstiti svoju državnu neovisnost. To je podjednako ludo kao kad bi tko tvrdio da će litru vina najbolje sačuvati ako je ulije u stotinjak litara vode.
Neki, međutim, intelektualci ističu kako Hrvatska treba ući u EU zato da bi pobjegla s Balkana i spriječila ulazak u „Jugosferu". Koliko su takve teze realne?
Postavka je odveć intelektualna. Ali puca poput biča slavonskoga svinjara. Oni koji njome utjeruju Hrvatsku u Europsku uniju dobro znaju što rade. „Balkanija", „Euroslavija", „Hidajetanija", „Jugosfera" – to su samo novinarska imena Zapadnoga Balkana. A Zapadni Balkan nije, kako podmeću ti intelektualci, nekakva mutna srpska zamisao. Zapadni je Balkan točno određena geostrateška regija Europske unije. Ona obuhvaća sve negdašnje jugoslavenske republike, osim Slovenije, i Albaniju. Dosad je povezana mnoštvom multilateralnih međudržavnih ugovora, a sada se u njoj obnavlja „bratstvo i jedinstvo naših naroda i narodnosti". Odatle Sanaderova koalicija s četnicima i Josipovićevo prijateljstvo s Tadićem.
Alternativa slobodiŠto je alternativa slobodi, samostalnosti i suverenosti? To su, kao što svi znamo, sužanjstvo, ovisnost i podložnost. A koliko što vrijedi, davno je utvrđeno: Non bene pro toto libertas venditur auro (Slobodi je slaba cijena sve zlato svijeta)Bijeg s Balkana u Uniju podsjeća na Matoševu zagonetku: Na jednu rupu ulaziš, na dvije izlaziš, a kada izađeš, tek si tada – unutra! Što je to? Matošu su to na početku XX. stoljeća bile hlače. A nama danas, na početku XXI. stoljeća? Nama su to osim hlača - Europska unija i Zapadni Balkan.
Zagovornici nužnog ulaska u EU, među kojima prednjači aktualna vlast, često ističu da protivnici EU moraju reći koja je alternativa EU. Koji biste Vi odgovor dali na to pitanje?
Država nije ulizica nužde, nego čuvarica slobode. Ljudi koji tako postavljaju stvar vjerojatno su državništvo učili kod Friedricha Engelsa. Tamo su u formativnim godinama usisali mudrost da je sloboda spoznana nužnost, pa iz tako stečena karakternog sužanjstva postavljaju nerazumna pitanja. Da su karakterno slobodni, pitali bi: Što je alternativa slobodi, samostalnosti i suverenosti? To su, kao što svi znamo, sužanjstvo, ovisnost i podložnost. A koliko što vrijedi, davno je utvrđeno: Non bene pro toto libertas venditur auro (Slobodi je slaba cijena sve zlato svijeta). Ali tko poput sluđene služinčadi na vlasti u Hrvatskoj ne gleda na interes svoga naroda, nego na interes svoga gospodara, tomu je nužda u tuđoj naddržavi neusporedivo vrjednija od slobode u svojoj samostalnoj i suverenoj državi. Odatle to baljezganje o Europskoj uniji i njezinim alternativama.
Nedavni posjet Svetoga Oca Hrvatskoj, od strane vlasti, crkve i medija protumačen je kao potpora ulasku Hrvatske u EU. Kako Vi gledate na tu činjenicu?
Što jest, jest. Sveti je otac doista snažno podupro hrvatski ulazak u Europsku uniju. Učinio je to jer su mu vjerske i političke elite tu aberaciju od slobode, samostalnosti i suverenosti predstavile kao povijesni cilj „plemenite hrvatske nacije".
Kako na to gledam? Kao obrazovan katolik. Znam da je na početku XX. stoljeća Katolička akcija zagovarala ulazak Hrvatske u Jugoslaviju kao što danas, na početku XXI. stoljeća, katolički visoki kler zagovara njezin ulazak u Europsku uniju.
