Nove granice i priča o salveti

Kad je svima bilo jasno da će Srbija izgubiti agresivni rat protiv Hrvatske, vođa britanskih liberalnih demokrata Paddy Ashdown podvalio je preko Timesa priču o "salveti" na kojoj je navodno hrvatski predsjednik Franjo Tuđman 1995. godine u londonskoj kraljevskoj palači na ručku u povodu obilježavanja 60. obljetnice pobjede antihitlerovske koalicije nacrtao kako bi trebala izgledati podjela BiH. Ta salveta zahvaljujući Paddyju Ashdownu ušla je u anale svjetske i Franjo Tuđmaneuropske povijesti kao jedna od najbizarnijih političkih huncutarija i mešetarenja.

Takvu sudbinu, međutim, ne će doživjeti prijedlog britanskog diplomata Ivora Robertsa, koji je u Beogradu stolovao u vrijeme Slobodana Miloševića kad se Nove graniceIvor Roberts preko beogradskih medija poručio je da je neophodan novi Berlinski kongres kako bi se dugoročnije stabilizirao Balkan. 'Kosovski su Albanci nezadovoljni jer ni na vidiku nije njihov ulazak u UN. Srbija se ne može odreći 18 posto svoga teritorija. BiH ne funkcioniraovaj pripremao za obračun s Albancima na Kosovu, jer se njegov nedavni prijedlog o podjeli Kosova već čuo od srbijanskih političara, pa i samog 'oca nacije' Dobrice Ćosića.

Novi Berlinski kongres

Ivor Roberts preko beogradskih medija poručio je da je neophodan novi Berlinski kongres kako bi se dugoročnije stabilizirao Balkan. 'Kosovski su Albanci nezadovoljni jer ni na vidiku nije njihov ulazak u UN. Srbija se ne može odreći 18 posto svoga teritorija. BiH ne funkcionira. Nikomu nije jasno zašto bi se nekim narodima na teritoriju bivše Jugoslavije dopuštao i uvažavao referendum o samoopredjeljenju, dok je drugima to pravo uskraćeno', tvrdi Roberts koji bi međunarodnu konferenciju sazvao 'uz podršku, nazočnost i jamstvo EU, SAD-a i Rusije', a na kojoj bi Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Makedonija, BiH i Priština (svi osim Slovenije) potpisali ugovor o 'funkcionalnim granicama bez obzira na provizornosti iz Jajca 1943.'

Robertsu i drugim sudionicima devedesetih je godina za pregovaračkim stolom, kako prenosi Politika online, 'ozbiljno ometala posao neprincipijelna i neiskrena politika SAD-a.'

Poziciju Ivora Robertsa glede Albanaca na Kosovu razotkrila je još povjesničarka Carole Hodge u knjizi 'Velika Britanija i Balkan' u kojoj je Roberts, zajedno s još jednim predsPaddy Ashdowntavnikom britanskog Ministarstva vanjskih poslova, koji nije pokazivao previše simpatija prema Albancima, ustvrdio kako bi kosovski Albanci trebali prihvatiti pregovore s Miloševićem.

Pomoćnik državne tajnice SAD-a Filip Gordon za nedavnog boravka u Dubrovniku poslao je jasnu poruku kako ni SAD ni EU od Srbije ne očekuju da u ovoj fazi prizna Kosovo.

'Ona to ne će učiniti. Međutim, Srbija će se morati pomiriti s realnošću demokratskog, suverenog, nezavisnog i multietničkog Kosova u sadašnjim granicama', rekao je Gordon drugog dana Croatia Summita.

Ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Jeremić koji bi u rujnu trebao preuzeti jednogodišnje predsjedanje Glavnom skupštinom UN-a izjavio je kako bi zahtjev Kosova za prijam u članstvo UN-a, za vrijeme njegova predsjedavanja bio akt besmislene provokacije, koji on ne bi dopustio jer dok god Srbija predsjedava UN-om, to bi se moglo dogoditi samo preko njega mrtvog.

Washington je još ranije poručio Jeremiću da se od njega u New Yorku očekuje da bude neutralan, mirotvoran i spreman naIvor Roberts inicijative i kompromise - ali i da s tog mjesta 'ne nameće interese svoje zemlje'.

U svezi s inicijativama o podjeli Kosova po etničkoj crti, njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle izjavio je da se Njemačka protivi bilo kakvoj podjeli Kosova. Njemački šef diplomacije smatra da je zemljovid Balkana utvrđen i da je pitanje teritorijalnih promjena okončano.

Na temelju svega nameće se pitanje u čije ime govori sir Ivor Roberts i tko bi podržao njegovu međunarodnu konferenciju koja bi prekrajanjem granica stvorila novi metež na području BiH, Kosova, Makedonije, Srbije i Hrvatske. Je li njegov plan tek samo udovoljavanje srbijanskim interesima na Kosovu ili uspostava granica možebitne Velike Srbije? Čini se da donekle i sam nudi odgovor kad kaže kako je povremeno u kontaktu s lordom Owenom, švedskim ministrom Carlom Bildtom i Torwaldom Stoltenbergom. No kad spominje ta imena, trebao bi znati da oni nisu u najboljem sjećanju ni u Hrvatskoj ni u BiH. Ivor Roberts u tekstu objavljenom pod naslovom 'Blakanu neophodan popravni Dayton', hvali se s rješenjima irskog pitanja. Međutim, krajem lipnja ponovno je eskalirao sukob između katolika i protestanata u Belfastu zbog obilježavanja pobjede Britanaca nad katolicima. To je možda i najžešći sukob od potpisivanja mirovnog sporazuma 'Good Friday' iz 1998., kojim je okončan 30-godišnji sukob. Možda je ta eskalacija znak da se razmisli o sazivanju međunarodne konferencije o irskom pitanju.

Marko Curać
Hrvatski list

Hrvatski list

Ned, 19-01-2025, 20:46:26

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.