Čekamo hrvatskoga državnika i domoljubnu političku opciju.
Samo Bog zna koliki je stvarni rejting pojedinih hrvatskih političara. Ovo što se podmeće narodu tragikomična je manipulacija. Navodni rezultati navodnih istraživanja dokazuju, po najnovijim izvješćima, da je aktualnoj predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović „drastično“ pala popularnost za gotovo šest posto, s 25 na samo 19 posto, zato što se, tumače odmah dežurni „analitičari“, priklonila desnici i izjavila da ne će ići na potpisivanje Marakeškoga sporazuma o migrantima. Po istim analitičarima, vjerojatno bi predsjednici rejting narastao za pet ili šest posto da je izjavila suprotno – da će s osobitom radošću potpisati taj dokument. Po njima, u Hrvatskoj birači odmah nagrađuju, odnosno kažnjavaju svoje političke takmace, a budući da je opće poznato kako dvije trećine biračkoga tijela čini ljuta ljevica, a ne konzervativci, eto odmah se osjetilo ogorčenje predsjedničinim koketiranjem s „fašističkom i ustaškom desnicom“.
Predsjednicu su proglasili neki čak i ekstremisticom iako u Hrvatskoj nema ni ekstremističke ni desnici osim u uobrazilji jugosrpske ljevice kojoj je svaka zaštita nacionalnih interesa i svaki otpor velikosrpskim lažima znak hrvatskoga navodnoga fašizma. Luđaci na tzv. ljevici u Hrvatskoj jedini su ekstremisti i već su postali izobličeni od mržnje pa kad čitate neke osvrte u Novome listu, u Jutarnjem listu ili na drugim elektroničkim ili tiskanim medijima, dobijete osjećaj da je cijeli hrvatski narod na nekome prijekom jugosrpskom Titovu sudu kakve smo imali, u biti, 50 godina. Da smo pravna država, neki bi od autora završili ili u tamnici ili u bolnici.
Vuk ujeo magarca agencije
Sjećamo se, krajem ljeta prošle godine Kolindi Grabar-Kitarović po „istraživanjima“ istih agencija naglo je pao rejting, pa joj je u ljeto ove godine porastao, pa sad opet pao, HDZ-u rejting porastao za nešto više od jedan posto. Sve to prezentira agencija koja je prije nekoliko godina županijske izbore u Sisku pogodila sa statističkom pogreškom od samo 38 posto, dakako proricala je pobjedu SDP-a, a pobijedio je uvjerljivo HDZ. Ali umjesto da tako osramoćena trajno bude isključena iz toga posla, rezultati te agencije i dalje se smrtno ozbiljno doživljavaju i zauzimaju prostore prvih vijesti. Ali koliko god Kolindi rejting padao ili rastao, ne ide joj jadnici iznad 20 i nešto posto, ona je debelo iza, recimo, Josipovića u svoje doba kada je, po istoj agenciji imao, i preko 72 posto potpore. Bio je nepobjediv sve do dana izbora kada ga je nadmašila HDZ-ova autsajderica Kolinda. Agencije s takvom preciznošću opet su se ponašale po onoj – vuk ujeo magarca.
Ovaj put i HDZ likuje nad „rezultatima“, svojima stranačkim koji su u porastu, i nad predsjedničinim , koji su u padu. Politički tajnik HDZ-a Lovro Kuščević narugao se predsjednici riječima da su rezultati dokaz kako se ne isplati sukobljavati s HDZ-om. Nešto poslije i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković imao je potrebu istaknuti da rejting raste svakomu tko je uz IzboriTek će izbori pokazati što građani misle o Kolindi, Andreju Plenkoviću, Kuščeviću i ostalima. Kada bi se, teoretski, sada nadmetali na predsjedničkim izborima Kolinda Grabar-Kitarović, Andrej Plenković i Lovro Kuščević, vjerojatno bi se ova dvojica proveli kao bosi po trnju.HDZ, a pada onome tko je protiv HDZ-a. Aludirao je, jasno, na Kolindu Grabar-Kitarović i njezin negativni stav prema marakeškome kompaktu, što je Plenkoviću, bruxelleskome otpravniku poslova, neshvatljivo.
Izbori će pokazati
Kuščević i Plenković, dvojica vjerojatno daleko najomraženijih hrvatskih političara, polaze od navodnoga istraživanja „dokazano pouzdanih“ režimskih agencija kao od neprijeporne činjenice iako za to nema apsolutno nikakve podloge. Naravno, ovaj dvojac tako nastupa za potrebe javnosti. Obojica su duboko svjesni da je realnost nešto drugo, zato i bježe od nje. Prvi, dakle Kuščević, izveo je skandalozan udar na referendumsku volju naroda, skrivajući potpise tri mjeseca i ne dopuštajući nadzor provjere potpisa jer zna da je on na jednoj, a hrvatski narod na drugoj strani. Drugi, Plenković, uporno izbjegava izbore i vlada na prevarantski način, suprotan volji naroda izraženoj na izborima.
Tek će izbori pokazati što građani misle o Kolindi, Andreju Plenkoviću, Kuščeviću i ostalima. Kada bi se, teoretski, sada nadmetali na predsjedničkim izborima Kolinda Grabar-Kitarović, Andrej Plenković i Lovro Kuščević, vjerojatno bi se ova dvojica proveli kao bosi po trnju.
Sve to uz, rekli bismo, činjenicu da hrvatski građani nisu ni sretni ni oduševljeni aktualnom predsjednicom. Stav prema njoj daleko je ispod one razine oduševljenja s kojim je dočekana njezina pobjeda. Ona je osoba bez čvrstoga stava, političarka koja se svako malo prilagođuje raznim društvenim skupinama govoreći im ono što žele čuti, ništa državničkoga ona nije unijela u hrvatski život, uzela je neke diletante i bitange za savjetnike, održava jugokomunistički diplomatski kadar, sustav je korumpiran, na sve strane pušta, ukratko raspada se, a ona se ponaša i živi kao na modnim pistama. Naš suradnik Ante Glibota naziva ju šnajdericom s Pantovčaka.
Šuć muć pa prolij
Koliko se može osjetiti bilo javnosti, narod ju još prihvaća kao „nužno zlo“, odnosno kao manje zlo od kandidata s ljevice, računajući da je bolje imati i jednu prozaičnu karijeristkinju koja potječe iz kakvog-takvog hrvatskoga miljea, nego nekakve vulgarne likove poput Mesića i Josipovića koji identitet grade na mržnji i klevetama vlastitoga naroda, u skladu sa svojom zločinačkom komunističkom ideologijom.
Ako ništa, Kolinda barem navija, pjeva domoljubne pjesme i ne vrijeđa otvoreno, ponekad i bojažljivo pokušava biti na strani pravde i povijesne istine, pa se odmah povlači pred prvim napadima. Nema ona ni znanja, ni mudrosti ni državničke hrabrosti za tako visoku dužnost, ali i to malo što ima, „njezin“ HDZ ismijava i sotonizira, nastojeći u njoj ubiti svaku nacionalnu samosvijest, što će mu i uspjeti s obzirom na njezinu kolebljivost i na njezinu potrebu da ju HDZ podrži u novoj predsjedničkoj kampanji. Sve je to, gledajući tu žalosnu nadziranu hrvatsku političku scenu – šuć muć pa prolij te i dalje, pogleda uprtih nebesima, čekamo hrvatskoga državnika i domoljubnu političku opciju.
Ivica Marijačić
Hrvatski tjednik