Javna rasprava kao smokvin list
Ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Željko Jozić, iako se pravi nevješt, vrlo sinkronizirano djeluje s ministrom znanosti, obrazovanja i sporta u svezi s nametanjem 'novog' i 'jedinstvenog' pravopisa u obrazovni sustav, iako javna rasprava o 'inačici' još nije praktično ni završila. Željko Jozić izjavio je (Večernji list, 26. travnja) da su napisali pravopis koji će staviti na stranice Instituta, u lipnju, a hoće li se njime itko služiti, na to ne mogu utjecati. 'Hoće li ga mjerodavna državna tijela propisati kao služben, u ovom trenutku ne znamo, ali ako se to dogodi, bit će to znak da smo dobro odradili posao', ponosno je izjavio Jozić.
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović toga istog dana kad je objavljen Jozićev intervju, razaslao je okružnicu nakladnicima udžbenika za osnovnu i srednju školu u kojoj jasno stoji sljedeće: 'S obzirom da Ministarstvo podržava jedinstveni pravopis koji će uskoro donijeti Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, očekujemo da će svi novi udžbenici biti i jezično usklađeni.' Da ne bude zabune, Ministarstvo je propisalo da se zahtjevi za uvrštenje udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava na Popis mogu podnijeti najkasnije do ponedjeljka, 3. lipnja 2013.
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta, dakle, unaprijed je izrekao svoje očekivanje da svi novi udžbenici budu jezično usklađeni s 'jedinstvenim pravopisom'. Iz toga proizlazi da je 'novi jedinstveni' Hrvatski pravopis već poznat i da je po starom revolucionarno-komunističkom obrascu javna rasprava o 'inačici' samo smokvin list za nešto o čemu je već odlučeno. Iz okružnice se ne vidi na osnovi kojeg propisa ministar izvlači svoje pravo u pogledu svojih očekivanja glede jezične usklađenosti udžbenika za osnovne i srednje škole?
Rabota
Pravopis ima na neki način snagu zakona. Zakoni, prije konačnoga prihvaćanja, osim javne rasprave, prolaze raspravu u Vladi i Hrvatskome saboru. Može li u demokratskom RabotaZa bavljenje znanošću, obrazovanjem i sportom, a napose pitanjem hrvatskog jezika, treba mnogo više suptilnosti i tolerantnosti nego što je pokazuje ministar i čelni čovjek njegove ispostave – Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, jer u čitavoj toj raboti ima mnogo toga što narušava demokratsku proceduru i Hrvatsku čini duboko upitnom kao pravnu državu.društvu ministar znanosti, zvao se on i Jovanović, biti jedini mjerodavan za donošenje pravopisa? Je li to razlog što je bez obrazloženja, protupravno ukinuo Vijeće za normu hrvatskoga standardnog jezika? Nije jasno što će se dogoditi s udžbenicima za visoka učilišta, znanstvenim radovima itd, jednom riječju, sa svima koji se služe hrvatskim jezikom, a ne pokriva njihov rad Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.
Što će se dogoditi s autorima onih udžbenika ili nakladnicima koji otkažu prihvatiti oktroirani Jovanović-Jozićev pravopis. Kad Željko Jozić kaže da želi pomirbu svih jezikoslovaca te red i stabilnost, koji po njegovu mišljenju, ne postoje u pravopisu (kako bi valjda opravdao svoju povijesnu misiju) morat će najprije pokušati čuti što misle mnogo poznatiji i stručniji hrvatski jezikoslovci o njegovu poslu i oni koji u medijskom prostoru nameću njegovo mišljenje kao jedino moguće.
Za bavljenje znanošću, obrazovanjem i sportom, a napose pitanjem hrvatskog jezika, treba mnogo više suptilnosti i tolerantnosti nego što je pokazuje ministar i čelni čovjek njegove ispostave – Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, jer u čitavoj toj raboti ima mnogo toga što narušava demokratsku proceduru i Hrvatsku čini duboko upitnom kao pravnu državu.
Izradba 'novog' pravopisa unosi nemir i nestabilnost u jezična pitanja
Razred za filološke znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) upozorio je u svojoj Izjavi od 23. travnja da izradba 'novog' pravopisa u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ) 'unosi novi nemir i nestabilnost u jezična pitanja u zemlji'. U povodu službenih objašnjenja i iznenađujuće medijske potpore izradi novoga pravopisa IHJJ, u kojima se najavljuje da će taj pravopis okončati neprestane prijepore oko hrvatskoga pravopisa, Razred priopćava da ocjena o neriješenim pravopisnim pitanjima nije utemeljena.
Jer su, kako podsjeća, na osnovi zaključaka Vijeća za normu hrvatskoga standardnoga jezika već objavljena dva pravopisa i niz publikacija i udžbenika, uključujući i publikacije Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, radovi na terminološkome Projektu Struna kao i školski normativni rječnik Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. 'Zbog toga izjava o tome da zaključci Vijeća nisu zaživjeli ili da je stanje u hrvatskom pravopisu ozbiljno nesređeno Razred smatra neutemeljenima', stoji u Izjavi, koju je potpisao tajnik Razreda akademik August Kovačec.
Razred smatra da je niz jezičnih i pravopisnih pitanja bio na najboljem putu stabilizacije i rješavanja bez nasilnoga nametanja. 'Ocjena o nesređenosti pravopisnih pitanja Ministarstva obrazovanja i sporta te dijela medija, kao i poticaj za izradu drugačijega pravopisa, zapravo tu stabilizaciju ometaju i unose novi nemir i nestabilnost u jezična pitanja u zemlji', stoji u Izjavi. Razred podsjeća kako je prije ljeta 2012. dao izjavu za javnost u povodu neobrazloženoga raspuštanja Vijeća za normu hrvatskoga standardnoga jezika i izrazio žaljenje te mišljenje kako bi tu odluku najrazumnije bilo povući. Razred za filološke znanosti svoju je Izjavu donio nakon sjednice 22. travnja, odzivajući se pozivu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje na sudjelovanje u javnoj raspravi o prijedlogu 'novoga jedinstvenoga hrvatskog pravopisa', koji se izrađuje u tom Institutu. (mc)