Danas je komunističkim neznabošcima osobito dragocjeno Papino mišljenje o tom pitanju. Oni drže da njegova nepogrješivost učvršćuje njihovu staru poziciju: Hrvatska ne može biti samostalna i suverena država jer je premalena. To je međutim očita zabluda. A kada je riječ o nepogrješivosti ili nezabludivosti, treba reći da je po dogmatskoj konstituciji Prvoga vatikanskog sabora Pastor aeternus (Vječni pastir) Papa nezabludiv samo kada ex cathedra poučava o vjerskim i ćudorednim pitanjima. U sekularnim računima Papa može pogriješiti kao i svaki drugi čovjek. Stoga njegovo mišljenje o političkim pitanjima ne obvezuje vjernike.
Ulazak Hrvatske u EU zanimljiv je i iz aspekta odnosa s Hrvatima u BiH, koji bi nakon pretpostavljenog ulaska mogli pohrliti u RH, što bi pak moglo dovesti do potpunog kraha hrvatstva u tim krajevima. Kako Vi gledate na taj problem i općenito na položaj naših sunarodnjaka s druge strane, spletom povijesnih okolnosti nametnute nam granice?
Hrvati u BiH zapravo su već u Europskoj uniji. U njoj su stekli lijepu tradiciju europske apsolutne vladavine. Dosad su se nad njima kao apsolutni vladari izredali ponajbolji Europljani: Šveđanin Carl Bildt, Španjolac Carlos Westendorp, Austrijanac Wolfgang Petritsch, Englez Paddy Ashdown, Nijemac Christian Schwarz-Schilling, Slovak Miroslav Lajčák i Austrijanac Valentin Inzko.
Hrvati u BiHDaytonska Bosna i Hercegovina nudi Hrvatima okrutan izbor: ili se pretopiti u druge narode ili se iseliti u druge državeTi Europljani nisu samo moćni upravitelji. Oni su katkada i vrlo kreativni državnici. Carlos je Westendorp Bosni i Hercegovini skrojio državne simbole, grb i zastavu, koji nikomu ne znače ništa. Wolfgang joj je Petritsch god. 2002., ne obzirući se na Daytonski mirovni sporazum, nametnuo ustavne promjene koje određuju da Vladu Republike Srpske čine - 9 Srba, 5 Bošnjaka i 3 Hrvata, a Vladu Federacije BiH - 9 Bošnjaka, 5 Hrvata i tri Srbina. Od tada i u Parlamentu i u Vladi Republike Srpske Srbi mogu nadglasavati Bošnjake i Hrvate, a i u Parlamentu i u Vladi Federacije BiH Bošnjaci mogu nadglasavati Hrvate i Srbe.
Tom pogodnošću izdašno se koriste i Srbi i Bošnjaci, pa jednostavnom većinom i u parlamentima i u vladama entiteta donose odluke protiv Hrvata. U tomu prednjače najviše zakonodavne i izvršne vlasti Federacije BiH. One prenose ovlasti županija na razinu entiteta. Tako zatiru zadnje tragove hrvatske kulturne, obrazovne, informativne i političke autonomije. Daytonska Bosna i Hercegovina nudi dakle Hrvatima okrutan izbor: ili se pretopiti u druge narode ili se iseliti u druge države.
To je prepolovilo broj Hrvata u BiH. Dosad su Hrvati iz zapadnobalkanskoga bantustana Europske unije uglavnom bježali u Hrvatsku. Ako i Hrvatska potone u Europsku uniju, Hrvati će i iz Hrvatske bježati u druge države.
U budućim ucjenama Hrvatske, kojima se ne vidi kraja, nesumnjivo će se manijakalno iskorištavati nedavne presude hrvatskim generalima u Haagu. Kakve će, međutim, posljedice na položaj Hrvata u BiH imati možebitne (mislim: vrlo vjerojatne) osuđujuće presude šestorici bosanskohercegovačkih Hrvata?
Treći entitetTreći entitet je nuždan uvjet i kakvo-takvo jamstvo za opstanak hrvatske narodne zajednice u BiHPosljedice će vjerojatno biti mnogo gore, premda je svrha tih osuda ista: unaprijed kriminalizirati svako buduće pozivanje Hrvata na posebna nacionalna prava, kako u Hrvatskoj tako i u BiH.
Je li toliko spominjani treći entitet optimalan model koji bi zadovoljio interese Hrvata u BiH, i koliko je njegova uspostava realna?
