Izmišljanjem afera bošnjačka politika pokušava dobiti glavnoga tužitelja BiH

Nedavno je ponovno na medijskom radaru osvanula priča u Bosni i Hercegovini kako je bihpredsjednik Visokoga sudskog i tužiteljskoga vijeća (VSTV) Milan Tegeltija, koji je na čelu institucije koja bira i razrješuje sudce i tužitelje, umiješan u aferu podmićivanja. Ustvari, u BiH su to nazvali 'potkivanjem'. A cijena za potkivanje bila je oko 1500 eura. Snimku je, navodno, napravio velikokladuški gospodarstvenik kojega je s Tegeltijom spojio jedan inspektor državne policijske agencije SIPA-e. Na snimci se, međutim, ne vidi kako je Tegeltija uzeo novac, nego samo da je došao na sastanak na kojemu je trebao posredovati da se ubrza jedan sudski postupak i razriješe problemi koje je imao ovaj poduzetnik. Videozapis nove navodne afere, ovoga puta korupcijskoga tipa, odjeknuo je u BiH, a objavio ju je portal Žurnal.

Isti rukopis – drugi akteri

Nema nikakve dvojbe kako je pravosuđe u Bosni i Hercegovini odavno dosegnulo dno i u njega se malo tko može pouzdati. Jednako to vrijedi za najviše pravosudne institucije, ali i njihove svojevrsne nadglednike iz VSTV-a. No s obzirom na to da je 'dokazni materijal' objavio Žurnal, eto razloga za oprez. To je isti portal koji je kao glasilo tajne bošnjačke parapolicije nedavno proizvelo aferu vrbovanja selefija od strane hrvatske Sigurnosno obavještajne agencije (SOA), a nova afera u značajnoj je mjeri isprepletena s obzirom na ciljeve koji su njome postavljeni. Naime, glavna meta ove cijele operacije bio je Tegeltija, kadar koji je blizak čelniku SNSD-a Milorada Dodika. A Dodik je u dobrim vezama s čelnikom Hrvata u BiH Draganom Čovićem. U vodstvu VSTV-a nalaze se još Jadranka Lokmić SOAMisirača i Ružica Jukić. Nitko od njih nije po volji službenoj sarajevskoj, odnosno bošnjačkoj politici. Kako je za Hrvatski tjednik potvrdio sugovornik iz VSTV-a, cilj posljednje paraobavještajne spletke bio je preuzeti nadzor nad ovom institucijom kako bi onda bošnjačka politika ponovno mogla nadzirati pravosudni sustav i tako krojiti i političke procese u zemlji. Čim je 'afera' s Tegeletijom izašla u javnost, potajno se pokušalo na sjednici VSTV-a smijeniti Tegeltija, a kada je plan propao, dobio je jednoglasnu potporu kolega kako bi se prikrio ovaj scenarij. Naime, vrh VSTV-a trebao je preuzeti Goran Nezirović, sudac koji je godinama u vrhu pravosudnoga lanca i odrađuje poslove za bošnjačku stranu. Nezirović je član VSTV-a još od 2013. i sudac je Vrhovnoga suda Federacije BiH, poznat i po tome da je u nekoliko navrata sudjelovao u donošenju odluke o ponavljanju sudskoga postupka za slučaj Vranice iz Mostara u kojemu su pripadnici Hrvatskoga vijeća obrane ubili zarobljene vojnike bošnjačke Armije BiH. No nije problem u samome zločinu nego u pokušaju da se za taj zločin osude zapovjedni dužnosnici Hrvata bez obzira na to što za to nema nikakva dokaza. Dolazak Nezirovića na čelo VSTV-a zbog upravljanja ukupnom pravosudnom piramidom postalo je pitanje biti ili ne biti za bošnjačku politiku. 'Problemi' za bošnjačku politiku, koja je ranije posve suvereno upravljala policijskim, paraobavještajnim i obavještajnim aparatom, tužiteljstvom i sudovima, nastali su u trenutku kada su s vodećih pozicija nestali njihovi članovi koji su bili pritisnuti nezakonitim višegodišnjim odbijanjem umirovljenja, korupcijom i kriminalom, ali i očitim pokušajima da se od pravosudnih institucija stvore prave udbaške institucije koje bi onda služile za eliminiranje političkih, ali i neistomišljenika iz drugih dvaju naroda, ponajprije Hrvata.

