Bleiburg, Jugosfera i uspješni poduzetnik Čačić
Bleiburg
Vladajuća većina u Predsjedništvu Sabora ukinula je političko pokroviteljstvo Hrvatskog sabora nad komemoracijom u Bleiburgu koja se obilježava 15. svibnja. Financijska sredstva od pola milijuna kuna ove godine bit će samo iznimno osigurana. Ni nakon više čitanja Špremove eksplikacije nismo uspjeli dokučiti koji su stvarni razlozi ukidanja pokroviteljstva, no to je i ovako manje važno; kao da je aktualnoj vlasti potreban bilo kakav razlog za svoje nakaradne postupke. Važno je to da je ova odluka još jedna u nizu onih kojima je cilj potpuni obračun s ostavštinom i simbolima devedesetih i idejom nacionalne pomirbe. Bulažnjenja o tome kako je bilo i nevinih žrtava i kako se ubijenima nije sudilo (kao da iz Stepinčeva slučaja i slučaja niza drugih djelatnika iz vremena Nezavisne Države Hrvatske ne znamo kakve bi bile presude tih „sudova“) jeftini su paravan za amortiziranje reakcija koje bi mogle uslijediti, a koje će po hrvatskom običaju biti mlake i nikakve. Nova vlast, krcata biološkim i ideološkim sinovima i kćerima bleiburških egzekutora, dočekala je svojih pet minuta i sada slavodobitno provodi svoj ideološki monizam. No – svaka sila za vremena.
Uspješni poduzetnik Čačić dužan 177 mil. kn.
Stečajni postupak nad tvrtkom Ingprojekt (bivši Coning holding) u kojem je direktor bio sadašnji najprviji potpredsjednik Vlade Radimir Čačić, prema pisanju medija bit će okončan ovih dana, nakon sedam godina. Vjerovnici su prijavili čak 452 milijuna kuna potraživanja od bivše Čačićeve tvrtke, no stečajni upravitelj priznao im je oko 177 milijuna kuna jer je ostalo otišlo u zastaru. Najveći dio tih potraživanja odnosio se na propali posao Coninga u Izraelu, oko 282 milijuna kuna. Ministar Čačić – u medijima slavljen kao nadasve uspješni poduzetnik - ostao je dakle dužan 177 milijuna kuna. A kako je vodio privatnu tvrtku, nema sumnje da će tako voditi i državu. Umjesto najavljenog izvlačenja Hrvatske iz krize gledat ćemo daljnje zaduživanje i rasprodaju ostatka ostataka obiteljskog srebra. Narod je izabrao, sada neka i trpi.
Avioprijevoznik Jugosfera
Kako su nas izvolila izvijestiti javna priopćivala, Bosna i Hercegovina mogla bi ostati bez jedinog nacionalnog avioprijevoznika. Naime, jedna od vodećih svjetskih aviokompanija, Turkish Airlines, razmatra povlačenje iz bosanskohercegovačkog avioprijevoznika BH Airlinesa, Prema mišljenju stručnjaka, kompanija BH Airlines preslaba je da samostalno opstane na tržištu. Kao razlog za povlačenje Turkish Airlinesa navodi se nerentabilno poslovanje BH Airlinesa, koji je prošle godine zabilježio višemilijunske gubitke. Jedno od mogućih rješenja za BH Airlines, ali i za ostale posrnule avioprijevoznik s područja bivše Jugoslavije – poučavaju nas mediji - moglo bi biti ujedinjenje i formiranje jedinstvenog "balkanskog" avioprijevoznika.
„Ta ideja ima svoje pristaše u europskim krugovima, a ukoliko se dobro razradi mogla bi zaintrigirati i avioprijevoznike s ovih prostora. Doduše, Croatia Airlines, kao najjača aviokompanija u regiji, dosad je na tu ideju odmahivala rukom uz stav kako je takvo ujedinjenje ipak teško ostvarivo“. Eto, tako ćemo osim zajedničke lutrije, burze, željeznica, diplomatskih predstavništava itd. možebitno dobiti i zajedničku aviokompaniju. Jugosfera očito napreduje punom parom.
Financial Times: bit će gore!
Prema najnovijem istraživanju „Financial Timesa“ svjetska se ekonomija i dalje nalazi u kritičnom stanju i zapravo je na izdisaju, a na životu je održavaju samo središnje banke. Unatoč nedavnim znakovima stabilizacije, istraživanje pokazuje da se stanje u svjetskoj ekonomiji dodatno pogoršalo od prošle jeseni. Ekonomska slabost proširila se na grupu od 20 najbogatijih i najrazvijenijih zemalja svijeta. Stanje zemalja u razvoju također je zabrinjavajuće, ali je ipak prihvatljivije. Iako su se financijska tržišta u prvom kvartalu ove godine oporavila ponajprije zahvaljujući velikoj potpori Europske središnje banke zemljama eurozone, budućnost u većini zemalja, osim u SAD-u, nije nimalo optimistična. Stručnjaci tvrde da najgori scenarij prijeti Europi, koju će drastične mjere štednje u pojedinim zemljama samo natjerati u još veće gubitke.
Davor Dijanović