Aleksandar Vučić novi je srbijanski predsjednik
Prema podatcima Republičke izborne komisije (RIK) Republike Srbije od osam sati ujutro Aleksandar Vučić, aktualni predsjednik srbijanske vlade, osvojio je 55,09 % glasova i postao novi srbijanski predsjednik.
Saša Janković, bivši srbijanski pučki pravobranitelj i i neovisni predsjednički kandidat, kojeg se u Srbiji percipira kao kandidata „građanske opcije“, osvojio je "Vojvoda"Četnički vojvoda Vojislav Šešelj uz Jeremića drugi je najveći izborni gubitnik s osvojenih 4,47 % glasova. U srpskim nacionalističkim krugovima Šešelja prozivaju da je lažna opozicija i da je sklopio „pakt o nenapadanju“ s Aleksandrom Vučićem te da ga je ovaj podmitio s nekoliko desetaka milijuna eura u gotovini.16, 26 % glasova. Najveće izborno iznenađenje svakako je Luka Maksimović, poznatiji kao Ljubiša Preletačević Beli, s osvojenih 9,4 % glasova. Njegova predizborna kampanja svodila se ja na posvemašnju parodiju cjelokupnoga političkog sustava Srbije.
Najveći izborni gubitnik je Vuk Jeremić, bivši srbijanski ministar vanjskih poslova i bivši predsjedatelj Opće skupštine UN-a. On je osvojio tek 5,33 % glasova iako je na početku kampanje slovio kao najveći Vučićev konkurent. Nerežimski analitičari u Srbiji ističu kako je Jeremić posljednjih mjeseci bio predmet brojnih napada provladinih medija koji su umjesto njega kao drugog kandidata „proizveli“ Sašu Jankovića, premda je ovaj do nedavno bio poznat uglavnom u beogradskim krugovima.
Četnički vojvoda Vojislav Šešelj uz Jeremića drugi je najveći izborni gubitnik s osvojenih 4,47 % glasova. U srpskim nacionalističkim krugovima Šešelja prozivaju da je lažna opozicija i da je sklopio „pakt o nenapadanju“ s Aleksandrom Vučićem te da ga je ovaj podmitio s nekoliko desetaka milijuna eura u gotovini.
Predsjednik srpskoga nacionalističkog pokreta „Obraz“ Boško Obradović osvojio je 2,16 % glasova, dok preostali kandidati nisu prešli 2 %.
Pobjedom na predsjedničkim izborima Aleksandar Vučić potvrdio je potpunu političku dominaciju u Srbiji.
Razlozi Vučićeve kandidature
O razlozima zašto se je Vučić kandidirao za predsjednika Srbije, s pozicije predsjednika vlade - koja nosi OpozicijaČlanovi opozicije, i lijevo-liberalnog i desnog predznaka, vrlo su kritični prema Vučićevu načinu vladanja Srbijom. Prema njihovim prigovorima Vučić drži pod kontrolom gotovo sve medije, a pravosuđe ne reagira na očiti kriminal Vučića, njegova brata Andreja i oca Anđelka. Opozicija tvrdi da Srbijom de facto vlada Vučićev mafijaški kartel, pa mu je predsjednička pozicija odličan instrument za osiguranje imuniteta u narednih pet godina.bitno veće ovlasti - , postoje mnoge špekulacije kod srbijanske oporbe i političkih analitičara. Ističe se tako da Vučić boluje od (pseudo)mesijanskog poremećaja i da shodno tome nije dopustio da se bilo tko drugi kandidira za srbijanskog predsjednika. Neki smatraju da je razlog kandidature činjenica da Srpska napredna stranka (SNS) osim Vučića nije profilirala niti jednu snažniju osobnost koja bi na izborima mogla suvereno pobijediti kandidate opozicije. S obzirom na to da je dosadašnji predsjednik Tomislav Nikolić u narodu prilično omražen, Vučić si prema toj teoriji nije mogao dopustiti da kandidat SNS-a na predsjedničkim izborima ostvari slabi rezultat.
Kako je vlast uvijek slast, mnogi razlog Vučićeve kandidature vide u namjeri da ostvari potpunu političku dominaciju u Srbiji. Vučić će tako biti predsjednik države, a predsjednik vlade marioneta koju će on osobno instalirati.
Članovi opozicije, i lijevo-liberalnog i desnog predznaka, vrlo su kritični prema Vučićevu načinu vladanja Srbijom. Prema njihovim prigovorima Vučić drži pod kontrolom gotovo sve medije, a pravosuđe ne reagira na očiti kriminal Vučića, njegova brata Andreja i oca Anđelka. Opozicija tvrdi da Srbijom de facto vlada Vučićev mafijaški kartel, pa mu je predsjednička pozicija odličan instrument za osiguranje imuniteta u narednih pet godina.
Na izbore u Srbiji izišlo je nešto više od 50 % birača, a Vučić prema istraživanjima agencija najveću potporu OrijentacijaU situaciji medijske cenzure kakva vlada u Srbiji, Vučić – bivši Šegrt Vojislava Šešelja i tvrdo krilo Srpske radikalne stranke (SRS) - tako istodobno može biti napredni pristaša Europske unije (EU), ali i dobar suradnik Putinove Rusije, iako i proeuropska i proruska struja negiraju iskrenost i jedne i druge Vučićeve navodne orijentacije i tvrde da su mu bitni jedino novac i moć.uživa među umirovljenicima i starijom populacijom.
Bivši Šešeljevac i za EU i za Rusiju
Oko Vučića u Srbiji je izgrađen kult kakvog dugo nije uživao niti jedan balkanski političar. Vučić se prikazuje kao jedino spasonosno rješenje za Srbiju, spomena vrijedne oporbe u Srbiji nema, a u tome veliku ulogu igraju mediji. Bivši Miloševićev ministar propagande, Aleksandar Vučić, vješt je medijski manipulator, a u političkome „marketingu“ navodno mu pomaže jedna izraelska PR agencija.
U situaciji medijske cenzure kakva vlada u Srbiji, Vučić – bivši Šegrt Vojislava Šešelja i tvrdo krilo Srpske radikalne stranke (SRS) - tako istodobno može biti napredni pristaša Europske unije (EU), ali i dobar suradnik Putinove Rusije, iako i proeuropska i proruska struja negiraju iskrenost i jedne i druge Vučićeve navodne orijentacije i tvrde da su mu bitni jedino novac i moć. U predizbornoj kampanji Vučić se je susreo s Vladimirom Putinom, ali i s Angelom Merkel koja je, čini se, glavni Vučićev pokrovitelj na Zapadu.
Kako bilo, kad je u pitanju Hrvatska, glede Vučića vrijedi ona stara: Ne vjeruj Danajcima ni kada ti darove nose.
Davor Dijanović
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.