Tzv. treći entitet nije optimalan model. On je nuždan uvjet i kakvo-takvo jamstvo za opstanak hrvatske narodne zajednice u BiH. Koliko je realna njegova uspostava? Onoliko koliko Hrvati na njoj ustraju.
Nekoliko nas mjeseci dijeli od parlamentarnih izbora. Postoji li na političkoj sceni politička opcija koja bi po Vašem mišljenju mogla Hrvatsku izvući iz krize i osoviti na noge?
Takva se opcija teško rađa jer su dvije komunističke partije, HDZ i SDP, izbornim zakonom osigurale svoje uzajamno smjenjivanje na vlasti i u oporbi do potpunoga uništenja države. To se može spriječiti samo tako da se sve domoljubne stranke i neki pojedinci okupe na zajedničkoj platformi očuvanja slobodne, samostalne i suverene Republike Hrvatske te zajedno izađu na izbore. Nešto takvo poduzimaju Zvonko Bušić i ljudi koje on okuplja. Nadajmo se da će uspjeti.
Davor Dijanović
Budući da je trenutačno dopušteno komentiranje samo registriranim korisnicima, molimo sve one koji žele komentirati da se, ako već nisu, najprije registriraju na Portalu kako bi dobili svoje korisničko ime zaštićeno lozinkom. Tri jednostavna koraka za registraciju objašnjena su ovdje, a u slučaju poteškoća dovoljno je javiti se Administratoru.
Prijava/odjava s Portala Hrvatskoga kulturnog vijeća
Zadnje vijesti
- Splitski intelektualci: Organizirat ćemo antigay paradu! .................(24. svibnja 2012.)
- Amnesty International i dalje zahtjeva istrage protiv Vladimira Šeksa i admirala Domazeta .................(24. svibnja 2012.)
- Povratak Denisa Latina .................(23. svibnja 2012.)
- Euro- Modrić: Vjerujem da možemo proći skupinu .................(23. svibnja 2012.)
- Predstavljena knjiga Hrvoja Hitreca za mlade .................(23. svibnja 2012.)
- Karamarko: Sve taštine i pobjednika i poraženih moraju biti anulirane .................(23. svibnja 2012.)
Zadnji komentari
- Karamarkovi navijači ne idu u ...
Samo što ja ne vjerujem da je...
24.05., 14:05, Kolduš - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Najbolja je ona zadnja karika...
24.05., 13:51, Kolduš - Karamarkovi navijači ne idu u ...
..brate mili..ZAŠTO???. .VEDR...
24.05., 13:43, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Čast mi je bit strikanov prip...
24.05., 13:43, Jedino Hrvatska - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Samo jedna riječ: Svašta! Pozd...
24.05., 13:29, zmijicamala - Karamarkovi navijači ne idu u ...
..znači 5 godina i onda transf...
24.05., 13:24, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Zmijicamala, vidim da si trka...
24.05., 13:16, Jedino Hrvatska - Karamarkovi navijači ne idu u ...
..opet si zmijicamala..ha ha :...
24.05., 13:14, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
a takva je većina tvojih savje...
24.05., 13:11, Delić - Karamarkovi navijači ne idu u ...
pa nije ni čudo što se traži s...
24.05., 13:06, Delić - Karamarkovi navijači ne idu u ...
..pobjedi bolest??..Mijo ti s...
24.05., 13:03, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Vidim da ste ostali sami (Mijo...
24.05., 12:48, Delić - Povratak Denisa Latina
HRVATSKA...manj e je štete hrv...
24.05., 12:41, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Na trenutak sam pomislio da si...
24.05., 12:36, zmijicamala - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Nu, nego kako, evo i ja idem ...
24.05., 12:33, Jedino Hrvatska - Karamarkovi navijači ne idu u ...
..velikog stručnjaka za financ...
24.05., 12:24, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Evo vidim uz mog strikana, i a...
24.05., 12:00, Jedino Hrvatska - Karamarkovi navijači ne idu u ...
..jedino, ako ovaj A.Tomić ni...
24.05., 11:54, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Strikane, oli ti sumnjaš u KAR...
24.05., 11:54, Jedino Hrvatska - Karamarkovi navijači ne idu u ...
..do godine!!!???? ..dr Milan ...
