Dobili smo Rusiju, ali smo joj dali Agrokor
Povijest međunarodnih odnosa je u stvari povijest konstantnih sukoba između država i nastojanja ostvarivanja dominacije jednih nad drugima. Uglavnom se dominantan položaj ostvarivao snažnijom ekonomijom, višim stupnjem tehnološkoga razvoja, boljom trgovinskom pozicijom itd., dok se instrumentima prisile pribjegavalo tek u situacijama kada nije bilo drugoga načina pokazivanja snage i mijenjanja ravnoteže.
Kriza trgovinskog globalizma
Posljednjih desetljeća vladao je relativni mir, države svijeta su dobro surađivale, svjetska je trgovina procvjetala te smo svjedočili razvoju globalizma kao nikad u povijesti. Tome, čini se, dolazi kraj. Sjedinjene američke države su zbog sve izraženijega gubljenja uloge svjetskoga lidera upravo započele rat s ostatkom svijeta, poglavito Kinom, zasad samo onaj trgovinski.
Za početak je administracija Donalda Trumpa uvela dvadesetpet postotnu carinu na tehnološki značajne proizvode iz Kine i to na uvoz vrijedan 34 milijade dolara, a veliki su izgledi kako će se carine uvesti na sve kineske proizvode, osim ako Kina ne udovolji američkim zahtjevima za otvaranjem tržišta i obuzdavanjem razvoja vlastite visokotehnološke industrije. Šanse za posluh Pekinga su ravne nuli te su i Kinezi odmah odgovorili uvođenjem carina na određene proizvode iz SAD-a.
SAD uvodi carine i za europsku industriju čelika, aluminija i automobila te bi lančanom reakcijom moglo doći do sukoba svih protiv svih, zatvaranja slobodnoga protoka robe s ukupnim snažnim negativnim efektima po čitavu svjetsku ekonomiju. Potencijalni najveći trgovinski rat u povijest odrazit će se na čitavu svjetsku trgovinu, porast će cijene za sve potrošače, poskupjet će i kapital i troškovi proizvodnje.
Bez državne politike
Ne radi se samo o trgovini. Unutar Europske unije vlada tihi rat oko prihvata izbjeglica sa Srednjega istoka koje su LiderHrvatska, na žalost, nema državnu politiku niti lidera koji bi ju vodio u današnjim vremenima te se uglavnom pokoravamo željama većih država. Pobijedili smo Rusiju u nogometu, ali smo joj kroz lex Agrokor darovali značajne nacionalne resurse. Premijer Andrej Plenković se još i hvali tim zakonom kao velikim uspjehom njegove vlade. Odmah nas hvale i rejting agencije. Fitch je, doduše, ostavio kreditni rejting na BB+, ali je izglede hrvatske države sa stabilnih povisio na pozitivne. Kakav uspjeh!svojom brojnošću počele zastrašivati europske lidere. Hrvatska je u vrlo lošoj poziciji zbog svoje lokacije i oblika granice, a čini se kako smo odabrani kao idealna lokacija za prihvat i zaustavljanje prodora imigranata u zapadnu Europu. Europska unija, to je sve jasnije, ni na ovom primjeru uopće nije država već interesna zajednica za zadovoljavanje apetita velikih država te je, ako se ovako nastavi, neminovan njezin kraj.
Hrvatska, na žalost, nema državnu politiku niti lidera koji bi ju vodio u današnjim vremenima te se uglavnom pokoravamo željama većih država. Pobijedili smo Rusiju u nogometu, ali smo joj kroz lex Agrokor darovali značajne nacionalne resurse. Premijer Andrej Plenković se još i hvali tim zakonom kao velikim uspjehom njegove vlade. Odmah nas hvale i rejting agencije. Fitch je, doduše, ostavio kreditni rejting na BB+, ali je izglede hrvatske države sa stabilnih povisio na pozitivne. Kakav uspjeh!
Realno stanje ide zapravo u sve lošijem smjeru. Stabilan proračun i pad duga dok stanovništvo iseljava, a industrija i poljoprivreda nazaduju mogu biti uspjeh samo nekome tko nam ne želi dobro. Hrvatska će dobivati pozitivne ocjene ako nastavi s politikom rasprodaje imovine, prihvaćanja izbjeglica i neštićenju vlastite ekonomije.
Ekonomski Zlatko Dalić
U vrijeme kada se u svijetu vode ekonomski ratovi treba nam premijer ratnik i domoljub koji će znati staviti stvari na svoje mjesto. Treba nam netko tko ispravno detektira probleme, slabosti i snage domaće ekonomije, netko tko se ne boji postaviti snažne i kvalitetne ljude na ključne pozicije. Takva osoba se ne smije baviti trivijalnim stvarima i robovati ustaljenim obrascima ponašanja.
U stvari, treba nam ekonomski Zlatko Dalić. Nogometno je prvenstvo samo simulacija stvarnog natjecanja među državama, ali i evidentan pokazatelj postojanja želje za pobjedom u bilo kojem smislu, ne samo sportskome. Hrvatski su navijači odmah prepoznali potrebne kvalitete hrvatskoga nogometnog izbornika i stali iza svoje reprezentacije. Jednako tako, hrvatski narod priželjkuje i političkoga lidera koji bi ispravnim stavom i odlukama u relativno kratkome roku i ekonomiju poveo u ispravnom smijeru. Po navijačkoj euforiji evidentno je kako u narodu postoji snaga koju samo treba kanalizirati i temeljem koje hrvatska država ima budućnost. Naročito je to važno danas kada je smijer kretanja globalne ekonomije vrlo neizvjestan, što će tražiti iznimne ljude na čelu država.
Marijan Jović
Hrvatski tjednik