Ozana Bašić

Oluja 2

 Dvije godine od smrti Zvonka Bušića

Dvije godine su prošle otkako nas je napustio Zvonko Bušić-Taik. Znamo li tko je bio Zvonko? Znaju li to naša djeca i zašto je bio zatvoren i osuđen? Piše li to u knjigama u kojima uče povijest, je li im tko objasnio tko je sve i što prethodilo današnjoj neovisnosti hrvatske države? Iskreno, sumnjam.

Moje malo istraživanje sa studentima arođenim 1992. i 1993. (njih 10-ak) kažu kako nemaju pojma tko je Zvonko Bušić, jedni su nešto čuli, a drugi misle da je Zvonko Bušić hrvatski terorist, onaj koji je oteo avion, imao bombu i koji je povezan sa smrću američkog državljanina zbog čega je odležao 32 godine u američkom zatvoru.

Što reći. Strašna spoznaja. Naša djeca pojma nemaju tko je Zvonko Bušić, nitko se nije potrudio educirati našu mladost i reći istinu o hrvatskom najpoznatijem emigrantu, uzniku i domoljub. To je naša tragedija i svi smo odgovorni.

Nadam se da će uskoro doći vrijeme kada će naša djeca u našim školama, medijima konačno doći do istine, kada HerojiNadam se da će uskoro doći vrijeme kada će naša djeca u našim školama, medijima konačno doći do istine, kada će se tiskati udžbenici koji će s posebnim pijetetom, istinom i činjenicama obrađivati hrvatsku povijest i istinu o herojima koji su utkali sve svoje snove, nade, ljubav i živote u samo jednu ideju, a ta je naša stvarnost, slobodna država Hrvatska!će se tiskati udžbenici koji će s posebnim pijetetom, istinom i činjenicama obrađivati hrvatsku povijest i istinu o herojima koji su utkali sve svoje snove, nade, ljubav i živote u samo jednu ideju, a ta je naša stvarnost, slobodna država Hrvatska!

Nema veće ljubavi, nego dati život svoj za svog brata, prijatelja, djecu, to je djelo heroja, svetaca i mučenika.

Prvoga rujna ove godine održana je Misa zadušnica na drugu godišnjicu smrti prerano preminulog Zvonka Bušića, u crkvi Svete Mati Slobode u Zagrebu. Svetu misu predvodio je fra Jozo Grbeša, kustos hrvatskih franjevaca SAD-a i Kanade.

Bože, kako je to bila snažna i predivna propovijed. Propovijed u kojem se očitovao smisao našeg postojanja. Fra Jozo je govorio o vremenima diktatura i komunizmu, vremenima odlaska zdrave pametiu kojoj su postojali i živjeli pojedinci koji su vjerovali i živjeli svoje snove, a jedan od njih svakako je Zvonko Bušić.

Snažan karakter

Fra Jozo u svojoj propovijedi nastavlja: „Svijet je često samo bezlična masa istih kopija, koji samo slijede, stoga kada se ponekad s vremena na vrijeme na sceni pojavi snažni karakter, vizionari drugih misli, oni mijenjaju tijek vremena. Kada je vrijeme takvo da u njemu vlada moralni relativizam ili politička korektnost, koji stoje u direktnoj suprotnosti s principom istine, vrijednostima koje ostaju idealima koje poznaju ljubav prema Domovini kao stvarnosti, koja stoljećima čuva vrijednosti jednog naroda, onda što više, ti pojedinci imaju veću vrijednost .“ (kraj citata)

Kakva je to čudna sudbina čovjeka, pojedinca koji je i u nadi protiv svake nade živio za slobodu hrvatskog čovjeka. Za neupućene, važno je istaknuti kako je prvi sudac, kako stoji u zapisniku, rekao da gospodin Bušić „nije terorist ni kriminalac“ te da su njegove akcije, premda pogrešno vođene, bile motivirane plemenitim idejama – hrvatskom neovisnošću.