24.05., 11:45, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Kujundžušu čuvam za dan konačn...
24.05., 11:27, Jedino Hrvatska - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Ha, ha, ha. Uz ovu pismu čerge...
24.05., 11:19, Jedino Hrvatska - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Izbrisano. Članci na Portalu z...
24.05., 11:16, MIJO F - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Strikane, trk u prvi kiosk za ...
24.05., 11:09, Jedino Hrvatska
Najave
- 1
- 2
Tko je na vezi?
- Jedino Hrvatska
- Kolduš
- zmijicamala
- 3 korisnika
- 74 gostiju
KOMENTARI ČITATELJA
Imajući u vidu svu složenost zahvata rashrvaćivanja Hrvatske, borba za Hrvatsku treba biti jednako složena i vođena na tim istim poljima na kojima se vodi njezino poništavanje, a poglavito na bojnom polju HDZ-a, jer se između vrhuške i članstva HDZ-a, nipošto ne smije stavljati znak jednakosti.
Kapilarno širenje i umrežavanje udruga i pojedinaca na Hrastovoj platformi, koaliranje takvoga Hrasta s političkim strankama (poput ovog nedavnog s HSP-om AS, a nadajmo se i skorog s ABH-om) i demokratizacija (duhovna i fizička tuđmanizacija) HDZ-a, poslovi su koji trebaju biti paralelno vođeni i po mogućnosti sinhronizirani, želimo li doći u poziciju vlasti.
U drugoj fazi, nakon dobivenih parlamentarnih izbora, trebalo bi započeti s postupkom ozdravljenja hrvatske ljevice (sadašnje jugoslavenske desnice), želimo li stvarnu, umjesto ove papirnate Hrvaske. Kada govorim o potrebi ozdravljenja hrvatske ljevice, ne mislim pritom nužno i na ozdravljenje samoga SDP-a, iako niti tu mogućnost ne treba isključiti.
Mišljenja sam kako samo državni interesi i stupanj izloženosti tuđim politikama trebaju biti parametri prema kojima odrediti smisao, brzinu i način integriranja Republike Hrvatske u Europsku uniju.
Uzmemo li u obzir vremensku i svaku drugu usklađenost referenduma s parlamentarnim izborima i haaškim presudama, potpuno je jasno kako je ona sve samo ne slučajna i kako je u ovome trenutku predstojeći referendum štetan za RH. Gotovo je sigurno kako će on izazvati planiranu podjelu u hrvatskome narodu i dodatno razjediniti već razjedinjeno biračko tijelo na za i protiv EU, što bi mogo imati za posljedicu gubitak parlamentarnih izbora.
Već više od godinu dana upozoravam na opasnost koja prijeti od podjele domoljubnog biračkog tijela na za i protiv EU, sluteći kako će neki potičući takvu dezintegrativnu politiku izazvati željenu podjelu na desnici po referendumskom pitanju, što bi trebalo imati kao planiranu posljedicu već spomenuti gubitak parlamentarnih izbora razmrvljene hrvatske opcije. Dodamo li tome i nemogućnost potpunog uvida u dokumente (eventualne tajne ugovore) potpisane pod pritiskom Bruxellesa i onih zemalja koje su do sada ucjenjivale RH, onemogućujući joj na razne načine, izravno ili neizravno ulazak u EU, tada pitanje štetnosti referenduma u vrijeme prije preuzimanja vlasti postaje još izraženije.
Smatram kako je gore navedeno moguće spriječiti, zatraži li Hrast odgodu referenduma u pregovorima s Vladom RH, te bude li potrebno u tu svrhu prikupi 450.000 potpisa. Referendum treba raspisati tek poslije parlamentarnih izbora nova Vlada RH, nakon temeljitog uvida u zatečeno stanje. Ujedino, bit će to snažan vjetar u prsa onih koji po referendumskom pitanju žele podijeliti Hrvatsku, a Hrast bi na taj način izbjegao štetno određivanje i konfrontaciju s njima, te pokazao zrelost i skrb za državne interese pred glasaćima. Ako pregovori s Vladom RH ne bi urodili odgodom referenduma, tada predlažem odgoditi referendum zaobilaznim putem, glasujući protiv ulaska u EU, pa dolaskom na vlast, nakon pregleda zatečenoga stanja i potpisanih ugovora odlučiti kako dalje, te eventualno raspisati novi referendum.
