Otkrivena još jedna lažna jasenovačka žrtva

Revizionist Ivo više je puta prokazao Javnu ustanovu Spomen-područje (JUSP) Jasenovac kao izvor laži i netočnih informacija. Naime, glavni je urednik javno dostupnoga Židovskog biografskog leksikona u kojemu se prema JUSP-u mnoge navodne jasenovačke žrtve jasno pokazuje da uopće nisu stradale u Jasenovcu. U ovomu članku to se opet dodatno potvrđuje novim primjerom nehotične Ivine revizije još jedne lažne jasenovačke Jasenovacžrtve, ali se osim toga još dodatno pokazuje da je revizionist Ivo sposoban kontrirati JUSP-u i na području pismenosti.

Na mrežnom jasenovačkom popisu navodi se da je Marko Kerpner, rođen ocu Ladislavu* 1886.* godine u Ćeralijama kod Voćina navodno ubijen od ustaša u Jasenovcu 1942. godine. Kao jedan od izvora podataka navodi se LažRevizionist Ivo je, dakle, nehotice riješio jednu laž, a ta je da je Marko Kerpner stradao u Jasenovcu, što očito nije istina budući da je umro u Zagrebu i to 14 godina nakon rata. Tako je otkrivena još jedna lažna jasenovačka žrtva.komunistički popis žrtava rata iz 1964. godine. U elektroničkoj inačici toga popisa koju je ljubazno ustupio gospodin Roman Leljak (L64) navode se dva Marka Kerpnera rođena u Ćeralijama 1886. godine, pri čemu je jednome otac Ladoslav, a drugome Leopald. Taj popis navodi i trećega Marka Kerpnera rođenoga 1885. godine u Zagrebu ocu Mavri i kao i prethodna dva Marka Kerpnera također je živio u Zagrebu - upravo nevjerojatno kolike su sličnosti između triju navodno različitih osoba. Takve su sličnosti tipične za jasenovački mit.Zapravo se vrlo vjerojatno radi o trima različitim inačicama iste osobe. U digitalnomu arhivu Yad Vashema četiri su zapisa na upit za Marka Kerpnera. Tri su iz srbijanskoga Spiska žrtava rata. Podatci iz srbijanskoga Spiska podudarni su s podatcima iz L64. Dakle samo je Marko Kerpner (1886., Ladoslav) stradao u Jasenovcu 1942. godine, a ostala su dvojica stradala 1945. u neimenovanim logorima.

Prema četvrtom zapisu Marko Kerpner ubijen je u Jadovnu 1941. godine. Taj je podatak prema nekakvoj listi Židova ubijenih u Jadovnu. To samo pokazuje kako su se komunisti u nedostatku stvarnih žrtava morali oslonjati na kreativnost. Tako su zbog viših ciljeva i živi morali završiti na popisima ubijenih. Čak se i u popisu JUSP-a Jasenovac u napomenama za Marka Kerpnera kombiniraju sve ovdje navedene mogućnosti imena oca. Za ime oca Mavro navodi se Židovska općina Zagreb. Ovdje u igru upada revizionist Ivo koji nehotice u stilu deus ex machina Jasenovacrazrješava sve ove nedoumice. U Židovskom biografskom leksikonu postoji članak[1] u kojem se spominje Marko Kerpner (Markisz Körpner), željeznički činovnik i upravitelj željezničkih postaja podrijetlom iz mađarske židovske obitelji rođen ocu Moritzu (Mavru) u Čeralijama 1885. godine, a umro u Zagrebu nakon rata 1959. godine. Bio je prešao na katoličanstvo, a za vrijeme stare Jugoslavije su ga vlasti srpskoga kralja kao simpatizera HSS-a, znači kao prohrvatski orijentiranoga, često premještale tj. šikanirale. Završetak Drugoga svjetskog rata dočekao je u Zagrebu. Ustaše ga nisu dirale, ali nakon rata komunistička je vlast izbacilanjega i suprugu iz stana u Kušlanovoj ulici u središtu grada te je premješten u stan u Mlinskoj ulici na periferiju.

Revizionist Ivo je, dakle, nehotice riješio jednu laž, a ta je da je Marko Kerpner stradao u Jasenovcu, što očito nije istina budući da je umro u Zagrebu i to 14 godina nakon rata. Tako je otkrivena još jedna lažna jasenovačka žrtva. Osim toga revizionist Ivo umjesto današnjega naziva rodnoga mjesta Ćeralije koristio se starijim naziv Čeralije koji se koristio prije 2001. godine. Dakle revizionist Ivo čak je i tu vjerniji originalu od ekipe iz JUSP-a Jasenovac. Uz to je pokazao da se ne zna poigravati samo rješavanjem jasenovačkih laži prokazivanjem lažnih jasenovačkih žrtava, već zna i razliku između Č i Ć, pa čak i time prkosi JUSP-u. Svaka Č/Ćast!

Nikola Banić, M. Koić
Hrvatski tjednik

[1] http://zbl.lzmk.hr/?p=654

Pon, 4-11-2024, 14:37:05

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.