Samo par sati trebalo je Nijemcima da svjedoka Ivana Krmpotića smjeste na sigurno u Njemačku
Nijemci su žurno preuzeli i odveli Ivana Krmpotića i njegovu suprugu u Njemačku i uvrstili ih u tzv. program zaštite svjedoka. Učinili su to samo nekoliko sati prošle subote nakon poziva i nakon što je Krmpotić shvatio da od MUP-a i Ranka Ostojića ne može očekivati nikakvu zaštitu. Par dana prije toga, provaljeno je u zgradu u kojoj stanuje u Zagrebu, razbijene su video kamere, a u poštanskome sandučiću ostavljena mu je prijeteća poruka. Neugodnosti svjedok Krmpotić i članovi njegove obitelji doživljavaju već mjesecima, otkad se zna da će biti svjedok protiv čelnika Udbe Josipa Perkovića i Zdravka Mustaća kojima se sudi za sudjelovanje u okrutnoj egzekuciji emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine u Njemačkoj. Obitelj Krmpotić upozoravala je na prijetnje koje joj se upućuju, a nakon provale navodno je Ivan razgovarao i s ministrom unutarnjih poslova Rankom Ostojićem koji mu je tobože obećao zaštitu, ali od toga ništa nije bilo pa je obavijestio Nijemce. Ovo je svakako nova i nečuvena blamaža Hrvatske: svjedoke, njih već osam, protiv Perkovića i Mustača na sve načine zastrašuju,Važan svjedokIvan Krmpotić važan je svjedok. Poznaje Perkovića i Mustača. Mustač ga je svojedobno dva dana tukao kad je otkrio kriminal koji je počinio Mustačev otac a država ih ne štiti pa se logičnim postavlja pitanje ne sudjeluje li sama država u zastrašivanju svjedoka i nesvakidašnjoj opstrukciji sudskoga procesa u Munchenu. Kako bilo, na tri i pol gusto otipkane stranice na sudu su ovih dana pročitani svim slučajevi zastrašivanja svjedoka.
Svjedok Ivan Krmpotić važan je zbog nekoliko činjenica. Prvo, jako dobro poznaje Josipa Perkovića, drugo, jako dobro poznaje i drugookrivljenoga u ovome suđenju Zdravka Mustaća te o njemu ima konkretne spoznaje, i treće, Krmpotić ima spoznaje o slučajevima ubojstava obitelji Ševo u Italiji i Brune Bušića u Francuskoj te je navodno u kontaktu s vlastima tih zemalja koje žele rasvijetliti te slučajeve.
Poznanstvo Ivana Krmpotića i ubijenoga emigranta Stjepana Đurekovića potječe još od 1968. godine. Tada je Krmpotić, zaposlenik SUP-a, na dužnosti inspektora za gospodarski kriminal, istraživao krađe goriva u Ini. Bili su to, slučajevi klasične pljačke: krene cisterna s osam tona goriva, a na PrijetnjeVeć je osam svjedoka kojima se u Hrvatskoj prijeti zbog svjedočenja protiv Mustača i Perkovića. Pitanje više nije zašto ih policija ne štiti, nego potiče li ova izdajnička politika te napade u želji da spasi dvojicu udbašabenzinsku crpku dopremi, zbog hlapljenja usput, 500-600 kg tereta manje. Stjepan Đureković u to je doba bio šef komercijale u Ini pa su Krmpotić i on surađivali na otkrivanju gdje cure tolike količine nafte. Navodno su i poslije toga razdoblja ostali u dobrim odnosima, s vremena na vrijeme viđali se i bili u kontaktu.
Baveći se svojim redovitim poslom, Krmpotić je od početka 70-ih do početka 80-ih prošloga stoljeća u SUP-u pao u brutalnu nemilost osobito nakon što je naišao na kriminal u Centru za obrazovanje SUP-a u Šimunskoj (policijska škola, gdje je radio i kao nastavnik). Otkrio je malverzacije, odnosno otvorenu pljačku novca u slučaju gradnje nove zgrade policijske škole. Gradnja nove škole plaćena je 88 milijuna dinara umjesto 22 milijuna. Nakon otkrića, Krmpotić je suspendiran, udaljen je iz službe, proglašen za hrvatskoga nacionalista te se poslije desetak godina vukao po sudovima tražeći pravdu. Poanta je u tome što je otkrio da je za malverzacije odgovoran Andrija Mustač, otac Zdravka Mustača. Nakon toga, Krmpotića je saslušavao Zdravko Mustač, obrađivao ga je i dva dana tukao.