Nema velike razlike između eurofila i eurofoba, jer udarce koje oni nanose Hrvatskoj jednako su bolni i jednako razaraju njezino mlado tijelo, tukli je eurofobnom desnicom ili eurofilnom ljevicom, svejedno. Hrast, u ovom povjesnom trenutku treba stati između suprotstavljeni h krajnosti i nametnuti se kao autoritet, kao zaštitnik normalnog, dakle euroskeptičnog hrvatskog naroda i spriječiti planirani knock out s teškim posljedicama za Republiku Hrvatsku.
Potpuno je nebitan točan datum raspisivanja referenduma, već je bitno to, što se kampanja vezana za referendumsko pitanje i parlamentrne izbore međusobno preklapa i prožima, po planu i na štetu domoljubne opcije, koju očito ne pretstavljaju oni koji lete na krilima te podmetnute podjele. Namjerno izazivanje podjele unutar domoljubnog biračkog tijela nije nikakva suverenistička politika, već najpodliji oblik protuhrvatske politike.
Na platformi izričitog protivljenja ulaska u EU, ne može se integrirati hrvatska desnica, ali se zato može izazvati planirana podjela i onemogućiti njezin dolazak na vlast.
Ne postoji u ovome trenutku politika koja je više suverenistička od ove koju predlažem , jer svaka druga vodi dobro osmišljenoj i isplaniranoj podjeli domoljubnog biračkog tijela.
Vi ne znate što drugi rade i nemojte biti tako siguran da među komentatorima nema ljudi koji za opće dobro rade i puno više od vas.
Pročitajte njegov intervju još jednom.
Tolić je za SAMOSTALNU hrvatsku državu.
HRAST ODBIJA reći da je protiv ulaska u Uniju, a osnovan je u Europskom domu pod EU zastavom.
HRAST dakle NE MOŽE biti opcija za one koji su suverenisti, poput Tolića.
To izgleda JEDINO VI ne možete shvatiti.
1. Namjerno izazivanje podjele unutar domoljubnog biračkog tijela nije nikakva suverenistička politika, već najpodliji oblik protuhrvatske politike.
2. Na platformi izričitog protivljenja ulaska u EU, ne može se integrirati domoljubna opcija, ali se zato može izazvati planirana podjela i onemogućiti njezin dolazak na vlast.
3. Referendum treba odgoditi izravno ili neizravno, svejedno. Uzmemo li u obzir vremensku i svaku drugu usklađenost referenduma s parlamentarnim izborima i haaškim presudama, potpuno je jasno kako je ona sve samo ne slučajna i kako je u ovome trenutku predstojeći referendum štetan za RH.
4. Borba protiv Hrvatske vodi se istodobno na više polja, pa zbog toga borba za Hrvatsku treba biti jednako složena i vođena na tim istim poljima na kojima se vodi njezino poništavanje, a poglavito na bojnom polju HDZ-a.
Kapilarno širenje i umrežavanje udruga i pojedinaca na Hrastovoj platformi, koaliranje takvoga Hrasta s političkim strankama i demokratizacija (duhovna i fizička tuđmanizacija) HDZ-a, poslovi su koji trebaju biti paralelno vođeni i po mogućnosti sinhronizirani, želimo li doći u poziciju vlasti.
U drugoj fazi, nakon dobivenih parlamentarnih izbora, trebalo bi započeti s postupkom ozdravljenja hrvatske ljevice (sadašnje jugoslavenske desnice), želimo li stvarnu, umjesto ove papirnate Hrvaske.
Koga briga što je Tolić rekao.
On poput Jutelovih novinarčića, kojima je navodno suprotstavljen, također izbjegava spomenuti Hrast, a Crkvu napada perfidnom drugarskom kritikom.
Citat: Benjamin Tolić-obrazovan katolik
Citat:Zar su hrvatski biskupi i svećenici neobrazovani katolici, a Sveti Otac njihova lutka na koncu ?
E moj obrazovani katoliče...
Hrast nije opcija za suvereniste koji su za samostalnu državu. Za njih je puno bolja opcija HSP koji je već sada treća stranka u Hrvatskoj.