Udbina omča

Najveći trn u oku bošnjačke politike otkako je imenovana glavna je državna tužiteljica Gordana Tadić. Ova Udbanekorumpirana Hrvatica, podrijetlom iz Živinica, jedna je od rijetkih profesionalaca koji nisu pod nadzorom sarajevske politike, ucijenjeni ili podmićeni zbog drugih dealova. Na toj poziciji naslijedila je Gorana Salihovića, tužitelja po volji bošnjačkih stranaka, čiji se posao svodio na AparatU jednome trenutku bošnjačke političke strukture imale su pod nadzorom obavještajni aparat, policiju, tužiteljstvo i sudove, ali i VSTV koji je nadzirao rad pravosuđa. Doslovno je bilo zaokruženo ako se nekoga želi maknuti sa scene, od obavještajnoga i paraobavještajnoga aparata i policija te pravosuđa. Čak i da su sudovi počinili stravične pogrješke, nitko ih nije mogao kazniti što je jedna od glavnih misija VSTV-a. Sada je ovaj lanac, koji podsjeća na zločinačko udruživanje, prekinut na četiri mjesta. Jedino što je ostalo bošnjačkoj strani u BiH jest obavještajni i paraobavještajni sustav koji funkcionira perfektno. A i ondje je klimava situacija s obzirom na činjenicu kako će višegodišnji privatni policajac vodeće bošnjačke obitelji Izetbegović morati u mirovinu.to da podiže optužnice ili progoni vodeće hrvatske i srpske političare. Prije dvije godine slično je stanje bilo na najvišem državnom Sudu BiH. Bivša predsjednica ove pravosudne institucije Meddžida Kreso dodjeljivala je predmete sudcima s jasnim nalogom da 'pronađu način' kako nekoga osuditi. Takvo što se događalo u vrijeme bivše države kada je Udba počinjala i završavala sudske procese. U jednome trenutku bošnjačke političke strukture imale su pod nadzorom obavještajni aparat, policiju, tužiteljstvo i sudove, ali i VSTV koji je nadzirao rad pravosuđa. Doslovno je bilo zaokruženo ako se nekoga želi maknuti sa scene, od obavještajnoga i paraobavještajnoga aparata i policija te pravosuđa. Čak i da su sudovi počinili stravične pogrješke, nitko ih nije mogao kazniti što je jedna od glavnih misija VSTV-a. Sada je ovaj lanac, koji podsjeća na zločinačko udruživanje, prekinut na četiri mjesta. Jedino što je ostalo bošnjačkoj strani u BiH jest obavještajni i paraobavještajni sustav koji funkcionira perfektno. A i ondje je klimava situacija s obzirom na činjenicu kako će višegodišnji privatni policajac vodeće bošnjačke obitelji Izetbegović morati u mirovinu.

Osmica vlada Hrvatima

Osman Mehmedbašić Osmica, po svemu sudeći autor je i ove posljednje afere oko podmićivanja pravosudnih dužnosnika. Stajao je iza optuživanja hrvatske SOA-e za vrbovanje selefija iz BiH kako bi podmetnuli dokaze protiv Bošnjaka. I u tomu slučaju glavna meta ove paraobavještajne spletke, koju je objavio portal Žurnal, bila je glavna OSAdržavna tužiteljica Tadić koja nije po volji bošnjačke politike. Osmica je, bez obzira na to koliko je narušio povjerenje i profesionalnost u Obavještajno-sigurnosnu agenciju, uspio ipak u dvjema zamislima. Prva je da suvereno nadzire rad ove agencije, a druga da je uspio poredati i postaviti hrvatske kadrove unutar ove službe koji su postali protivnici vlastitoga naroda, ali su radili i na štetu Republike Hrvatske. Otkako je došao na čelo agencije 2016. godine, nije se dogodio nijedan teroristički napad u Bosni i Hercegovini od strane selefija. Ne treba smetnuti s uma kako je upravo Osmica, kao čovjek od povjerenja prvoga bošnjačkog člana BiH Predsjedništva Alije Izetbegovića, dobio zadaću brinuti se u ratu za radikalne islamiste - mudžahedine i selefije koji su masovno stizali u BiH. Izgleda da ih je stavio pod nadzor, a onda nije isključeno da ih možda ponovno aktivira. Osmici ni bošnjačkoj politici koja osmišljava afere ponajmanje odgovara da se događaju reforme i promjene. Posebice stoga šo Čović i Dodik više ne će dopustiti da šef tajne policije bude Osmica, odnosno da bude slijepi egzekutor politike koja želi poraziti i poniziti sve druge. Stoga, valja očekivati još afera. Treba samo pratiti njihove medijske trabante i glasila.

Domagoj Tolić
Hrvatski tjednik

 

 

Pet, 13-12-2024, 22:24:12

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.