Davor Šalat: U tigrovoj kući (Ogledi o poeziji Tomislava Marijana Bilosnića), 3000 godina za dar, Zadar, 2012.
Davor Šalat je u ovome trenutku jedno od vodećih imena mlađeg naraštaja hrvatskih književnika, ali i jedan od najkompetentnijih književnih kritičara. Osim toga, ističe se i prijevodima sa španjolskog jezika. Rođen je u Dubrovniku 1968., ali cijeli je život proveo u Zagrebu. Završio je studij komparativne književnosti, te španjolskog jezika i književnosti. Objavio je pjesničke zbirke :"Unutarnji dodir", „Sanjarije krhkog sunca","Košulja tišine" (2002.), „Uspavanka pod pepelom (2005.), i „Tumačenje zime"(2009.). Napisao je i dvije knjige eseja i kritika o suvremenim hrvatskim pjesnicima „Odgođena šutnja"(2007.) i „Posrtanje za alibijem" (2011.). Kao pjesnik zastupljen je u nekoliko antologija i panorama suvremene hrvatske poezije.
Godine 2012. Šalat objavljuje prikupljene svoje oglede o poeziji Tomislava Marijana Bilosnića pod naslovom (koji podsjeća na čuvenu Bilosnićevu zbirku „Tigar"), „U tigrovoj kući". Zbirka je posvećena 45-oj obljetnici Bilosnićeva književnoga rada. Vrlo dobar pjesnik mlađeg naraštaja i književni kritičar došao je u priliku ocjenjivati i vrednovati književno djelo svoga starijeg kolege, jednoga od najsnažnijih književnika naše suvremenosti.
Davor Šalat u uvodu knjige koju predstavljamo, s naslovom „Pjesnik koji se umnaža" ističe , kao povod svome pisanju, čuvenu sintagmu Arthura Rimbauda „Jer ja, to je netko drugi". Ova sintagma služi mu da bi shvatio koliko čovjek, umjetnik, može iz sebe generirati različitih iskustava, a da ne ugrozi vlastitu subjektivnost, da spomenuto Ja ne postane tek prazni zajednički označitelj za bezbrojne druge koji mu se, već gotovo posve bez njega, podvlače pod pero.
Ogledni primjerak pisanja književnih kritika
Naime Tomislav Marijan Bilosnić je po ispravnom Šalatovom mišljenju kao pjesnik u svakoj svojoj zbirci drugi. On umnaža svoju vlastitost. „To PjesmeSvaka od pet Bilosnićevih zbirki pjesama kojima se bavimo, piše Šalat, od početka do kraja spravljena je po mjeri jedinstvene poetičke zamisli i njezina utekstovljenja". Svakoj od priloženih književnih kritika Šalat je pridodao i svoj izbor najboljih pjesama iz dotične zbirke.načelo prema kojem je živio mnoštvo raznorodnih osobnih, profesionalnih, umjetničkih, književnih, rekao bih i antropoloških iskustava, Bilosnića je doista učinilo posve spremnim da u časnim godinama, nakon mnogih utakmica u nogama, može u punini ostvariti jedinstvo u različitosti, mnoštvenost u jedinstvu svojega poetskog glasa ili glasova".
Šalat je književno kritički analizirao pet Bilosnićevih poetskih zbirki, uzevši ih kao reprezentante njegova velikog pjesničkog opusa u kojem se nalazi preko 30 objavljenih knjiga. Njegov izbor čine zbirke „Tigar", „Odisejeve pjesme", „Molitve", „Kuća" i „Afrika".
„Svaka od pet Bilosnićevih zbirki pjesama kojima se bavimo, piše Šalat, od početka do kraja spravljena je po mjeri jedinstvene poetičke zamisli i njezina utekstovljenja". Svakoj od priloženih književnih kritika Šalat je pridodao i svoj izbor najboljih pjesama iz dotične zbirke.
Knjizi „U tigrovoj kući" pridodani su prilozi foto-dokumentarnog karaktera s preslicima naslovnih stranica prikazanih zbirki, te literatura i izbor iz kritika o novijem pjesništvu T. M.Bilosnića.
Šalatova knjiga „U tigrovoj kući" ne samo da je vrijedan prilog poznavanju Bilosnićeva pjesništva, već je, na stanovit način i ogledni primjerak pisanja književnih kritika u današnje vrijeme.
Đuro Vidmarović