U čemu se razlikuje vanjska politika HRasta, HDZa, Vesne Pusić ili Milorada Pupovca, ako su svi oni ZA Uniju?
Hrast nema bitnih razlika u vanjskoj politici od HDZa.
Ako imaju neka JASNO I GLASNO kažu koja su.
Ako pak toliko žarko želite nekakvo zajedništvo, pa zašto se Hrast onda ne udruži sa HDZom? Eto izbornog uspjeha!!!!
Namjerno izazivanje podjele unutar domoljubnog biračkog tijela, nije nikakva suverenistička politika, već najpodliji oblik protuhrvatske politike.
Potpisujem.
Što se tiče KROVNE UDRUGE "HRAST",uvjek sam bio jedinstvo i za zajednički nastup SVIH HRVATSKIH NACIONALNIH SNAGA na izborima,stajal ište koje je HRAST od početka propagira.
Jedini je nesporazum u svezi ulaska u HRVATSKE U EVROPSKU UNIJU.
Tu se HRAST ne izjašnjava stopostotnom jasnoćom.To je bar moj utisak.
Trebali bi se kao KROVNA ORGANIZACIJA IZJASNITI PO TOM PITANJU ,DA NEBUDE ZBRKE.
Ja sam osobno u pogleda ulaska u EVROPSKU UNIJU na "ISTOJ VALNOJ DUŽINI"
kao i MARIJAN BOŠNJAK,pisac izvrsne knjige po tom pitanju.Sam Bog ga je poslao da kaže upravo nadljudskom vizijom Hrvatima predstavi ISTINU O "UNIJI". Još ima dosta karakternih,bes krompomisnih DOMOLJUBA I
INTELEKTUALACA koji nisu otišli neodgovornim i "pomodnim" putem "gusaka u maglu"..kod komentatora na ovom Portalu
po tom pitanju je postoji dosta velika suglasnost ,jasno:"NE U EVROPSKU UNIJU"!
Nemogu ISTINSKI DOMOLJUBI MISLITI DRUGAČIJE!
Dali ne vidite da su "SVI" oni koji su neprijatelji NACIONALNE HRVATSKE DRŽAVE,SVI JUGOSLAVENI,ORJ UNAŠI,PETOKOLON AŠI,NELOJALNE MANJINE,I TITOISTI ZA ULAZAK U "UNIJU"?Dali to ne govori nešto? Za mene, HRVATSKI ULAZAK U UNIJU ZNAČI SAMO JEDNO:NESTANAK HRVATSKE SAMOSVOJNOSTI,D RŽAVNOSTI I SUVERINITETA,I KULTURNOG,I POLITIČKOG I GOSPODARSTVENOG.
Ustvari,kad se dublje,pozornij e analizira,to je "de facto" "MODERNA" KOLONIZACIJA.-
Preuzimanje ,(zauzimanje)te ritorijalnog,ek onomskg i gospodarskog prostora DRŽAVE(država) i "pacifiranje" stanovništva irezultatima kao i u osvajačkim ratovima ali bez ijednog ispaljenog metka i bez zrna baruta! Znam da je ekonomska kriza i da je teško,i zato većinu pučanstva "apostoli"
"UNIJE""mame" novcima,poslovi ma i milodarima "UNIJE",
Tako su Indijance i urođenike varali sjajnim drangulijama.
Mogu samo reći sudeći po dosadašnjem vrlo negativnom iskustvu "manjih" članica "UNIJE"da EKONOMSKI NEĆE BITI BOLJE...pogotovo na dulji rok će sva Hrvatska biti "pokupovana" za "mekinje" od mudrih svjetskih "investora",i "lihvara" koji već sada "maste brke" gledajući našu prekrasnu obalu Jadrana i čiste rijeke i planine...
Baš kao i u u Portugalu,u Španjolskoj u Grčkoj (članicama "UNIJE")
Najbolje će biti pokupovano i da,ograđeno žicom ,iza koje će se stranci moći nesmetano odmarati i provoditi(da,i sa našim prekrasnim djevojkama) jer kod njih je sve za kupovinu i sve je "roba"za iskorištavanje. A mladi će Hrvatski mladići ,siromašni i obezvrjeđeni stajati s druge strane žice i pitati se:
"TKO NAS JE OVAKO IZDAO"?
