Visi, visi Visuljak – trči, trči Trčuljak...
Nepobitna je činjenica da se Hrvatska kao i veliki dio njenih građana danas nalaze u financijski teškoj situaciji. Aktualna Vlada na svojim plećima nosi teško breme problema, možda i najveće nakon onih ratnih koji su Hrvatsku pogodili devedesetih godina. Mala je utjeha da ni brojnim puno bogatijim i razvijenijim zemljama svijeta trenutno ekonomski nije mnogo bolje. No ono što posebno zabrinjava, čak i iritira jest činjenica da niti pritisak ove sveopće krize nije bio dovoljan motiv hrvatskim političkim «elitama» da barem na trenutak potisnu svoje sitne osobne interese, stave «glave na kup» i spase brod koji se sve teže održava iznad razine vode.
Naprotiv, stanje u kojem hrvatska Vlada mora povlačiti brojne za «malog čovjeka» svakako nepopularne krizne mjere, radi kojih egzistencija iste sve više «visi kao visuljak» drugi politički, konkretno opozicijski «trčuljci» obilato koriste kako bi Vladu srušili. Drugim riječima, žele svojevrsnu reprizu ili varijaciju na temu onoga što se dogodilo 2000., a znamo kako ta promjena Hrvatskoj nije donijela puno toga dobrog, upravo suprotno. A na koji se način opozicija, predvođena predsjednikom na odlasku Stjepanom Mesićem želi riješiti HDZ-ove Vlade, jasno je ako se baci samo i letimičan pogled na primjerice način na koji mediji svakodnevno izvještavaju o aktualnim zbivanjima.
Od istih smo tih medija kroz duži niz godina na žalost već naučeni na odsutnost profesionalnosti i objektivnosti, jer je većina njih upregnuta u funkciju opsluživanja određenih političkih ideja, s time da je naglasak i prevaga daleko više na strani političkih struja čiji se zajednički nazivnik može svesti na anacionalizam. Primjeri su brojni, a navesti se može samo nekoliko najsvježijih. U središnjem Dnevniku HRT-a pročitana je primjerice prije nekoliko dana vijest kako se Jadranka Kosor našla na zajedničkom sastanku s predsjednikom Mesićem i kako je predsjednik zamoljen da glede njihovih razgovora i aktualnih problema ne daje izjave za javnost. Vladin demanti stigao je već do kraja same emisije i voditelj Dnevnika ga je morao pročitati, ali prilog je postigao željeni učinak.
Jedna od praćenijih svakako je bila i medijska priča o navodnom napuštanju politike predsjednika Hrvatskog sabora Luke Bebića. Vijest o tome pompozno je kao manje ili više gotovu stvar donio Jutarnji list uz svoje, naravno potpuno neargumentirano i na subjektivnim pretpostavkama zasnovano tumačenje da su «afere koje se vežu uz Bebića, kao i odlazak Ive Sanadera ubrzale njegovu odluku o umirovljenju». Te je tvrdnje Bebić demantirao već slijedećeg dana, no buba koja je građanima stavljena u uho o slabostima, svađama i razdoru unutar HDZ-a više se nije mogla povući.
Isto tako teško je ne primijetiti kako je većina dnevnih informativnih emisija preplavljena najavama o štrajkovima koji se očekuju na jesen. U tim najavama koje ponekad izgledaju kao pravi politički pamfleti odlazi se toliko daleko da se primjerice na teletekstu unaprijed objavljuju termini najavljenih prosvjeda. Također, socijalna tematika i socijalna pitanja već danas se podcrtavaju kao osnovna tema i žarište predstojeće predsjedničke kampanje.
