Krenimo redom. Policija Srbije je, dakle, krajem veljače 2007. godine uhitila deset članova "prosvjetne mafije" koji su navodno prodavali ispite i diplome Pravnog fakulteta u Kragujevcu. Afera "Indeks" (?!) započela je tako što je tijekom 2006. godine jedan od inspektora iz Smedereva preko posrednika kupovao ispite, a dovršena uhićenjem osumnjičenih u Kraljevu, Kragujevcu i Beogradu. Zbog sumnje da su primali mito i posredovali u ovom kaznenom djelu, uhićeni su Sveto Purić (53), dekan Pravnog fakulteta u Kragujevcu, Božin Vlašković (53), prodekan ovog fakulteta, sedam profesora među kojima je i Emilija Stanković, pomoćnica ministra prosvjete, kao i jedna osoba koja je bila "veza" između studenata i profesora. Osumnjičeni su, kako je priopćila policija, u dužem vremenskom razdoblju primali mito i posredovali u primanju mita od većega broja studenata Pravnog fakulteta u Kragujevcu. Istraga je proširena, pa je u jednom trenutku bila podignuta optužnica protiv 41 osobe s Pravnog fakulteta u Kragujevcu i Beogradu.
12. rujna 2007. «Krivično veće» Okružnog suda u Smederevu donijelo je odluku o ukidanju pritvora za 13 okrivljenih u aferi Indeks, ali i o produženju pritvora za troje okrivljenih od 30 dana. Nakon toga slijedi preokret - spomenuti se Okružni sud proglašava nenadležnim, no tu odluku 10. ožujka 2008. ipak ukida Vrhovni sud Srbije istaknuvši kako je sud u Smederevu pogrješno zaključio kako su ispunjeni uvjeti za pokretanje postupka u smislu kaznenoga djela organiziranog kriminala. Najnovije informacije, od 22. rujna, dakle od prije svega dva dana, upućuju i na konačan rasplet čitave priče. Naime, profesori Pravnog fakulteta u Kragujevcu, koji su u aferi ''Indeks'' optuženi za korupciju opet će predavati. Kako piše srbijanski tisak, profesori su najprije suspendirani, potom su uzeli plaćeno odsustvo, a do odluke suda vrijedi pretpostavka nevinosti.
Takav potez Fakulteta u Kragujevcu na određeni način prejudicira i samu odluku Vrhovnoga suda i mnogo govori o tome u kojem smjeru proces protiv optuženih profesora ide. Toliko o «uspješnosti» akcije koju su hrvatski organi na čelu s Bajićem procijenili toliko izvrsnom, da su je morali prekopirati do najsitnijih detalja, ne promijenivši čak ni ime. Što nam to zapravo govori? Izgleda kako je za sljedeće korake i akcije hrvatske policije najbolje jednostavno baciti oko «preko plota», jer prema Bajiću, naši su istočni susjedi izgleda za te i takve stvari najkompetentniji. Toliko o tome, a o pravim motivima i pozadini akcije Indeks (one u Hrvatskoj) moglo bi se mnogo još toga napisati. No, to je već tema za poseban komentar.
M.M.B.
{mxc}