Dr. Ante Nazor: Zašto su fotografije stradanja Vukovara bile 'preteške' za EU parlament pa nisu dopuštene na izložbi u Bruxellesu?
Hrvatskome memorijalno-dokumentacijskome centru Domovinskoga rata obratili su se hrvatski zastupnici u EU parlamentu Davor Ivo Stier i Ruža Tomašić sa zamolbom da im pomognemo oko pripreme izložbe o Vukovaru. Prema koncepciji, na trima uvodnim plakatima prikazani su uzroci rata i stradanja Hrvatske 1991. te 11 plakata s FotografijeZatraženo je da se makne tekst ispod fotografije razrušenoga željezničkog kolodvora u Vukovaru 1991., u kojemu piše da je to posljedica napada JNA i srpskih snaga (dakle, ne 'srbočetničkih' snaga kako je to navedeno u nekim medijima).fotografijama Vukovara 1991. i podatcima o obrani, odnosu snaga, stradanju, mirnoj reintegraciji i obnovi Vukovara.
Tekst uz plakate utemeljen je na izvorima i dostupnim podatcima. Problem je nastao, koliko mi je poznato, što je neka komisija u EU parlamentu u Bruxellesu procijenila da su pojedine fotografije 'teške' te da, navodno, ne treba isticati ulogu 'srpskih snaga', odnosno Srbije, u agresiji na Vukovar i Hrvatsku.
Primjerice, zatraženo je da se makne tekst ispod fotografije razrušenoga željezničkog kolodvora u Vukovaru 1991., u kojemu piše da je to posljedica napada JNA i srpskih snaga (dakle, ne 'srbočetničkih' snaga kako je to navedeno u nekim medijima).
Kao povjesničar i znanstvenik događaje i činjenice moram nazivati pravim imenom, a činjenica je da su Vukovar i Hrvatsku 1991. napale i razorile JNA i srpske snage. Može se razumjeti da su neke od fotografija za EU birokraciju bile 'teške' (primjerice prizori poginulih u Vukovaru), no činjenica je da se to zaista dogodilo u srcu Europe 1991. godine.
Događaje treba prikazati cjelovito i objektivno
Ne može se, međutim, razumjeti da im je 'težak' i prizor razorene vukovarske bolnice te navedeni podatci o tome koliko je u bolnicu primljeno ranjenika, rođeno djece za vrijeme opsade i slično. Ako smo kompromisno pristali na smanjenje broja plakata, nikad ne ću pristati na pokušaj da se činjenice skrivaju, navodno radi nekoga boljeg sutra, jer je upravo povijest pokazala da se na taj način samo produbljuje traumatiziranost u društvu, koja zatim postaje okidač za nove sukobe.
Događaje iz povijesti treba prikazati cjelovito i objektivno. Zaključivanje o povijesnim događajima i osobama treba se temeljiti na jednakim kriterijima, ako želimo biti vjerodostojni, bez obzira na to o kojemu povijesnom razdoblju govorimo i bez obzira na to jesu li događaji vezani u povijest 'velikih' naroda i država ili uz povijest 'malih' naroda i država koje nemaju neki politički značaj u međunarodnoj zajednici.
Dr. Ante Nazor
Hrvatski tjednik