Tada je trebao odležati 10 godina, no ponovljenim suđenjem i Jugoslavensko –srpskom diplomacijom tražila se najstroža - doživotna kazna.

Zvonko je i to pobijedio svojim duhom u istini. Dobio je konačnu presudu i odležao u američkim kazamatima pune 32 godine, ali ni tada nisu u njemu ubile nadu i želju za slobodnom hrvatskom. I tada je kako kaže fra Jozo imao samo dvije želje: da se vrati u Domovinu i umre na slobodi.

Aleksandr Solzhenitsyn kaže: istina može nadjačati cijeli svijet!

Fra Jozo nastavlja kako se zbog te riječi isplati sve pretrpjeti i sve žrtvovati da bi ona živjeli i ponovno se pita: „...jesmo li mi samo bezlična masa ljudi koja samo slijedi, ZvonkoZvonko je i to pobijedio svojim duhom u istini. Dobio je konačnu presudu i odležao u američkim kazamatima pune 32 godine, ali ni tada nisu u njemu ubile nadu i želju za slobodnom hrvatskom. I tada je kako kaže fra Jozo imao samo dvije želje: da se vrati u Domovinu i umre na slobodi.jesmo li mi samo kopije, ničega ili imamo zaista snage dovoljno ustati se, potražiti svoje junake, u njima naći inspiraciju, biti ljudi koji stoje i koji su spremni ići naprijed..“

Zvonko Bušić: „dosadan je i tužan život u narodu u kojemu nema heroja. Država koja nema heroja nesretna je i nema budućnosti...“ (kraj citata)

Fra Jozo dodaje kako je promašen svačiji život, imali obitelj ili ne, sa puno ili malo godina, bili poznati ili ne, da nam je život promašen ako nismo poslužili kao inspiracija nekome drugome da učini još veće dobro.

Čitajući Zvonkove tekstove, shvatila sam da je spoznao smisao života, napisao je: „ ...smisao života dolazi od ljubavi prema borbi, čovjekove spremnosti da čuva, bori se i ako je potrebno da umre za više ciljeve za ciljeve više od njega samoga...“ (kraj citata)

Tonči Matulić na istom tragu ne tako davno u vrijeme Korizme, poručio je nama vjernicima da budemo spremni umrijeti kako bismo živjeli.

Insipiracija

Za Zvonka nije bilo sluha, kaže fra Jozo, u zemlji u kojoj su razbaštinili ljubav, no ima samo jednu želju, a ta je da na spomen Zvonka Bušića u nama probudi samo jednu riječ: „Inspiracija. Svaki put postavimo pitanje što ja mogu učiniti za Domovinu, za svog bližnjeg“, jer ako ostanem bez Domovine, bez obitelji, onda ni meni biti nije....“ (kraj citata)

Zvonko hvala ti na inspiraciji jer tvoja borba postala je ostvarenje snova čitavoj jednoj odabranoj generaciji mladića i djevojaka koji su tvoje snove ostvarili svojim životima, oni su danas naša inspiracija kao što si ti bio njihovim i našim očevima. Danas imamo slobodnu neovisnu Hrvatsku, malo je zbunjena i ne snalazi se, ali doći će dan kada ćemo ti moći reći, Zvone uspjeli smo.

05. rujna 2015. u Rovanjskoj otkriva se spomenik u tvoju čast, iskreno se nadam da više nijedno dijete neće pitati tko je bio Zvonko Bušić. I dok su mnogi primali Nobelove nagrade za mir, a pritom ubile na stotine ljudi poput Nelsona Mandele, tvoje ime ukaljaše terorizmom udbaške strukture kako bi zatrli ime pravednika, vizionara, koji je htio samo pustiti riječ o slobodi i pokorenom narodu u srcu Europe. Zvonko hvala ti i molim te oprosti nam.

Ozana Bašić

 

HKV.hr - tri slova koja čine razlikuAgencija za elektroničke medijePrilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

 

Pon, 22-07-2024, 21:34:39

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.