Andrija Mohorovičić

 

Među znanstvenicima koji se bave seizmologijom dobro je poznat MOHO-sloj Zemlje ili MOHO diskontinuitet. Nazvan je po velikom hrvatskom geofizičaru Andriji Mohorovičiću, rođenom u Voloskom, 1857.-1935., profesoru Sveučilišta u Zagrebu. Njegovo je otkriće bilo ključno za razumijevanje unutrašnje strukture Zemlje i ponašanja seizmičkih valova. Uz teoriju sila Ruđera Boškovića, to je jedan od najvećih dosega hrvatske znanosti.

Andrija Mohorovičić

Navedimo dio njegova životopisa iz monografije Willarda Basoma, A hole in the Bottom of the Sea, The story of the Mohole project (Bušotina na dnu mora, Priča o projektu Mohole), u izdanju Doubledays, SAD, 1959./61. (str. 143.):

… Kao petnaestogodišnji dječak govorio je talijanski, francuski i engleski, kao i materinji hrvatski, a kasnije je tim jezicima dodao i njemački, češki, latinski i starogrčki. Studirao je fiziku na Sveučilištu u Pragu kod nekih slavnih profesora među kojima je bio i E. Mach, a diplomirao na Sveučilištu u Zagrebu, gdje je i doktorirao. Godine 1984. je dr. Mohorovičić postao ravnateljem Instituta za Meteorologiju i geodinamiku, 1897. profesorom na Sveučilištu u Zagrebu, gdje je ostao do umirovljenja godine 1921. Posebno ga je zanimalo precizno mjerenje vremena i za astronomske i za seizmičke događaje, ali mu ugled uglavnom dolazi od njegova klasičnog članka na polju seizmologije, 'Potres 8. listopada 1909', koji sadrži izvješće o njegovu otkriću velikog diskontinuiteta na dubini od 55 kilometara. Taj diskontinuitet, danas opće poznat kao moho i nazvan u njegovu čast, određuje Zemljinu koru. Profesor Mohorovičić umro je godine 1936. na rubu siromaštva.

Mohorovičićev diskontinuitet
Slika iz članka Mete Oner, Deepest borehole ever drilled (Najdublja rupa ikad izbušena)

Na zemljovidu Mjeseca pojavljuju se imena dvojice Hrvata. Jednoj planini na vidljivoj strani Mjeseca nadjenuto je ime Ruđera Boškovića, a drugoj na tamnoj strani Mjeseca ime Andrije Mohorovičića.

Mohorovičić je obavio pionirska promatranja kružnog strujanja zraka tijekom bure. Više podataka može se pronaći u ovom članku: Vanda Grubišić and Mirko Orlić, Early observations of rotor clouds by Andrija Mohorovičić (PDF), Bulletin of the American Meteorological Society 88 (2007) 693-700.

croatianhistory.net
preveo D. J. L.

LITERATURA
poveznice - Andrija Mohorovičić

 

{mxc}

Uto, 3-12-2024, 00:21:08

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.