Dali ovo nije noćna mora i stravična slika koja će postati realnost
ako STRANCIMA NEOGRANIČENO OTVORIMO VRATA
LIJEPE NAŠE DOMOVINE.
Ovo nije nikakvo zastrašivanje,n iti sam ja osobno (moja malenkost)neki neumjerni fanatik niti je ovo dizanje "PANIKE",
nego je ovo BUDUĆNOST koja se već dogodila i događa drugim Nacijama koje su svoj suverinitet predali STRANCIMA, UZ POMOĆ DOMAĆIH IZDAJNIKA,bukva lno za "JUDINE ŠKUDE"..
Neznam za Vas druge suradnike i čitaoce ovoga PORTALA HRVATSKOG NARODNOG VIJEĆA ,ja osobno ću uložiti sve svoje UMNE, I INTELEKTUALNE SNAGE (koje mi je Bog podario,)da se oduprem OVOM ČINU NAJVEĆE VELEIZDAJE HRVATSKOG NARODA.
Hrvatske kraljeve ne treba posebno isticati, oni su davna prošlost. Ban Jelačić i prije njega i svi Zrinski i Frankopani, nisu vidjeli dalje od Beča (češće) ili Pešte (rijeđe).
Čini mi se da, osim (ipak!) J.B. i Tuđmana Hrvati nikad prije i nikad kasnije nisu imali ni vođu ni političko vodstvo, koje se, bez obzira na politički predznak ili ideologiju, i snalazilo u tadašnjim / sadašnjim geopolitičkim okolnostima i okruženju!
Na početku XX stoljeća, usprkos Radićevom upozorenju, odveli su nas u srbojugoslavens ku maglu, iz koje smo se iskobeljali tek krajem stoljeća, u krvavoj kupki od hrvatske krvi, do koljena.
Danas nas, usprkos svim indicijama (smradovima koji to prate) o raspadanju (i političkom i gospodarskom, a i moralnom) jedne EU, tamo na silu guraju. I proglašavaju uspjehom ulazak u tu unitarnu tvorevinu.
Usput, Tuđman, o kojem vole toliko ružno govoriti, posebice na način da ga navodno nisu "prihvaćali u inozemstvu", obranio je i uspostavio, sa svojim narodom, državu tek lovačkim puškama, hitno su ga priznale sve bitne europske i svjetske države i postali smo ubrzo članica OUN. Kladim se, da je dao Bog da još poživi i da bude pri zdravom razumu, da bismo već davno bili u EU i to bez ustupaka i poniženja, koje su nam priuštili njegovi nasljednici.
U cijeloj stvari je najgore to što ne prepoznaju / prepoznajemo, svojevrsni fašizam u funkcioniranju TE I TAKVE EU, što već i demonstranti u Grčkoj dobro izražavaju s modificiranom EU zastavom - žutim zvijezdicama u obliku svastike.
Tako i jedan Pavelić (kojeg ipak, različito od mnogih, cijenim kao proglašavatelja Nezavisne hrvatske države poslije puno stoljeća, i smatram da je njegova/naša tadašnja država bitna karika u hrvatskoj državnosti, te da je ne bismo smjeli nastavljati, kao u komunizmu, i danas tako jednostrano blatiti!) nije izabrao pravu stranu, pragmatičnu stranu pobjednika svjetske koalicije, nego fašizma, onih koji će kasnije, a to je bilo očito i na samom početku, izgubiti sve. Štoviše, imao je šansu zaokreta, preokreta, posebice kad je kapitulirala Italija, ali nije bio lukav. Ovo je znalački izveo jedan anacionalni, od partizana u ortodoksnog komunista pretvoreni J.B., koji je i tada, a i poslije, uspješno plovio geopolitičkim nemirnim morem, na čelu svoje multikulti tvorevine, a na ogromnu štetu i krv svog očinskog naroda.
nema trece. ako izaberemo Ehu hrvatska ostaje u povjesnim knjigama kao: "bila jednom na brdovitom balkanu..." i onda mozda nakon trecega pametovanja najinteligentni jih (auuu, koje li rijeci) bica na ovom planetu (ili mozda najlakomijih) kad nas ne bude puno osnujemo neku hrvatsku domoljubnu... u tom smislu!
