Prema kartama NATO-a, Hrvatska je još uvijek u Jugoslaviji!
Dok se hrvatski političari svakodnevno bave politikantskim podmetanjima i grčevitom borbom da zadrže svoje udobne fotelje, mimo njihovih «umnih» i «učenih» glava neopaženo prolaze stvari koje im, da se zaista brinu o državnim interesima, nikako ne bi smjele promaknuti. Svima nam već na uši izlazi dogma koju već godinama nameću hrvatski političari o ulasku u EU i NATO, kako bi se iza nje sakrili svi neriješeni problemi unutar države, koje na svojoj koži svakodnevno najbolje osjeća običan mali čovjek.
No, razmotrimo li cijelu situaciju malo pobliže, ono što jedino možemo zaključiti jest – da nam se svim skupa ne piše ništa dobrog. Jer, ta ista Europa nas već godinama, a tako će biti i u dogledno vrijeme, po tom pitanju kao nekakvo ne željeno dijete (kako se nas Hrvate oduvijek i tretiralo) drži na sporednom kolosjeku i iz petnih se žila trudi baciti nam pod noge što više klipova kako bi onemogućili da do nje uopće dođemo, i kako bi pritom izgledali što je moguće smješnije i jadnije. E, to je ono za što se hrvatskim političarima mora odati priznanje da su uspjeli izvršiti u potpunosti. U tom smislu, dali su si toliko truda, da nikad komičniju i servilniju politiku, ako se to politikom uopće može zvati, nismo ni imali.
Kakva je situacija s NATO-m? Pa pogledajmo. Hrvatska ima razloga vjerovati da će na summitu u Bukureštu u travnju sljedeće godine dobiti pozivnicu za NATO, bez obzira na neke ocjene o tome da jedna od članica Jadranske povelje nije spremna za ulazak u to članstvo, doznaje se u četvrtak iz nekoliko izvora. "Pozivnica za NATO je već gotova stvar... i nema opasnosti da zbog jedne od članica Hrvatska bude zaustavljena", kazao je izvor u Ministarstvu obrane uoči sastanka ministara vanjskih poslova i obrane država potpisnica Američko-jadranske povelje (Hrvatska, Albanija, Makedonija i SAD) te triju baltičkih zemalja (Estonije, Litve i Latvije), pod nazivom Adriatic-Baltic-Atlantic (ABA). Sastanak će se u petak i subotu održati u Splitu. Hrvatsku će na tom skupu predstavljati ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović te ministar obrane Berislav Rončević.
S druge strane, mišljenje je šire javnosti što se ulaska u NATO tiče doslovno podjeljeno na pola, dakle otprilike 50% stanovništva je za i isto toliko protiv. Relativno slaboj zainteresiranosti Hrvata za NATO ne treba se pretjerano čuditi s obzirom na ekscese i propuste koji se u tom smislu, vezano uz spomenutu organizaciju, nerijetko događaju. Spomenimo samo najnoviji incident.
Iz zrakoplovne baze Zemunik u srijedu su uzletjeli MiG-ovi-21, koji su u sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva prvi put sudjelovali u borbenoj operaciji u sklopu NATO-ove vježbe “Noble Midas 07“. Voditelj vježbe, brigadir Dražen Šćuri ostao je vidno zbunjen, nakon što su ga novinari upitali zašto je na karti područje leta preko hrvatskih otoka označeno Jugoslavija. Rekao je samo kako je to karta NATO-a, izrađena u Napulju za potrebe vježbe. Što reći? Može li nas više zasmetati činjenica da su izrađivači spomenute karte kronično površni i neinformirani, da ne kažemo nekako drugačije, ili to što nitko od prisutnih hrvatskih vojnika na tako nešto nije reagirao, čija je to vojska i smeta li to njih uopće?
Hrvatska jest mala zemlja i uvijek će biti onih koji ne će znati u koji bi je dio svijeta uopće smjestili, no to govori samo o njihovom osobnom obrazovanju i kulturi. Ono što bi nas trebalo zabrinuti je da oni koji bi trebali voditi računa o stvarima kao što su kvalitetna promidžba i reprezentacija hrvatskog imena i kulture u svijetu, očito svoj posao ne rade na zadovoljavajući način. Tako nešto dokazuju nam i brojne internetske stranice sa Yu predznakom koje su daleko brojnije od hrvatskih. Postavlja se pitanje, kako je moguće da se na razini jednog NATO-a događaju ovakvi propusti, govori li to više o njima ili o nama?
Koliko nam je poznato, ova država financira brojni i složeni aparat veleposlanika i konzula širom svijeta. Što oni konkretno rade, koja je njihova uloga, osim što žive sa svim diplomatskim pogodnostima na račun nas kao poreznih obveznika. Stječe se dojam da se radi i o manjkavoj organizaciji, kao i o pomanjkanju sposobnosti da se na tom planu nešto promjeni. No sve dok se budu događale situacije poput ove gdje NATO u Hrvatsku dolazi s Yu kartom, a nitko se radi toga ne uznemiri, odnosno još i gore – uopće to ne primijeti, to će biti znak da se neke stvari u Lijepoj Našoj hitno moraju mijenjati.
M.M.B.
{mxc}