Kuda je nestalo 19 milijuna kuna u tvrtki «Radio 101 d.o.o.»?

 

Radio 101Kako je izvijestila Slobodna Dalmacija od 29. rujna 2010., većina od ukupno 55 zaposlenih na Radiju 101 plaću nije primila od travnja ove godine, a uz to, već su mjesecima izloženi, kako tvrde neki od njih, sustavnom omalovažavanju i mobingu od članova Uprave, koja je radio preuzela lani, u studenom. Budući da je zaposlenicima Radija 101 voda došla do grla, ovih su dana Upravi zaprijetili štrajkom tražeći isplatu zaostalih plaća.

Prema Večernjem listu od 30. rujna 2010. vijećnici Gradske skupštine Zagreba Kregar, Srića i Kosor uočili su probleme u poslovanju Radija 101 i predložili njegov spas. Predlažemo da se polovica sredstava, koja idu za časopis koji se besplatno dijeli i služi propagandi, uplati Radiju 101. Inače će ispasti da se novac dijeli samo onima koji pišu dobro - kazao je Kregar. Večernjak donosi šire dijelove diskusije oko prijedloga trojice vijećnika:

Zastupnici Josip Kregar, Velimir Srića i predsjednik HSLS-a Darinko Kosor predložili su na tiskovnoj konferenciji u stanci sjednice Gradske skupštine da se polovica novca kojim se financira dvotjednik Zagreb.hr prenamjeni za spas Radija 101 koji se nalazi u teškoj financijskoj situaciji.

No, to nije točno jer Zagreb.hr dobiva dva milijuna kuna iz proračuna, dok od Zagrebačkog holdinga dobiva još 10,9 milijuna kuna. D. Kosor kazao je da je bitno da Grad pomaže važnijim medijima koji ne mogu opstati.

- Ne trebaju nam bilteni već kritički mediji - rekao je.

Sindikat

Podružnica Sindikata novinara Hrvatske na Radiju 101 izvijestila je danas da 30 od 35 zaposlenih i još osam honorarnih suradnika nastavljaju legalni i legitimni štrajk. Odbacili su optužbe da radnici gase Stojedinicu. Sindikalci ističu da nisu preuzeli program niti ga uređuju, nego samo uskraćuju svoj rad. Ponavljaju da je razlog štrajka višemjesečna neisplata plaća. Tvrde da se štrajk provodi u skladu sa zakonom i da one koji žele raditi nitko u tome nije sprječavao i ne sprječava. Kažu da su izašli u susret predsjedniku Uprave i prihvatili njegov popis nužnih poslova koji se moraju obaviti, iako to znači djelomični prekid štrajka zaposlenika u marketingu i tehnici.

Iz sindikalne podružnice opovrgavaju glasine da će pokrenuti stečaj radija i napominju da takve ovlasti imaju pojedinci, a ne sindikat. Kažu da nastavljaju štrajk, među ostalim i zato što je cijeli spin koji Uprava pokušava napraviti oko te situacije prevršio svaku mjeru te zato što smatraju da su u spas radija već uložili šest mjeseci besplatnog rada. A to je više nego što su uložili suvlasnici, koji rigidnom kapitalističkom logikom zahtijevaju i dalje krv, znoj i suze. Besplatne i naše, a ne njihove, stoji u priopćenju tog sindikata.

Skupština suvlasnika

Od prekjučer održane skupštine suvlasnika očekivali su mnogo, no u šestosatnoj raspravi, tvrde, egzistencijalnim problemima radnika posvećeno je samo nekoliko minuta. Nama je dosta kapitalizma s likom umivenoga salonskog ljevičarenja, zazivanja ideala iza kojih je skrivena jedino želja da njihova firma preživi, tako da svakodnevno radimo neplaćeni MI, stoji u priopćenju sindikalaca, koji ističu da im je do radija stalo koliko i suvlasnicima.

Smatramo da se Radio 101 neće ugasiti i sasvim sigurno mi nismo ti koji će ga gasiti, unatoč optužbama Uprave i skupštinara, koji ne razumiju da je Monopoly ipak društvena igra, zaključuje se u priopćenju sindikalne podružnice Radija 101, koji je u gubitku 22 milijuna kuna - izvijestio je Večernji list.

Iste novine 26. studenoga 2010. pišu:

Radio 101 od danas ima privremenoga stečajnog upravitelja, Branka Petanjeka, kojega je imenovao Trgovački sud. Zahtjev za stečajem podnio je Nenad Dubravac, jedan od zaposlenika Stojedinice.