ja i dalje blesav(i) hrvat
prvo, nije bilo očito da će sile osovine izgubiti rat,
štoviše bio je moguć mir s Britanijom i Francuskom,
jer za razliku od sila Antante,
sile osovine nisu imali u cilju uništiti i okupirati svoje zapadne neprijatelje
cilj je bio uništiti judeo-boljševizam,
koji bi, da nije bilo ondašnje Njemačke,
vrlo lako došao do obala Atlantika
(liberalizam je blizak s komunizmom,
i liberalizam se nikada nije mogao oduprijeti komunizmu)
i da nemamo iluzije, Njemačka nije bila do samog rata prohrvatski orijentirana,
(zato su i sklopili pakt s Jugoslavijom)
ali niti protuhrvatska,
dok su sile Antante i onda, i prije, i poslije,
i sada, i ubuduće,
protivnici hrvatske države jer dobro znaju
da mi povjesno, kulturno i vjerski pripadamo
srednjeuropskom kršćanskom krugu
u kojem su uvijek glavnu riječ vodili Nijemci,
kao najbrojniji europski narod
(i mi stvarno ne ćemo nikad biti posve slobodni
dok se takva država ponovno ne uspostavi,
bez slobode Nijemaca koji su još uvijek okupirani, ne će biti ni slobode ni drugim narodima,
nego će judeo-masonerij a iz Londona upravljati s nama)
dakle, NDH (ali ni današnja RH) se nikako nije mogala staviti na stranu sila Antante,
to bi bilo kao da napadnuti čovjek pomaže svom napadaču
kriva strana je pobijedila u drugom veleratu,
ne budimo papci koji se klanjaju toj strani
samo zato što su oni još uvijek na vrhu i u moći
Što je to "eurofob"? Da li je to osoba koja se boji Europe?
Po čemu to domoljubne Hrvate koji se zalažu za samostalnu i suverenu Hrvatsku državu nazivaš eurofobima?
"Eurofob", priglupo skovana sintagma koja nema veze sa stvarnošću a kojom se pokušava osobe koje se ne slažu ulaskom u EU prikazati psihićkim bolesnicima i mentalno neuračunljivim osobama, jer fobije spadaju u psihićke bolesti.
Hrvatska je dio Europe u bilo kojem smislu, kulturološkom, geopolitičkom itd.
Ne znam tko ima strahove od Europe.
Što je to "euroskeptik"? Tko to ima sumnje u Europu?
Europa nije EU.
Eu-ROPSKA Unija nije savez suverenih i samostalnih europskih država nego nadnacionalna tvorevina u kojoj Hrvatska gubi samostalnost i suverenost, očito ti "Lisabonski ugovor" nije poznat.
" Prema priznanju velikog majstora Velike lože Španjolske Josepa Corominasa, iz ožujka 2006. godine, u Europskom Parlamentu je 60%članova masona".
Ne znaju li oni koji su za EU, kako je "...masonski koncept stvaranja ujedinjene Europe ( Europske unije), prva faza političke jednosvjetske države).
Zatim, jesu li već smetnuli s uma pakleni plan Velike srbije i četništva,koji su ovima gore glavna izpostava, njihov tajni rat, kojega vode od srbijanskog ministra unutarnjih poslova Ilije Garašanina (Načertanije), pravoslavnog svećenika Miće Ljubibratića ( prevoditelj Kur'ana iz 1895. povjerenik srbijanske vlade i
jedan od vođa hercegovačkog ustanka 1875.), preko Nikole Stojanovića ( Do istrage naše ili vaše), Vase Čubrilovića
( Iseljavanje Arnauta, 1937) kojeg je napisao taj politički savjetnik kraljevske jugoslavenske vlade i zavjerenik u atentatu na Austrijskog prijestolonaslj ednika Franca Ferdinanda u Sarajevu 1914.
Oni uopće nisu odustali!
Zato, poslije svega, jedino je rješenje za Hrvatski narod Hrvatska država.
Možda navijaju za EU zbog straha, ali ja vjerujem Onomu koji je rekao: " Ne bojte se!"