U Beogradu ispitan Prlina, DORH od Rusije zatražio svu dokumentaciju

Priča oko ubojstva dvojice ruskih novinara Viktora Nogina i Genadija Kurrinova dobila je ovih dana svoj nastavak. Podsjetimo da su ruskog novinara Nogina i snimatelja Kurrinova 1. rujna 1991. godine, na putu iz Beograda prema Hrvatskoj Kostajnici u zasjedi dočekali pripadnici srpske jedinice za posebne namjene, izrešetali njihov automobil s diplomatskim registracijskim pločicama ruskoganogin kurinov veleposlanstva u Zagrebu i ubili obojicu novinara pucajući u njih iz pištolja. Nakon toga zapalili su automobil s tijelima, a da cijeli tragični događaj prikriju, odvukli ostatke na udaljenost od oko 3.5 km i zakopali. Nakon nekoliko mjeseci sve su otkopali, odstranili ljudske kosti, a olupinu automobila pokazivali Rusima kao primjer zločina Hrvatske vojske.

Ipak nisu uspjeli u svom naumu jer je brojna dokumentacija koje se domogla Hrvatska vojska pri oslobođenju toga prostora, potvrdila kako su ubojstvo učinili Srbi. U svibnju ove godine dvojici ruskih novinara otkriveno je i spomen-obilježje u selu Panjani koje je prije mjesec dana posjetila obitelj ubijenog Genadija Kurrinova, supruga Galinova, sin Ivan i kći Marija. Spomen-obilježje u Panjanima posjetio je i Sergej Gruzinov, bivši ministar za informiranje u Vladi Rusije, inače ratni prijatelj ubijenih ruskih novinara, danas član parlamentarnog odbora Ruskog parlamenta za geostratešku politiku te šef Katedre geostrategije na Moskovskom fakultetu.

'Savo Štrbac, bivši sekretar tzv. Vlade Republike Srpske Krajine u Banjoj Luci i Beogradu promovirao je svoju novu knjigu 'Rat i riječ' u kojoj je jasno napisao da su Srbi ubili ruske novinare. Štrbac se u knjizi obračunava sa Vladimirom Mukusevom, bivšim ruskim novinarom, bivšim deputatom vrhovnog sovjete Ruske Federacije i bivšim predsjednikom istražnog povjerenstva Ruskog parlamenta koje je istraživalo ubojstvo dvojice ruskih novinara. U knjizi ih Štrbac među ostalim optužuje da nisu htjeli preuzeti posmrtne ostatke ruskih novinara' - kaže Ivica Pandža Orkan, koji već godinama radi na otkrivanju istine o ubijenim ruskim novinarima, a o čemu je Hrvatski list u nekoliko navrata detaljno pisao, ali i donio razgovor s Vladimirom Mukusevompanjani1.

Cijela priča oko ubojstva ruskih novinara dobila je novi nastavak jer je Županijsko državno odvjetništvo u Sisku putem međunarodne pravne pomoći zatražilo pomoć od tužiteljstava BiH i Srbije za provjeru adresa za deset osoba za koje postoje saznanja da žive na teritoriju BiH i Srbije, a traže se zbog povezanosti za ovaj strašni zločin. Riječ je o Stevanu Vučiniću zvanom Hans, Zoranu Prlini, Nikoli Begoviću, Predragu Kneževiću, Stevanu Borojeviću, Nikoli Žižaku, Dušku Raduloviću, Iliji Čizmiću, Zdravku Matijaševiću i Stevi Miličeviću. DORH je, kako nam je kazao Ivica Pandža Orkan, i od tužiteljstva Ruske federacije zatražio dostavu svih dokumenata o ovom slučaju, kao i saslušanje triju ruskih državljana - Mihajla Koroleva, Vladimira Korovogla i Vladimira Mukuseva - te kontakt s obiteljima ubijenih novinara Viktora Nogina i Genadija Kurrinova, sve u cilju uzimanja uzoraka za DNK analizu.

Orkan dalje navodi kako je u srpnju ove godine Viši sud u Beogradu, odnosno njegov Odjel za ratne zločine, saslušao Zorana Prlinu zbog ubojstva, skrivanja posmrtnih ostataka i olupine automobila ruskih novinara. Prlina je u svom iskazu detaljno opisao gdje je bio i što je radio tijekom 1991. godine tedorh kako je pomogao u micanju olupine automobila, ali i skrivanju posmrtnih ostataka ubijenih novinara.

Ruska televizija je tijekom ljetnih mjeseci na području Srbije, Hrvatske i Ruske federacije snimila dokumentarni film o ovom slučaju koji je emitiran 31. kolovoza 2011. na prvom programu ruske televizije, odnosno noć prije 20. godišnjice ubojstva ruskih novinara. Zanimljivo je da je, govori Orkan, film u listopadu na Međunarodnom festivalu održanom u Moskvi osvojio prestižnu rusku nagradu. Orkan prepričava kako je Vladimir Mukusev, koji se već godinama zalaže za istinu o stradanju ruskih novinara, gostovao u jednoj emisiji u Sankt Petersburgu, gdje je iznio sva svoja saznanja o ovom slučaju, a u kojoj je izjavu dao i direktor ruske vanjske obavještajne službe. Također su emitirane snimke ruske istrage provedene na bivšem okupiranom području Hrvatske Kostajnice. Mukusev je Hrvatsku posjetio ponovno u rujnu, na 20. godišnjicu ubojstva njegovih kolega Viktora Nogina i Genadija Kurrinova, a krajem listopada u Moskvi je objavio knjigu Crna mapa u kojoj govori o ovom slučaju, objavljuje svoja saznanja o ubojstvu novinara, među kojima i prepiske službenih dokumenata ruskog tužiteljstva i ruskih obavještajnih službi. Orkan, inače veliki prijatelj ovoga bivšeg novinara, ističe kako je u tijeku prijevod Mukusevljeve knjige na hrvatski jezik i njezin tisak. Mukuseva je, otkriva, u Moskvi primio hrvatski veleposlanik Nebojša Koharović. Mukusev mu je tom prilikom darovao svoju novu knjigu te ga zamolio da hrvatskim državnim vlastima izloži ideju organizacije Međunarodnog festivala antiratnog filma pod imenom 'Ne pucaj' koji se planira održati u tvrđavi Zrinskih u Hrvatskoj Kostajnici.

Andrea Černivec
Hrvatski list

Hrvatski list

Sub, 14-12-2024, 15:16:22

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.