Slučaj "Čačić" i anarhija u koaliciji
Koliko god se opirao, predsjednik Vlade RH, SDP-ovac Zoran Milanović, ne će još dugo moći podnositi pritisak međunarodne zajednice da smjeni potpredsjednika Vlade Radimira Čačića. Hrvatskoj su, naime, Amerikanci jasno i čvrsto dali do znanja da prvi potpredsjednik nakon svega mora otići iz Vlade. Sa zahtjevima Washingtona suglasan je i Bruxelless. I inače, rijetko kada ta dva središta moći, kada je u pitanju Hrvatska, djeluju divergentno. Obaminu administraciju izrazito iritira ne samo činjenica da u Vladi djeluje Čačić koji je nedavno na mađarskom sudu proglašen krivim za prometnu nesreću u kojoj su smrtno stradale dvije osobe nego još i više način na koji se osuđeni Čačić postavlja nakon te presude, Američka vlastO tome što misle o daljnjem ostanku Čačića u Vladi, američke vlasti jasno su diplomatskim kanalima i kontaktima dale do znanja ministrici vanjskih poslova Vesni Pusić, predsjedniku RH Ivi Josipoviću, a da od svog zahtjeva ne će odustati, svjedoči i činjenica da su i hrvatske sigurnosne službe u svoja pisana izvješća o stanju u državi istaknule imperativ međunarodne politike da Čačić mora otićiodbijajući podnijeti ostavku i usput prijeteći svima koji mu tu presudu budu „nabijali na nos".
O tome što misle o daljnjem ostanku Čačića u Vladi, američke vlasti jasno su diplomatskim kanalima i kontaktima dale do znanja ministrici vanjskih poslova Vesni Pusić, predsjedniku RH Ivi Josipoviću, a da od svog zahtjeva ne će odustati, svjedoči i činjenica da su i hrvatske sigurnosne službe u svoja pisana izvješća o stanju u državi istaknule imperativ međunarodne politike da Čačić mora otići. Sve to jasno je i predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću. Navodno, Milanović je svjestan da se mora odreći Čačića, ali trenutačno traga za načinom kako to izvesti, a da ne ispadne kao gruba smjena.
Da međunarodna politika traži od Hrvatske odlazak Čačića, bilo je jasno već nakon nekoliko dana poslije presude u reakciji predsjednika Ive Josipovića. On je HNS-u poručio kako bi trebalo ozbiljno razmisliti o tomu može li Čačić i dalje ostati u politici i izvršnoj vlasti. Sam Čačić, međutim, uzvratio je implicite Josipoviću neka gleda svoja posla. I ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić bila je na mukama nakon presude. Ona koja i inače revno postupa po nalozima međunarodne politike, ovaj put, ako je željela ostati dosljedna, morala se distancirati od Čačića. Za to, pak, nije imala snage, ali je nedolaskom na skup HNS-a, premda je toga dana bila u Zagrebu i bez obveza, pokazala da nije daleko od pomisli raskida s Čačićem. Ipak, sutradan je nevoljko stala u zaštitu Čačića rekavši da bi njegov odlazak značio destabilizaciju Vlade, a njima, HNS-u, navodno je do građana i stabilnosti vlasti.
Slučaj Čačić izazvao je potpunu anarhiju u vladajućoj koaliciji, općenito i u pojedinim članicama te koalicije zasebno. Narušeni su odnosi između SDP-a i HNS-a, zatim između IDS-a i tih stranaka, a neuspješno prikrivani raskol u samome SDP-u sve više izbija na vidjelo, kao uostalom i u HNS-u i u IDS-u. S obzirom na snagu tih unutarnjih koalicijskih i unutarstranačkih sukobljavanja, teško je očekivati da će takva koalicija izdržati u Hrvatskoj još pune 3 i pol 5 godine. Što god bilo, izgleda da Čačić mora napustiti Vladu, sviđalo mu se to ili ne.
Milanovićeva vlada prepisala HDZ-ovu strategiju
Ravnateljica instituta za javne financije Katarina Ott razotkrila je ovih dana mutnu rabotu Milanovićeve vlade, koja je, kako je napomenula, od riječi do riječi prepisala Strategiju Vladinih programa od 2013. do 2015. od bivše HDZ-ove vlade, onu iz 2010. 'Je li moguće da nova Vlada nema svoju strategiju i zašto smo uopće imali izbore', upitala je Katarina Ott ovih dana na raspravi u organizaciji Zaklade Friedrich Ebert. Kaže da strategija ima gotovo 400 stranica i da ju nije mogla pročitati u jednoj noći. Tvrdi da je šokirana što su prvi strateški cilj države te dvanaest općih ciljeva iz Strategije 2013. – 2015. identični s strategijom prijašnje vlade. Spomenuta je strategija trebala biti donesena još u svibnju, a smjernice za fiskalnu politiku, kojih još nema, do sredine lipnja, jer su ta dva dokumenta preduvjet za izradbu novog proračuna.
Potpredsjednik vlade Branko Grčić uporabu 'kopirke' (copy paste) u izradbi strategije hladno objašnjava da se okolnosti i procesi na osnovi kojih su izrađene smjernice nisu promijenili. Afera sa Strategijom samo je dokaz da Milanovićev kabinet, kojem je glavni partner u pokretanju investicija postala Banja Luka, nema nikakav koncept strategije i razvoja, samo znade zavoditi poreze i lupati osiromašene građane po džepu –PDV-om, cijenama struje, plina itd. Djecu se od prvog razreda osnovne škole uči u školi i u kući da ne smiju prepisivati zadaće. Za prepisivanje magistarskih i doktorskih disertacija neki su političari završavali na stupu srama ili davali ostavke i nitko ih nije pitao jesu li se promijenile okolnosti. Milanovićevoj je vladi sve dopušteno, pa i prepisivanje. Copy paste vodi nas u bolju budućnost.
Hrvatski list