– Ništa nije dramatično. Ako ispunimo zahtjev prema vjerovniku, povući će se zahtjev za stečajem. Privremeni stečajni upravitelj u ovoj situaciji može samo pomoći. Analizirat će stanje u društvu i predložiti što dalje – rekao je predsjednik uprave Stojedinice Drago Perić.

– Ako možemo sa sadašnjim poslovanjem održati hladni pogon, onda bismo mogli nastaviti raditi. Nadam se da se imamo šanse održati – rekao je pak jedan od suvlasnika i direktor Radija do 1999. godine Silvije Vrbanac.

kuneNeslužbeno se može čuti da je Radiju 101 nakon dolaska nove uprave, potkraj listopada prošle godine, drastično pala slušanost, dugovi su se uvišestručili, mjesecima nije plaćena nijedna rata kredita, umjesto plaća isplaćivane su pozajmice, no od lipnja ove godine ni one...

Podnositelj zahtjeva za stečajem, Nenad Dubravac, nije se javljao na telefon.

Imenovanje stečajnog upravitelja nije vratilo otuđeni ili neracionalno potrošen novac. Prema Portalu HTV-a od 3. prosinca 2010. «Radnici radija 101 stupili su ponovo u štrajk nakon što Uprava nije ispunila obećanja vezana uz isplatu plaća». U tekstu obavijesti stoji:

Nakon kratkih jutarnjih vijesti djelatnici Radiija 101 ponovo su stupili u štrajk te u svom programu vrte samo jingleove. S obzirom na to da Uprava nije ispunila obećanja vezana uz isplatu plaća tj. pozajmica i honorara u skladu s ranije postignutim sporazumom, a nije uspio niti postupak mirenja s Upravom, štrajk bi trebao trajati do ispunjenja zahtjeva.

Što je USKOK poduzeo?

Radio 101 je prije nekoliko dana dobio svog stečajnog upravitelja Branka Petanjeka, kojega je imenovao Trgovački sud, a na skupštini zakazanoj za danas popodne trebalo bi se odlučivati o daljnjem načinu poslovanja.

"Obzirom da postoji zahtjev jednog zaposlenika za stečaj Radija 101 te da je već imenovan privremeni stečajni upravitelj, od Skupštine društva tražit ću odluku o dokapitalizaciji kako bismo mogli dalje normalno poslovati ili odluku o stečaju", kazao je za Tportal Drago Perić, predsjednik uprave Radija 101.

Navedene su optužbe vrlo jasne: nestanak 19 milijuna kuna; mobing uprave nad zaposlenicima, uz dugotrajno uskraćivanje plaća. Dakle, oni koji su ukrali ili lošim poslovanjem upropastili novac za plaće, sada te iste radnike još i maltretiraju! A «lova» je pristizala! Novac su dobivali čak od Šoroša.

Gdje to živimo? Pa ta je radio-stanica bila miljenica svih mrzitelja predsjednika Tuđmana i svega što je s njime Hrvatska postigla! Eto im sada uzora! Ali i pouka naivnim Zagrepčanima koji su nasjedali promičbi što je siktala iz ove radio-stanice. Što će sada kazati Đerđika o novcu koji im je poklonio, a poklonio ga je s razlogom? Konačno, hoće li netko odgovarati, A) za kriminalno trošenje novca, a možda i krađu 19 milijuna kuna, i B) zbog mobinga nad radnicima?

Kroz proteklo vrijeme javnost nije obaviještena što je USKOK poduzeo kako bi se saznalo tko je krađom, ili neodgovornim vođenjem doveo ovu firmu i situaciju da radnici ne primaju plaću? Kamo je isparilo 19 milijuna kuna, odnosno tko ih je i kako trošio i potrošio, ostaje, dakle, do danas nepoznato. Kako je riječ o poznatoj ljevičarskoj radio-stanici, čiju je glavnu urednicu Zrinka Mojzeš-Vrabec sadašnji Predsjednik izabrao za savjetnicu u svoj kabinet, nameće se sumnja kako je razlog šutnje oko moguće korupcije ili kriminala u «njezinoj» matičnoj radnoj organizaciji, rezultat intervencije s višega mjesta. Naime, gospođa Mojzeš očito je vrlo dobro obaviještena o navedenim činjenicama. Uz to, bez sumnje, vrlo je bliska suradnica državnoga Poglavara.

