Novi časopis za kulturu, društvo i politiku
U prostorijama Matice Hrvatske u Zagrebu predstavljen je 28. 11. prvi broj novog časopisa za ''kulturu povijest i politiku'' znakovitog naziva - ''Obnova''. O časopisu su govorili Tomislav Sunić, Jure Vujić, Hrvoje Hitrec i glavni i odgovorni urednik Marko Paradžik. Časopis ''Obnovu'' pokrenula je istoimena udruga, a ono što posebno raduje jest to da iza cijelog projekta stoje mladi ljudi, mahom studenti ili donedavni studenti.
Naime, dugo se u Hrvatskoj osjećao nedostatak inicijative mladih na kulturnom i političkom polju, barem kada je riječ o inicijativama koje bi zagovarale kroatocentrični koncept kulture i politike, za razliku od ''regionskog'' koncepta koji se nakon dvije tisućite razmahao i s vremenom postao dominantan.
Kulturni događaj godine
Iako je riječ tek o prvom broju, već sada se može pojava ''Obnove'' proglasiti kulturnim događajem DogađajIako je riječ tek o prvom broju, već sada se može pojava ''Obnove'' proglasiti kulturnim događajem godine. Pri tome ne treba imati u vidu samo vrijednost priloga objavljenih u ovom broju i onih koji casopisće, nadam se, biti objavljeni u narednim brojevima časopisa, nego i samu činjenicu da se jedan ovakav časopis pojavio u ovom sumornom vremenu kada se sve češće čini da kroatocentrični koncept kulture, što uključuje i europski kontekst, zagovaraju još samo postariji autori na marginama kulturnog i javnog života. Tim časnim veteranima nužna je već bila ''Obnova''!godine. Pri tome ne treba imati u vidu samo vrijednost priloga objavljenih u ovom broju i onih koji će, nadam se, biti objavljeni u narednim brojevima časopisa, nego i samu činjenicu da se jedan ovakav časopis pojavio u ovom sumornom vremenu kada se sve češće čini da kroatocentrični koncept kulture, što uključuje i europski kontekst, zagovaraju još samo postariji autori na marginama kulturnog i javnog života. Tim časnim veteranima nužna je već bila ''Obnova''!
Tema prvog broja je ''Kulturna hegemonija'', te je toj temi posvećen i najveći broj tekstova, a što se samog koncepta časopisa tiče, on se sastoji od tri cjeline: u prvoj su razgovori s odabranim sugovornicima (u ovom slučaju to su T. Sunić i H. Hitrec, a razgovore su vodili Leo Marić i Davor Dijanović); u drugoj dolaze radovi vezani uz temu broja (Leo Marić: Europska nova desnica i teorija kulturne hegemonije; Marko Paradžik: Ideologija u romanima Michela Houellbecqua; Marina Skelin: Feminizam kao politički program u 21. stoljeću;: Igor Vranić: Medijski posredovana zbilja – stvaranje medijske slike o Domovinskom ratu; Dominik Bertha: Tajne Daorsona; Jan Sokolar: Sukob medicine i alternativne medicine; Alen Horvat: Distributizam – katolička ekonomska misao); treća cjelina posvećena je literarnim radovima, u tom dijelu objavljene su pjesme Davora Dijanovića, Antonije Kranjčina i Dominika Berthe.
U hrvatskom kulturnom i političkom životu pojedini časopisi imali su vrlo značajne, ponekada i prekretničke uloge. Nadajmo se da i ''Obnova'' baštini nešto od te hrvatske tradicije. Ne samo zbog ovih mladih ljudi, nego i zbog nas samih.
Hrvatski tjednik