Nemamo ni trenera ni igrača da bismo očekivali bolje!
Prema nedavnome istraživanju britanskoga The Economista, Hrvatska se nalazi na listi od deset zemalja zemalja koje imaju najgoru ekonomiju u 2014. godini. Informaciju je na svome Twitter profilu objavio Robert Alan Ward glavni urednik 'Intelligence Unita' konzultantskoga odjela The Economista. 'Fiskalna štednja, visoka nezaposlenost, vanjski dug, krediti, slaba konkurentnost koči rast. Oporavak od 2015. godine', odgovorio je Ward na svom twitter profilu na pitanje kako se i zašto Hrvatska našla u društvu Cipra,Ukrajine, Portorika, Libije, Srednjoafričke Republike, Venezuele, Gvineje, Argentine i Barbadosa.
Ekonomist Ljubo Jurčić smatra kako je istina da ima razvijenih zemljama od nas, ali više i onih nerazvijenih. 'To nije apsolutna usporedba, mi spadamo u srednje razvijene zemlje s dohotkom od 10 tisuća eura po glavi stanovnika. Ima SmjerEkonomist Ljubo Jurčić smatra kako je istina da ima razvijenih zemljama od nas, ali više i onih nerazvijenih. 'To nije apsolutna usporedba, mi spadamo u srednje razvijene zemlje s dohotkom od 10 tisuća eura po glavi stanovnika. Ima mnogo zemalja koje imaju i manji dohodak, ali mi spadamo među te ekonomije koje su odrasle i prema njima idemo u lošemu smjeru.mnogo zemalja koje imaju i manji dohodak, ali mi spadamo među te ekonomije koje su odrasle i prema njima idemo u lošemu smjeru.
Naša je nezaposlenost treća najveća u Europi. U biti, imamo najviše nezaposlenosti po postotku radno sposobnog stanovništva, gori smo od Grčke i od Španjolske. Naša je evidencija drukčija pa se to ne vidi, imamo najmanju potrošnju u Europi, uz Bugarsku i Rumunjsku, jedina smo zemlja koja u prošlih pet, šest godina nema gospodarski rast, nego samo pad i to bez naznake i politike da će se to zaustaviti te po svim značajkama, u svojoj skupini zemalja, spadamo u zemlje s najlošijim trendovima', govori Jurčić.
Ističe kako su razni ekonomski stručnjaci još 2010. govorili da se ne ćemo oporaviti do 2011. - 2012. „Upravo sam u Hrvatskome tjedniku prije dvije godine rekao 'da smo s ovom Vladom izgubili 2012., 2013. i prvu polovicu 2014. godine'. U ono vrijeme kada sam davao tu izjavu još sam spomenuo kako bi, ako želimo da nam 2014. bila dobra, trebalo već tada poduzeti mjere jer mjere ne djeluju odmah, nego s pomakom od šest mjeseci do godinu dana.
Možemo samo očekivati čudo
Sada ističem da bi Vlada, ako želimo da nam 2015. bude bolja, već sada trebala imati neke konkretne, suvisle, cjelovite mjere da se to preokrene. Budući da tih mjera nema, možemo samo očekivati čudo, ili da se nešto radikalno pozitivno dogodi u našemu okruženju u čemu ćemo i mi participirati. S jedne MMFMMF i Svjetska banka nisu zaduženi za razvoj Hrvatske, oni imaju svoju politiku, svoj posao i njima vjerojatno ta politika, odnosno čuvanje njihovih poslova, ide u prilog i zato ju oni hvale. Licemjerno je reći da u Hrvatskoj raste nezaposlenost, a da Svjetska banka i MMF pohvaljuju takvu politiku.strane, mala je vjerojatnost da će se dogoditi čudo, s druge strane, sve nam zemlje konkuriraju.
Sad, ako naši konkurenti treniraju, trče i bolje igraju, mi nemamo šanse da nam u krilo nešto padne automatski. Mi smo otvorena zemlja, a ako se naši konkurenti razvijaju brže i bolje, ne možemo očekivati da nam spontano bude bolje. Može nam biti bolje ako imamo u momčadi boljega igrača ili trenera, a mi to, na žalost, još uvijek nemamo.
Osvrćući se na nedavno izjave ministra financija Slavka Linića, koji je u Americi sudjelovao na proljetnoj skupštini Svjetske banke i Međunarodnoga monetarnog fonda, kako su 'Svjetska banka i MMF zadovoljni reformama koje provodi Vlada', Jurčić naglašava kako oni nisu zaduženi za hrvatski razvoj.
'Svjetska banka i MMF nisu zaduženi za razvoj Hrvatske. Mi smo čitavo vrijeme propadanja imali pohvalu međunarodnih svjetskih organizacija jer se našom politikom čuvaju njihovi interesi. Zapravo to je posve normalno. Naši ministri i direktori banaka dobivali su potpore i nagrade u isto vrijeme kada je Hrvatska propadala. MMF i Svjetska banka nisu zaduženi za razvoj Hrvatske, oni imaju svoju politiku, svoj posao i njima vjerojatno ta politika, odnosno čuvanje njihovih poslova, ide u prilog i zato ju oni hvale. Licemjerno je reći da u Hrvatskoj raste nezaposlenost, a da Svjetska banka i MMF pohvaljuju takvu politiku. Svjetska je banka zadužena za razvoj, doduše, manje razine zemalja nego što je Hrvatska, jer je ona zadužena za zemlje koje imaju 5000 dolara po glavi stanovnika, mi imamo 13 000 - 14 000 dolara. Znači, mi nismo čak ni u vidokrugu Svjetske banke. MMF traži da smo stabilni, da možemo platiti svoje dugove, i tu smo stabilni. Ali osobno ne vjerujem da je stabilnost, koja sada ide preko leđa hrvatskih građana zbog manje plaće i dohotka, kada zbog kapitala idemo u bijedu, u nacionalnome hrvatskom interesu."
Hrvatski tjednik