Hloverka Novak-Srzić kao glavna urednica

Izbor Hloverke Novak-Srzić za glavnog urednika informativnog programa HRT-a izazvao je brojne reakcije, od kojih su se u hrvatskim medijima vrlo glasno čule one negativne. Uvidom u to tko je u tim kritikama bio najoštriji može se zaključiti kako najveći kritičari izbora nove urednice dolaze iz istog medijsko-političkog kruga. Kruga u kojem se objektivnim novinarstvom priznaje jedino ono koje se uklapa u zadani politički okvir unutar kojeg je odnos prema hrvatskom nacionalnom pitanju sve prije nego nacionalan. S druge strane, i pored napada koje je kandidatura Hloverke Novak-Srzić izazvala, može se sumnjati da će se način izvještavanja HRT-a o hrvatskoj svakidašnjici znatnije promijeniti sada nakon što je ona izabrana.

Izrečeno u javnosti

Novinar HRT-a Denis Latin je u razgovoru za riječki Novi list izjavio kako je povratak Hloverke Novak-Srzić na HRT nazadak od barem deset godina. U čemu je to HRT napredovao u zadnjih deset godina Latin nije objasnio. Vjerojatno u napredak po Latinu spadaju njegove «Latinice», u kojima se od početka do kraja zna što on kao voditelj vjeruje da građani moraju misliti, dok ono što rijetki gosti koji ne dijele njegovo mišljenje imaju za reći biva prekidano i manipulirano. Sam dojam koji ostavlja emisija da ide u izravnom prijenosu, dok se zapravo radi o materijalu koji se nakon snimanja montira i režira, zoran je primjer Latinovog shvaćanja novinarskog posla i pristupa publici koja ga gleda.

Jedna od osnivačica Foruma 21, urednica na zagrebačkom Radiju 101, Zrinka Vrabec-Mojzeš za radio Slobodna Europa je izjavila: «Deset godina nakon osnivanja Foruma 21, kojeg su osnivali novinari elektroničkih medija upravo protiv Hloverke Novak-Srzić i njoj i sličnih simbola najgoreg režimskog novinarstva, koje je dominiralo Hrvatskom televizijom devedesetih godina, njen povratak na ovakvu poziciju u ovom trenutku je zapravo zastrašujuće». Po čemu je Hloverka Novak-Srzić bila simbol najgoreg režimskog novinarstva, i što to točno najgore režimsko novinarstvo poslije raspada komunističkog poretka u Hrvatskoj podrazumijeva, nije objašnjeno. No, valjda je odlikovanje "Red hrvatskog pletera" za razvoj demokracije u Hrvatskoj koje joj je predsjednik Stjepan Mesić uručio 2006. dovoljan dokaz autoriteta kojeg Zrinka Vrabec-Mojzeš uživa kada se govori o režimskom novinarstvu.

Članica Programskog vijeća HRT-a u ime manjina, Darinka Janjanin, javno se suprotstavila izboru Hloverke Novak-Srzić za urednicu informativnog programa HTV-a: "njezinu novinarstvu često nedostajalo objektivnosti, tolerancije i nepristranosti te da je njezin rad često bio na granici govora mržnje". Nešto je rafiniranija bila članica Programskog vijeća Suzana Jašić ispitujući Hloverku Novak-Srzić kao kandidatkinju da li se srami ičega u svojoj karijeri i bi li nešto promijenila da može. Da li se Suzana Jašić srami činjenice da je HRT udruzi GONG kojoj je ona na čelu donirao desetke milijuna kuna dok ona sjedi u Programskom vijeću nitko nije pitao.

Velike ili male promjene

I dok su ovdje opisane kritike na račun novoizabrane urednice ne razlikuju od ideološkog obračuna s kojim su mnogi kadrovi 2000. godine protjerani s HRT-a, ostaje pitanje da li će Hloverka Novak-Srzić donijeti ozbiljnije promjene u uređivačkoj politici informativnog programa nacionalne televizije. U tom smislu simptomatična je izjava člana saborskog Odbora za medije Antuna Kapraljevića iz HNS-a koji ne misli da bi izbor nove urednice informativnog programa na HTV-u moglo negativno utjecati na izbore ili izazvati neke velike promjene u uređivačkoj politici na javnoj televiziji. On je procijenio kako je Hloverka Novak-Srzić svojedobno bila prilično desničarski orijentirana, ali da je u zadnje vrijeme promijenila retoriku, zato što je i HDZ promijenio retoriku.

Po zadnjim vijestima, nova urednica odlučila je ukinuti emisiju "Kontraplan" Dubravka Merlića, za koju je on preko svoje privatne tvrtke naplaćivao više od 20.000 kuna po emisiji. Ovakav poseban ugovor s Merlićem izazivao je ljutnju mnogih unutar kuće, što je već dovoljno objašnjenje za ovakvu odluku.

Zoran Šprajc, koji svoja politička stajališta dok uređuje Dnevnik ne skriva kako po izboru vijesti tako i po načinu na koji ih komentira, ostaje voditelj Dnevnika. S druge strane, Danko Družijanić bit će zamijenjen Tončicom Čeljuskom. Mislav Bago, koji rijetko kada uspije napraviti neki prilog bez sitnih podvala i neistina, ostaje voditi "Otvoreno", a izmjenjivat će se s Dijanom Čuljak-Šelebaj koja je svojedobno vodila emisiju "Motrišta". Za praćenje izbora Mislavu Bagi bit će nadređen Branimir Bilić, što je kombinacija koja na prvi pogled ne obećava baš puno.

Ovu su dakle prve odluke. Kako će na kraju izgledati program koji vodi Hloverka Novak-Srzić ostaje za vidjeti. Da će gledatelji napokon dobiti potpuno objektivnu informaciju a politika biti prepuštena političarima ne treba se zanositi. No, da su pretplatnici zaslužili bolje od onoga što danas dobivaju isto je tako točno.

M. M. 

{mxc} 

Uto, 8-10-2024, 02:22:20

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.