Kratka povijest radija na Wikipediji

Prema Wikipediji Radio 101 je zagrebačka privatna radio stanica u vlasništvu tvrtke Radio 101 d.o.o. Kolokvijalan naziv za Radio 101 je Stojedinica.

Radio 101 je prvo postojao pod imenom Omladinski radio koji je započeo sa radom 8. svibnja 1984. kao službeni radio Saveza socijalističke omladine općine Trešnjevka. Prvi studio bio je u Studentskom domu "Stjepan Radić" odakle je djelovao sve do svibnja 1987. kada se preseljavaju u studio u Gajevoj 10 u Zagrebu. Za vrijeme pluralističkih promjena radi boljeg marketinga 1990. Omladinski radio se preimenovao u Radio 101 jer je radio stanica emitirala svoj program na frekvenciji 101 MHz.

Dozvolu za rad dobio je 23. travnja 1984.

Radio 101 u vlasništvu je tvrtke Radio 101 d.o.o. i vlasnički udjeli nisu u slobodnoj prodaji. Većinski vlasnici radio stanice su sadašnji i bivši zaposlenici.

Radio 101 financira se iz prodaje medijskog prostora (vremena u svom eteru), proizvodnjom reklamnih audio spotova, sponzorstva i donacije. Radio 101 kroz godine primilo je donacije od: UNESCO SOS Media, Europske Komisije, Soros Foundation i Vijeća za elektroničke medije.

Prvi glavni urednik Omladinskoga radija je bio Veljko Jančić, prvi odgovorni urednik Dobrivoje Keber (u statusu direktora), a prvi urednici pojedinih redakcija: Bosiljko Domazet (kultura), Dražen Duilo (društvo), Željko Roško (aktualna politika) i Silvije Vrbanac (glazba)».

Šefovi:

Ana Babić, Hrvoje Belamarić, Dobrivoje Keber, Željko Matić, Nenad Pavlica, Tamara Pavlica, Siniša Švec, Silvestar Vrbanac

Novinari i urednici kroz povijest Radija 101:

Zinka Bardić, Vinko Grubišić, Željko Kardum, Davor Meštrović, Hloverka Novak-Srzić, Željka Ogresta, Željko Pervan, Goran Pirš – Piro, Davor Pocrnić, Željko Roško, Zlatan Zuhrić – Zuhra.

Đuro Vidmarović

KOMENTARI ČITATELJA 

#1 nekad i sadaKoltrina-U-srcu 2010-12-27 19:52
Nekada je stojedinica bila zanimljiva i simpatična nama koji smo odrastali tih osamdesetih u Zagrebu.Snimali smo na kazete ludorije Pervana ,Zuhre i ekipe i smijali se njihovom humoru na tadašnju situaciju u društvu i parodiju na socijalizam a kasnije i Jugoslaviju.
Kasnije su došli neki drugi ljudi kojima baš Hrvatska nije bila srcu draga.
Zrinka Mojzeš Vabec je navodno komentirala poslijednje dane prvog hrvatskog predsjednika sa odvratnim crnim humorom kojeg ne želim niti napisati.Danas je za zasluge imenovana Josipovićevom savjetnicom.
Od kultnog radija 101 nije ostalo apsolutno ništa, zadnjih desetak godina je postao glasnogovornik SDPa i projugoslavensk i medij.
Pa nije ih uzaludno financirao upravo Soros Foundation i Europska komisija.
Radio 101 se rodio kao nedonošće Saveza socijalističke omladine, rastao u buntovnog urbanog fakina i na kraju umire kao stari bastion jugokomunizma i orijunaštva.Tko ga je sve financirao ,dobro je i trajao...duže od Ferala.
Prijavi Administratoru
#2 Kolo sreće uokoli ...Sve se vraća... 2010-12-27 20:19
... vrteći se ne prestaje, tko (nekad) bi (dobar) gori sad je doli, a tko doli (gažen) gori ustaje (pravda i istina).