Svi ti potezi upućuju kako politička opozicija i njihovi medijski poslušnici ovoga trenutka imaju samo jedan cilj, a on je daleko od onog koji bi trebao biti - nasušna pomoć državi koja grca u problemima. Je li aktualna Vlada najbolja opcija za borbu sa zmajem sa sedam glava pitanje je za raspravu, no teško je ignorirati činjenicu da vremena i novaca za gubljenje na izvanredne parlamentarne izbore (nakon kojih bi opet uslijedili predsjednički), naprosto nema. Pogotovo ako se zna da velikih promjena s obzirom na nedostatak bilo kakvih konstruktivnih prijedloga za izlazak iz krize od strane većih opozicijskih stranaka nismo imali prilike čuti, u smislu gospodarske politike ne bi ni bilo. Jedino što bi se moglo očekivati jest daljnja devastacija nacionalne svijesti i kriminalizacija svega što je vezano uz stvaranje moderne samostalne hrvatske države.
Također, ne treba zaboraviti ni činjenicu da ni jedna vlast, pa tako ni ova ne će tako lako prodati svoju kožu, barem dok u blagajni ima novca za kupovanje političke podrške. A za to će se vrlo vjerojatno, iz pragmatičnih razloga čak i u ovim teškim vremenima nešto uvijek naći, barem da se ugase manji politički požari. Pragmatična rješenja za očekivati je i u eventualnim preslagivanjima «trenutačne postave» Vlade, pogotovo ako se nastavi ucjenjivačka taktika koju pojedine stranke (primjerice SDSS) sve češće prakticiraju, pokušavajući iz čitave priče izvući maksimum (prisjetimo se samo nedavne ucjene u vezi s izgradnjom "partizanskog" spomenika u Srbu o kojem smo pisali na Portalu).
No i za takve stvari postoji lijek pa možda ne bi iznenadilo da premijerki «pukne film» i da se tri SDSS-ova zastupnika zamjene s primjerice tri HDSSB-ova, koji, ako ništa drugo, zasigurno ne bi pokušavali provoditi velikosrpsku politiku kao što to već godinama «u rukavicama» čini SDSS. Bilo kako bilo, na Vladi ostaje da žonglira s «vrućim krumpirima» kojih je iz dana u dan sve više, ali koji s naglom i nepromišljenom promjenom vlasti zasigurno ne bi nestali. Što se hrvatskih građana tiče, oni se već duže vrijeme nalaze u poziciji da biraju «od dva zla manje», no čak i takav odabir može biti od velikog značaja za budućnost države. Koja će nadajmo se preživjeti ne zahvaljujući, nego više unatoč političkim rješenjima koja predstavljaju trenutnu «ponudu na tržištu». Dok se ne pojavi novi, kvalitetniji proizvod.
M.M.B.
Budući da je trenutačno dopušteno komentiranje samo registriranim korisnicima, molimo sve one koji žele komentirati da se, ako već nisu, najprije registriraju na Portalu kako bi dobili svoje korisničko ime zaštićeno lozinkom. Tri jednostavna koraka za registraciju objašnjena su ovdje, a u slučaju poteškoća dovoljno je javiti se Administratoru.
Prijava/odjava s Portala Hrvatskoga kulturnog vijeća
Zadnje vijesti
- Povratak Denisa Latina .................(23. svibnja 2012.)
- Euro- Modrić: Vjerujem da možemo proći skupinu .................(23. svibnja 2012.)
- Predstavljena knjiga Hrvoja Hitreca za mlade .................(23. svibnja 2012.)
- Karamarko: Sve taštine i pobjednika i poraženih moraju biti anulirane .................(23. svibnja 2012.)
- Osječki HSP obilježio obljetnicu rođenja Ante Starčevića .................(23. svibnja 2012.)
- "Povelja mira i prijateljstva" Slobodanu Langu .................(22. svibnja 2012.)
Zadnji komentari
- Karamarkovi navijači ne idu u ...
Hrvatskim domoljubima općenito...
24.05., 07:15, preporod - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Njegovo je objašnjenje, kako j...
24.05., 00:36, Miroslav - Povratak Denisa Latina
Ne želim Latina na HTV-u! Pozd...
24.05., 00:35, zmijicamala - Argentina i Indija - stravični...
whale.to/.../engdahl.jpg..vrlo...
24.05., 00:21, MIJO F - Veliki dečki i velike laži
Čitajući ovaj uradak čovjek se...
