Smjene MOST-ovih ministara
U petak smo na Portalu Hrvatskoga kulturnog vijeća donijeli mišljenje nekolicine stalnih suradnika Portala o Plenkovićevom potezu smjene triju MOST-ovih ministara. Danas donosimo mišljenje o istoj temi od novinarke Smiljane Šunde i novinara Josipa Jovića.
Smiljana Šunde: Alkar Andrej Plenković - u sriduuuuu...
Od formiranja ove hrvatske Vlade njezin je predsjednik Andrej Plenković napravio puno pogrješaka i puno propusta. I zbog tih propusta i nereagiranja Hrvatska je pretrpjela i trpi i trpjet će štete, ali za ovu odluku ... e, stvarno se mora uzviknuti: Alkar Andrej Plenković - u sriduuuuu ...
Plenković nas je ovim oslobodio: od mesijanstva bez MesijanstvoPlenković nas je ovim oslobodio: od mesijanstva bez pokrića, od bahaćenja foteljaša (nitko se tako grčevito ne drži za fotelje kao oni), od neznanja, od ambicija nesposobnih, od samoreklamerstva iskompleksirane družbe, od populizma „moralnih vertikala“, od ucjena diletanata. A oni su nervozni i iskreno zgranuti-ta kako im se ovo moglo i smjelo dogoditi!pokrića, od bahaćenja foteljaša (nitko se tako grčevito ne drži za fotelje kao oni), od neznanja, od ambicija nesposobnih, od samoreklamerstva iskompleksirane družbe, od populizma „moralnih vertikala“, od ucjena diletanata. A oni su nervozni i iskreno zgranuti-ta kako im se ovo moglo i smjelo dogoditi!
Eh, da je njima biti ono što oni misle da jesu!
Tek drugi dan drame razotkrivena je jedna od tajni - da je Most, osim 6 visokih funkcija: 4 ministra, potpredsjednik Vlade i predsjednik Sabora, ucjenom dobio i 10 mjesta državnih tajnika u ministarstvima. I tko zna što sve još -u trgovini im ni HNS nije ravan. Traženjem da se smijeni i tih 10 „stručnjaka“, Plenković natjerava družbu da se „žrtvuje“ (a zapravo da se razotkrije). I odmah se nude ostavke da bi se Hrvatsku spasilo od ustavne krize!S ve za dobro naroda! Ma, dajte momci, priberite se! Zar zaista mislite da smo mi svi pacijenti vašega glavnog ucjenjivača Petrova, po načelu jedan narod - jedna klinika?
Već dvije godine pred tom družbom idu mediji i „ravnaju joj teren“, a njezini članovi nastupaju kao spasitelji. Kao pravi trojanski konji dva puta iznutra ruše Vladu i Hrvatsku dovode u kaos, a izvrću teze i tvrde da to rade oni drugi. Mi nismo faktor nestabilnosti, uvjerava nas Nikola Grmoja. Oba puta koalicijski partneri u Vladi (iako oni tvrde da to IzboriKoliko god koštali, mislim da su novi izbori najjeftinija i najbolja varijanta. Puno bi viša cijena bila ona koju bismo plaćali ulaskom u tzv. desnu vladu onih kojima je Hrvatska bila agresor, onih kojima su prsti od meda (jer su s medom radili), onih koji bi (su) nas vukli u region, onih koji negiraju Hrvatsku, hrvatstvo i hrvatski jezik, onih koji se prema Hrvatskoj postavljaju kao gubernatori, onih koji su za to da se o nama odlučuje u Beogradu.koalicija nije - pa što onda jest?) - oni su oporba. Komu? Sami sebi. Je li to logično? Pa ako jedan dio Hrvata i boluje od amnezije, nemaju svi amneziju niti su svi Hrvati pacijenti čelnika družbe Bože Petrova.
Na družbinu festivalu demokracije kod javnog su se bilježnika unaprijed potpisivale izjave: ni lijevo, ni desno, no išlo se formalno desno, a stvarno lijevo. U „svojim“ ministarstvima družba je na funkcijama zadržala sve kadrove SDP-a, a formalno imala zajedničku Vladu s HDZ-om i tako se provodile „reforme“. Davale su se ostavke na visoke funkcije u Vladi - pa se naglo zašutjelo. Predlagalo se nove zakone za koje se unaprijed znalo da ne će od njih biti ništa, a kad je o tim zakonima (lustracija i arhivi) govorio prvi potpredsjednik prošle Vlade Tomislav Karamarko - stav je bio da to nije prioritet i da nije još vrijeme. Prodavalo se usluge hrvatske policije i pravosuđa stranim mešetarima, a da nitko nije odgovarao za aferu Grizli. Na družbinu festivalu demokracije podržavana je neaktivnost Državnog odvjetništva, prešućivale se afere. Što je s policijskim zlatom? Hoće li se nadoknaditi novac za arbitražu Ine?
I što sada? Novi ucjenitelji već nestrpljivo čekaju na svoje šanse. Za sada smjerni i čisti kao jaganjci, tek što se usude kucati na vrata i skretati pozornost na sebe - „Nu me“. Ovisno o ponudi na zastupničkoj tržnici, dobit ćemo novu - ili hrvatsku ili hrvatsko-srpsku vladu.