Inače, ovaj nekad zanimljivi radio sam slušao, a otkad se počeo baviti politikom i pljuvanjem po svemu što je naše nacionalno blago - zgadio mi se i osobno mi je drago što će krepati. Inače, u Zagorju "mojžeš" znači govnar, pa prema onoj "nomen est omen" - sve je jasno. :-)
Prijavi Administratoru
#3 Kud neprijateljski "agitprop" u službi...MIJO F 2010-12-27 21:33
..Sorošovog pokladnog "zatvorenog društva",društv a "bezbožnika i masonerije"tud' se mrziteljica sveg'što miriše na hrvatstvo Zrinka Šojka-Mojzeš promovirala u agnostički stožer na Pantovčaku,kažu ko'njeka ađutantica-kome sarka i već davno se zna da je tih 19 milijunčića pokradeno...,a Radio-neradio kog'to tangira osim CK SKomunistaH-e?, imade čak i ime automobila,ako je to uopće bio automobil? "Zastava 101"..iz mrske i okupatorske države Srbije..i kud' onda s tih 55 zaposlenih nego na "burzu nerada"?..ko'i ja,ako tržište više ne postoji,nisu "solventni" ili profitabilni(a da su pametni,pa da zaposle mene i promjene uređivački "menu"(sa dvije točke) da vidiš oglašavanja i slušanosti..Tho mpson bi svaki dan bio puštan 30 puta,a ne u tri mjeseca jedan'put)...komunizam su u gradu Zagrebu 100% vratili na političku scenu i kome takovi radio više treba?..i Gerog Soroš više nema interesa(šlajbo k zatvorio ko' i u Maleziji,jer su svoje odradili,isto kao "Fekal tribun",a čujem i Globus-zemaljsk i,a niti Kuljiša Denisa više nitko ne šljivi osim Čirila Latina,a i "Čirilica" ide na JRT-Studio-Zaga brija samo zbog izvrdlavanja zakona,jer NAROD HRVATSKI SHVATIO DA JE TO SMEĆE i sve ostalo što navedoh.Zaposle nici u toj Mesićevoj "teatar-parlaon ici" za one neidentificiran e(nesmim'reć'ko je) babetine sa lepezama,će dobivati 1600 kuna neko izvjesno vrijeme i dost' s obzirom,da ja kao 30-godišnji "obrtnik" nemam pravo niti na 17 lipa!Mijo FP!
Prijavi Administratoru
#4 I skoro zaboravih...MIJO F 2010-12-27 21:51
..pa mi ga gospodo kupimo za "jednu kunu",a dužno-vjerovnik e namirimo s novcem kad ga prikupimo konfisciranjem "sveg'i svačeg'" napr.Sanaderovo m imovinom i žiro-računima.. vald'će se tol'ko skupt'?...promj enimo ime u slovo koje je zabranjeno u hrvatskoj abece..ovaj ćeo sam reć'azbuki...pa će pokret HRAST tek onda dobiti svoj pravi medijski prostor..ideja?MFP!
Prijavi Administratoru
#5 Neka,nekazmijicamala 2010-12-27 22:40
Propao Fekalj, propada i Stojadinka

Pozdrav vaš zmijicamala
Prijavi Administratoru
#6 FeralJuda Makabejac 2010-12-27 23:40
Feralovci - mislim na šefove - su svoje dugogodišnje "zalaganje za demokraciju" dobro unovčili visokim svotama gotovine i nekretninama te su, kad im je tog projekta bilo dosta, a i izvori financiranja su presušili, jednostavno likvidirali cijeli projekt i ostavili djelatnike na cjedilu. Nešto slično će biti s ovim radijom "Stojedinica".
Prijavi Administratoru
#7 Smrdi, smrdi, užasno smrdiLovro 2010-12-28 00:35
Kako ne kužite, Stojadin je odigrao svoju "povijesnu" ulogu kao i Feral. Nema potreba za daljnjom egzistencijom. Služio se je "kulturom" laži i obmana.Smrdi, smrdi užasno smrdi.
Prijavi Administratoru
#8 Feral & 101!Jusuf 2010-12-28 09:31
Feral i 101 uopće nisu propali.
Oni su svoju dionicu otrčali, bili su aktivni kada je bilo najgušće i najpotrebnije, dok su Hrvati još bili drčni.
Sada je sve "feralizirano" i "stojediniciran o" (sve zasrano) u čemu prednjači onaj ogavni HTV i sve tiskotine-bljuvotine.
Osim toga feralizirana je većina tzv. hrvatskog naroda koja poput zombija bira za svoje predstavnike "lešine" iz komunističke prošlosti.

Druga stvar je što su se "voždovi" iz F%101 osigurali i potkožili (kako se događa u svim "revolucijama") , a komunistička ološ, koja je provodila njihove direktive - neka crkne.