Mustačev otac odgovoran za pljačku u gradnji zgrade policijske škole
Kasnije je sudskom odlukom Krmpotić vraćen na posao, ali nisu mu dali da radi isti posao već su ga degradirali i poslali u milicijsku stanicu na Trešnjevci (jedna od zagrebačkih općina tih dana) kao običnoga operativca. Ponovno je tužio, tražio veze, kasnije (pred samostalnost Hrvatske) je rehabilitiran i ubrzo umirovljen 1987. godine.
Krmpotić je 1990. godine, po stjecanju hrvatske samostalnosti, vraćen iz mirovine te je bio zadužen za obrazovanje hrvatskih redarstvenika prije osnivanja Zbora narodne garde. Jako dobro poznaje Josipa Perkovića i iz toga razdoblja u kojemu se skrivalo, palilo i uništavalo dokumente.
Na minhenskome ročištu u srijedu, 17. travnja, svjedočio je inspektor Ronald Bruder, jedan od triju glavnih policijskih istražitelja koji rade na ovome slučaju, koji se posebno bavi svjedocima, te iznio popis od osam svjedoka koji otkad su im poslani pozivi doživljavaju razne neugodnosti na radnome mjestu, pokreću se ili reaktiviraju prastari sudski postupci protiv njih, pa neki čak i primaju prijetnje fizičkom silom ili ubojstvom, upućene njima ili članovima obitelji. Ima tu svega. Prijetnje i pritisci dosad su upućeni Boži Vukušiću, Vici Vukojeviću, prijetnje su prijavile i dvije svjedokinje Maria Rodriguens i Jelena Vitezica, pa sada Ivan Krmpotić i Mario Eterović. Naposljetku, popis svjedoka kojima se prijeti zasad završava s Riječaninom Vigorom Komarom (Momir Blagojević), koji u ovu priču ustrajno unosi ulogu Slavice Ecclestone, kao navodne suradnice Udbe.
Konkretno, svjedok Krmpotić prijavio je da je, otkad je u kontaktu s njemačkim istražiteljima, protiv njega aktiviran kazneni postupak (riječ je o nekoj smijuriji slučaja kupnje 1,2 četvorna metra - Krmpotić je dobio građansku parnicu pa je druga strana pokrenula kazneni postupak zbog navodnoga falsifikata ugovora za događaj od prije 20-ak godina). Krmpotić je u dva dana primio poziv za svjedočenje u Njemačkoj (dostava preko Općinskoga kaznenog suda u Zagrebu) i poziv da se kao optuženik pojavi na ročištu pred Općinskim kaznenim sudom u Zagrebu. Helena Krmpotić, njegova kći i novinarka HTV-a, pod postupkom je za izvanredni otkaz na Radmanovoj televiziji, a druga kći Gabrijela dobila je otkaz kao ravnateljica Kulturno-informativnoga centra u Zagrebu.
Kćeri Heleni odmah uzeli računalo
Posljednja priča u tome je vijest od 12. travnja 2015. da je Sindičić imao čudnu prometnu nesreću kada ga je, navodno, s autoceste kod Nurnberga izgurao neki terenac i pospremio u bolnicu s nekoliko polomljenih rebara. Sindičić je odmah dao izjavu Novome listu u kojoj kaže da nesreća nije slučajna, a kao odgovorne ne isključuje ni Nijemce.
I inače, ima strašno mnogo problema sa svjedocima iz Hrvatske, Srbije i BiH jer dostava poziva ide jako sporo. Svjedoci se mahom ne odazivaju, neki se uopće ne javljaju, a oni koji se jave ili dobivaju amneziju, ili prijavljuju prijetnje i slične neugodnosti.
Dakle dan nakon što je pred sudom u Munchenu svjedočio inspektor Bruder te između ostaloga iznio da je svjedok Krmpotić pod prijetnjom u Hrvatskoj, njegovoj kćeri Heleni Krmpotić bez obrazloženja je oduzeto osobno računalo sa stola (pretpostavlja se da provjeravaju je li slala poruke u Njemačku s HTV-ova računala), a u petak je izvršena provala u zgradu u kojoj Ivan Krmpotić stanuje, obijena je brava na vratima, uništene dvije sigurnosne kamere i u poštanski sandučić ubačena prijeteća poruka. Krmpotić je nazvao policiju koja nije htjela doći. Nakon toga, nazvali su Nijemce, a oni su u roku od nekoliko sati poslali nekoliko policajaca i odveli Krmpotića i suprugu u Njemačku, u program zaštite svjedoka.
Ivica Marijačić
Hrvatski tjednik