Emil Raspudić: Snaga ljubavi, Matica Hrvatska – ogranak Čitluk, Čitluk-Vrgorac, 2012.
Ogranak Matice Hrvatske u Čitluku ne zanemaruje ni najmlađe čitatelje. O tome svjedoči vrlo potrebna, poučna i dojmljiva knjiga „Snaga ljubavi" autora Emila Raspudića.
Emil Raspudić je rođen 1946. u Lipnu , općina Ljubuški. Pedagošku akademiju završio je u Splitu, a studij pedagogije i psihologije završio je u Sarajevu. Radio je kao učitelj razredne nastave u Kotezima i Ravči, općina , a od 1984. na osnovnoj školi Međugorje - Bijakovići od 1971. do 1984., da bi umirovljenje zaslužio kao profesor na srednjoj školi dr. fra Slavko Barbarić u Čitluku. Već kao student objavljivao je stručne radove u pedagoškim časopisima „Naša škola Mostar" i „Škola danas" Sarajevo.
Bavio se i novinarskim radom te jedno vrijeme bio stalni dopisnik Večernjeg lista iz Zagreba. Recenzent je dva udžbenika i priručnika za osnovnu školu. Bavi se poviješću školstva u Brotnju i šire u BiH, te književnim radom. Do sada je objavio slijedeće knjige : „Povijest školstva u Brotnju" (2004); „30 godina srednjeg školstva u Brotnju „ (2007); „Božo Moiletić – od Lipna do Svjetskih športskih arena i atletika u Brotnju (2009); „Planinske priče" (2009.); „Što je čvrknulo" (2010.) i „Snaga ljubavi" (2012).
Snaga ljubavi je treća Raspudićeva knjiga priča i pjesama namijenjena, poglavito, učenicima mlađeg školskog uzrasta.
Istinite priče
U predgovoru Emil Raspudić upozorava slijedeće:„ Sve ove priče proživio sam u svojoj ranoj mladosti ili na neki način bio sudionikom zbivanja u minulom vremenu te Vam ih, TradicijaVeliki je značaj hrvatske tradicijske kulture i književnosti u očuvanju nacionalnog i vjerskog identiteta Hrvata jer narod koji nema tradicije i nije narod. Stoga je i ova Emilova knjiga „Snaga ljubavi", zaključuje prof. Petrušić, vrijedan doprinos proučavanju i čuvanju jednog dijela tradicijske kulture u BiH".poštovani čitatelji, iskreno izručujem. Ovim pričama želio sam otrgnuti zaboravu jedan vremenski isječak naše hercegovačke povijesti iz druge polovice 20. stoljeća, vremena kada se veoma teško živjelo, jedva preživljavalo. Priče su istinite, jedino su imena i to samo pojedinih likova u njima izmijenjena".
Kao recenzenti zbirke „Snaga ljubavi" navedeni su fra Ante Marić, „književnik i publicist, pisac pripovijesti, novela i drama" te prof. Ivo Petrušić.
Prof. Petrušić u svojoj recenziji „obiteljsko štivo vrijedno pozornosti" o ovoj knjizi piše: „Naši su preci stvarali vlastitu tradicijsku kulturu, pamtili je i prenosili na nove naraštaje. Veliki je značaj hrvatske tradicijske kulture i književnosti u očuvanju nacionalnog i vjerskog identiteta Hrvata jer narod koji nema tradicije i nije narod. Stoga je i ova Emilova knjiga „Snaga ljubavi", zaključuje prof. Petrušić, vrijedan doprinos proučavanju i čuvanju jednog dijela tradicijske kulture u BiH.
Fra Ante Marić knjigu opisuje sljedećim riječima: „Neobična knjiga koju će rado čitati i mladi i stari. Kad je pročitaš, pomislit ćeš kao i ja: od čega čovjek napravi dobru knjigu?! U Emilu su ostale neispričane priče i događaji koji se danas ne mogu dogoditi".
Osim priča u zbirci „Snaga ljubavi" nalazi se i rukovet pjesama za djecu „Boba grožđa". Potrebno je pohvaliti dobre likovne priloge i ilustracije u ovoj knjizi, čijii su autori Dalibor-Dado Pehar i Mirko Raspudić.
Zbirka Emila Raspudića „Snaga ljubavi" dobro je došlo štivo za djecu, ali i za odrasle čitatelje. Šteta, što zbog graničnih formalnosti ovo djelo nije moguće nabaviti u Hrvatskoj.
Đuro Vidmarović