Koliko god koštali, mislim da su novi izbori najjeftinija i najbolja varijanta. Puno bi viša cijena bila ona koju bismo plaćali ulaskom u tzv. desnu vladu onih kojima je Hrvatska bila agresor, onih kojima su prsti od meda (jer su s medom radili), onih koji bi (su) nas vukli u region, onih koji negiraju Hrvatsku, hrvatstvo i hrvatski jezik, onih koji se prema Hrvatskoj postavljaju kao gubernatori, onih koji su za to da se o nama odlučuje u Beogradu.
Josip Jović: Kap koja je prelila čašu
Odlazak ili ostanak Zorana Marića, uvjeren sam, nije jedina točka nesporazuma, jedini razlog sukoba koalicijskih SolucijeMoguće su četiri solucije. Poredajmo ih po vjerojatnosti. Prva je vlada HDZ-a koju bi podržalo više od 76 zastupnika, što je za sve najelegantnije rješenje, na kraju balade svi će moći kazati: ni luk jeli ni luk mirisali. Druga je koalicija neke od dosadašnjih oporbenih stranaka i pojedinaca s HDZ-om (Vrdoljak, koji u Plenkovića ima „veliko povjerenje“, opasno namiguje), iako to ne bi bilo dobro primljeno među biračima pa i među zastupnicima svih partnera eventualne koalicije, treća su novi izbori koje zapravo nitko ne želi. Nakon pada Oreškovićeve vlade SDP je kao glavna oporbena stranka želio izbore jer je bio siguran u pobjedu. Sada može biti siguran u još jedan poraz. I četvrta solucija, malo vjerojatna, ali nije isključena, jest formiranja široke (neprincipijelne) koalicije bez HDZ-a. Kakav bi to tek bio džumbus!partnera. To je samo kap koja je prelila čašu. Podsjetimo, između Mosta i HDZ-a postoje duboka iako potisnuta neslaganja oko nekih važnih pitanja poput položaja HNB-a, proglašenja gospodarskog pojasa, reforme lokalne samouprave, otvaranja arhiva, funkcioniranja HRT-a, itd. A sigurno su sukobi potencirani i predstojećim lokalnim izborima na kojim su se kandidati iz dva tabora izravno i nimalo nježno sučelili. Uvijek je u pitanju i igra moći, borba za prevlast. U jednom jatu ima mjesta samo za jednoga pijetla.
Mostovi novopečeni političari, bilo po godinama mladi ili stari, pokazali su nedostatak političke zrelosti, jer se stavovi s partnerima ne usuglašavaju preko medija uz buku i galamu, nego u uskim krugovima najodgovornijih. Pogotovo je apsurdno bilo to što se Most, valjda računajući na izborne dobitke, pridružio SDP-u u prijedlogu izglasavanje nepovjerenja Mariću, a da nisu ponudili jasne i konkretne argumente. Nisu valjda očekivali kako će to isto napraviti i HDZ.
Ipak okidač je prvi potegnuo Andrej Plenković. Srušio je vlastitu Vladu i učinio točno ono što je zamjerao Karamarku. Izazvan ili ne, primoran ili ne, ali to je činjenica. Samo što konačni epilog može biti drugačiji. Na svoje su došli lijevi političari i „analitičari“ koji su sustavno kopali rovove i huškali jedne na druge. Most je cijelo vrijeme bio na dvostrukom udaru. S desna su ga napadali zato što ometa HDZ-ovu potpuno kontrolu, a s lijeva zato što je uopće omogućio dva puta HDZ-u da dođe na vlast, ostavivši ljute protivnike na margini.
Što sada? Božo Petrov će biti smijenjen to je jedino sigurno, jer se time definitivno kida savez vladajućih, što je cijelo vrijeme od izbora htjela većina aktera. Naše daljnje prognoze brzo će već ovoga tjedna pregaziti vrijeme. Puno će jasnije biti nakon glasovanja o (ne)povjerenju ministru financija, ako do njega uopće dođe.
Moguće su četiri solucije. Poredajmo ih po vjerojatnosti. Prva je vlada HDZ-a koju bi podržalo više od 76 zastupnika, što je za sve najelegantnije rješenje, na kraju balade svi će moći kazati: ni luk jeli ni luk mirisali. Druga je koalicija neke od dosadašnjih oporbenih stranaka i pojedinaca s HDZ-om (Vrdoljak, koji u Plenkovića ima „veliko povjerenje“, opasno namiguje), iako to ne bi bilo dobro primljeno među biračima pa i među zastupnicima svih partnera eventualne koalicije, treća su novi izbori koje zapravo nitko ne želi. Nakon pada Oreškovićeve vlade SDP je kao glavna oporbena stranka želio izbore jer je bio siguran u pobjedu. Sada može biti siguran u još jedan poraz. I četvrta solucija, malo vjerojatna, ali nije isključena, jest formiranja široke (neprincipijelne) koalicije bez HDZ-a. Kakav bi to tek bio džumbus!
Bilo kako bilo, suprotno nekim uvjeravanjima, Vlada, a s njom i zemlja u cjelinu ulazi u novu fazi neizvjesnosti i nestabilnosti u vrijeme kad se nalazi pred teškim izazovima spašavanja najveće kompanije, preuzimanja Ine, loših odnosa sa susjedima, itd.
Davor Dijanović
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.