23.05., 23:29, Delić - Karamarko 971: Kujundžić 860
To je nemoguće dokazati ovim ...
23.05., 23:20, Kolduš - S. Tabaković: Tko su vlasnici ...
U Zagrebu je boravio prvi čovj...
23.05., 23:05, Crni Jahač - K. Marušić: Karamarko se treba...
Masona i Karamarka. Činjenica ...
23.05., 23:03, Boljunac - K. Marušić: Karamarko se treba...
Dans sam čitao članke u Novom ...
23.05., 22:55, Boljunac - Karamarko 971: Kujundžić 860
..kome zagonetka?? ;-) MFP! V...
23.05., 22:53, MIJO F - M. Tuđman: Hrvati imaju pravo ...
..doli u mojoj lipoj Dalmacij...
23.05., 22:40, MIJO F - Karamarko 971: Kujundžić 860
..kome zagonetka?? ;-) MFP! V...
23.05., 22:24, Boljunac - Karamarko 971: Kujundžić 860
Može li netko upućeniji koment...
23.05., 22:12, Otto84 - Karamarko 971: Kujundžić 860
Već sam to ovdje nekoliko puta...
23.05., 21:07, zmijicamala - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Barem nešto dobro od Nikolića.
23.05., 21:01, Kolduš - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Tomislav Nikolić je prvi preds...
23.05., 20:50, Paganini - Veliki dečki i velike laži
S nekim razmišljanjima na teor...
23.05., 20:43, Lovro - M. Tuđman: Hrvati imaju pravo ...
Uvijek ista priča. Nazdravičar...
23.05., 20:40, Kolduš - M. Tuđman: Hrvati imaju pravo ...
Dobro g.Miroslav Tuđman govori...
23.05., 20:26, Fantom47 - Karamarkovi navijači ne idu u ...
Karamarko je mlad čovijek koji...
23.05., 20:22, Fantom47 - Karamarko 971: Kujundžić 860
Evo, zbog ovakvih kao ti je H...
23.05., 19:24, Kolduš - Karamarko 971: Kujundžić 860
Neki dan sam napisao kako gos...
23.05., 19:21, Boljunac - Karamarko 971: Kujundžić 860
..kome zagonetka?? ;-) MFP!
23.05., 19:20, MIJO F - K. Marušić: Karamarko se treba...
...a zapravo mali Hrvati, kao ...
23.05., 19:07, stameni
Najave
- 1
- 2
Tko je na vezi?
- Boljunac
- preporod
- 2 korisnika
- 38 gostiju
KOMENTARI ČITATELJA
Ne sjećam se, da se drug Stipica očitovao o famoznom "zakonu o golfu",kojim je legalizirano izvlašćivanje posjeda u korist golferske elite,tj.tajkun a i profitera svake fele.Ili kako pišu tzv.hrv.mediji, boravio je drug nam Stipe, u odajama Kempinsky hotela gdje je cijena 10.000 € na noć.E sad,je li noćivao ili samo dinirao tj.gostio se nije sasvim jasno,ali i to je valjda "netko" platio,pa i tu postoji opravdana sumnja o sukobu interesa.Pitanj e svih pitanja za druga Stipu,kada se obliven znojem probudi u gluho doba noći,"kako ću bez svih tih lipih stvari i delicija kad jednog dana ,umjesto Kempinskog i golfskog igrališta,Briju na i Bakarićeve vile ,završim pred licem pravde ? "
Uostalom kao i mnogi drugi - tzv. 'nezamjenjivi' kadrovi HDZ.
Zamjena tri SDSS zastupnika s tri HDSSB nije loša ideja.
A ustvari četničkog ustanka, i pobijenog hrvatskog i muslimanskog življa?
To su uz 'lekara' naše 'jake hrvatske snage'.
Eh, Franjo, Franjo... kud baš da 1990. provodimo 'pomirbu' a kasnije još dajemo i oprost svima koji su se digli na oružje protiv mlade države.
Sad imamo - što imamo. Jesmo li drugo zaslužili?