Međutim, za razliku od radnica Kamenskog, za tu ološ će se naći mjesta. bilo u zloglasnom HRT-u ili kakvim srbskim tiskotinama, ili u USKOK-u.

Vrana vrani oči ne kopa!
Prijavi Administratoru
#9 montažadtuckar 2010-12-28 09:49
HRT je toliko pod diktatom LIJEVIH u RH, da se usudio LAŽIRATI Papinu čestitku povodom Božića. Naime, papa u originalu, Božić. kada čestita na svim jezicima svijeta, izgovara... hrvatski, slovenski,srpsk i... ali, UREDNIŠTVO DNEVNIKA, po zna se čijem naputklu, premopnirava snimku i pušta čestitke slijedećim redosljedom: SRPSKI, SLOVENSKI, HRVATSKI ...

Dakle, i na ovom detalju, jasno se vidi u čijim je rukama HRT /nije poželjno da čestitka prvo bude izgovorena na HRVATSKOM !!!)

Ovakvo SRAMOTNO montiranje "istinitog događaja" u DNEVNIKU HRTa, dostojno je jednog BERIJE, MOLOTOVA i STALJINA !
Pa, u to društvo i ovi sa Pantovčaka i spadaju...

Zamislite samo, koja je to biser-ideja: "MONTIRATI čestitku Pape !!!"
Da se prvo čuje na SRPSKOM !

Ovo čovijek ne može vjerovati, makar smo mislili da smo u 7 desetljećja komunista, već sve doživjeli...!!!
Prijavi Administratoru
#10 Gledanost...Jardo 2010-12-28 10:46
...tzv.HTV-a im je ipak bitna,ma kako dobro živjeli od tv harača,zato treba bojkotirati program navedene javne kuće,
kao i razne " kontakt emisije " tzv. HR-a,jer služe samo ljevičarskoj i antihrvatskoj propagandi.

Preko njih se reklamiraju,osi m " domaćih privrednih subjekata " / za pranje novca ,čast iznimkama /, strane firme i političari udbaško-komunis tičke ideologije,novi nari iz istog miljea i zadrti kroatofobi,pa im tu treba izvuči tepih ispod nogu.Neka se gledaju međusobno,kao u ogledalu,to će im biti najveća kazna.
Prijavi Administratoru
#11 A latinicabosanac 2010-12-28 13:59
Iz već iskopanog groba izvukli su "latinicu" Denisa Latina, inače ćiriličara od glave do pete. U emisije dovodi neke drugorazredne tipove iz javnog života, pa pošto je već sve upljuvano, Hrvatska detuđmanizirana , nema po čemu pljuvati i nije više privlačan Orjuni. Proričem i želim joj konačan nestanak.
Prijavi Administratoru

Budući da je trenutačno dopušteno komentiranje samo registriranim korisnicima, molimo sve one koji žele komentirati da se, ako već nisu, najprije registriraju na Portalu kako bi dobili svoje korisničko ime zaštićeno lozinkom. Tri jednostavna koraka za registraciju objašnjena su ovdje, a u slučaju poteškoća dovoljno je javiti se Administratoru.

Zadnji komentari

Najave

30. svibnja - Misa za poginule branitelje na Medvedgradu 30. svibnja - Misa za poginule branitelje na Medvedgradu Povodom ustanovljenja prvog višestranački izabranog Hrvatskog Državnog Sabora i nekadašnjeg Dana Hrvatske Državnosti te dana branitelja grada Zagreba, u srijedu... Više...

Tko je na vezi?

  • MIJO F
  • SJENA
  • dantun
  • triarios
  • 4 korisnika
  • 94 gostiju

Uvjeti korištenja

Portal HKV-a

Izvorni prilozi objavljeni na ovom portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje imena autora, odnosno izvora.

Licenca GNU

Naša udruga

Hrvatsko kulturno vijeće

HKV djeluje od 2006. i nezavisna je udruga građana s više od 1300 članova, mahom hrvatskih intelektualaca.

Kontakti

Stranice članova

Učlani se i predstavi

Članovi naše udruge ugledni su intelektualci, umjetnici, književnici, političari, novinari, poslovni ljudi i studenti. Predstavite se i vi!

Članovi

Izbor publikacija

Izaberi, pročitaj, preporuči

U pripremi imamo cijeli niz zanimljivih publikacija koje će se moći naručiti preko Portala. Rado ćemo poslušati i vaše preporuke.

Trenutna ponuda

Prijava na Portal